| CeramicBoi a întrebat:

Eu si prietena mea am intretinut relatii sexualea in aceasta seara,Ea este pe anti-conceptionale, le ia la 14:05 in fiecare zi, primele 3 ture cu prezervativ si celellate 2 fara.In cele 2 neprotejat eu zic ca nu am ejaculat in interiorul vsginului. Exista sanse sa ramana insarcinata? Anticonceptionalele sunt recomandate si de medicul ginecolog si aceasta este a 2 a luna de folosire.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca fiecare pastila AC a fost administrata zilnic si intotdeauna pe cat este posibil la aceeasi ora, protectia contraceptive instalata in organism este cea maxima si in aceste conditii formarea unei sarcini este in proportie de 99, 3% IMPOSIBILA si din acest motiv sperma poate fi ejaculate in vagin fara nicio retinere de fiecare data. Folosirea simultana si a prezervativului este ABSOLUT INUTILA, deoarece acesta in acest moment NU mai ofera nici cea mai mica protective, fiindca ceea ce faceti voi in mod plastic s-ar putea imagina cu imbracarea unui maieu cu gaurele peste o haina groasa de blana pentru a mari/suplimenta caldura oferita de respectiva blana, deci ''precautia'' voastra pur si simplu este INUTILA si NU isi are rostul. Prin folosirea acestor pastile AC, HORMONII existenti in continutul lor imediat dupa ce ajung in organism actioneaza asupra OVARELOR a caror activitate este imediat BLOCATA/INHIBATA adica OPRITA si astfel in proportie de 100% este IMPIEDICAT intregul proces de FORMARE, DEZVOLTARE si MATURIZARE a OVLULUI, deci/in consecinta NU se produce OVLATIA si din acest motiv NU MAI EXISTA nici PERIOADA FERTILA. Ovarele isi vor relua activitatea si vor reincepe sa produca ovule si va reapare si perioada fertila DOAR/NUMAI in luna in care NU vor mai fi folosite pastilele AC. Pana in acel moment pe intreaga perioada cat sunt folosite pastilele AC, este 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina. Este un lucru absolut sigur fiind demonstrat in cei peste 55 de ani de cand au fost inventata aceasta metoda si se produc si folosesc aceste pastile AC. Pilula (AC) anticonceptionala este conceputa sa actioneaza asupra celor 3 mecanisme cheie de impiedicare a unei sarcini. 1. ) Blocheaza ovulatia: ovarele sunt trimise la odihna/oprite din functionare si ovulatia nu mai are loc. 2.) Daca totusi in cazuri cu totul exceptionale ovulatia se produce accidental, hormonii din pilula impiedica procesul de nidarea, adica NU se permite fixarea ovulului fertilizat in endometru. 3. ) In plus, sub actiunea hormonilor proveniti din pastila AC, MUCUSUL CERVICAL produs de colul uterin devin atat de dens si aderent, incat NU permite trecerea spermatozoizilor din vagin in uter, adica pastilele AC au ca rol si transformarea mucusului cervical intr-o secretie cu totul ostila spermatozoizilor. Sper ca aceste informatii sa va fie de folos. Multa sanatate!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ia anticonceptionale zilnic, deja de 2 luni de zile, este total protejata!

| LoveSleep a răspuns:

5 "ture", Romeo?

| CeramicBoi explică (pentru LoveSleep):

Cand esti tânăr, poțilaughing

| sofisis a răspuns:

Dar prezervativul ala ce mama naibii scop are? De curiozitate intreb, ca nu ii vad absolut nici un rost.

| alina2k18 a răspuns:

Daca le ia corect de 2 luni incoace este protejata 100%, nu ai de ce sa iti faci griji.

| Pool77 a răspuns:

Cum adica tu zici ca nu te-ai terminat in ea? laughing)))))

| CeramicBoi explică (pentru Pool77):

Da,adica "ieseam" la timp

Răspuns utilizator avertizat