| Hayabusa a întrebat:

De aproape 2 ani am o relatie. La inceput totul a fost frumos, dar de o perioada am inceput sa avem unele probleme. Ea este extrem de atasata de parintii ei, petrec extrem de mult timp impreuna, pentru ea exista doar parintii ei si nimeni altcineva. In acest timp noi nu am reusit nici macar odata sa stam peste noapte unul la celalalt, intalnirile noastre sunt fugitive, 2-3 ore pe zi, la 2-3 zile, timp in care tatal ei insista cu telefoanele, pentru cele mai banale motive. Am vorbit de multe ori cu ea si i-am spus ce ma deranjeaza, iar ea imi reproseaza ca mereu sunt nemultumit de iubirea ei si de ce imi ofera ea. Vreun sfat, o abordare? Va multumesc!

8 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

E normal sa aiba o legatura stransa, asa si trebuie.
Insa poate exagereaza un pic, chiar ai suportat asta 2ani? Mi e greu sa cred ca se intampla mereu laughing
Du-te si vorbeste cu ea si cu parintii ei. Fii mai serios cand ii zici asta sa inteleaga, ai grija sa nu se interpreteze pentru ca isi va alege parintii cu siguranta.
Asta e singurul sfat care-mi vine in minte, vorbeste-i inca o data cu toate argumentele necesare, iar daca este nevoie vorbeste si cu parintii ei. Si cred ca este.

| Hayabusa explică (pentru Ririru):

Totusi, noi anul acesta avem nunta. Si probabil ca situatia asta va continua si dupa. Discutii am avut si cu tatal ei, care este un traditionalist extrem, nu accepta sa plece din casa lui pana nu se marita...

| vlad234158 a răspuns:

Du-te si vorbeste cu ea pentru ca sunt sanse de o pierde. Mai bine ii spui ca nu te simti bine fara ea iti lupseste prea mult si vrei sa fie si langa tine si probabil va intelege

| Kira5854 a răspuns:

Vrei sa imi spui ca tu urmeaza sa te isnori cu o tipa cu care te vezi odata la cateva zile? nici nu v-ati mutat impreuna?

| DeeaMarry a răspuns:

De aproape 2 ani sunteti impreuna iar anul acesta aveti deja nunta? Nu crezi ca va cam grabiti?
Mie nu imi e clar motivul pentru care voi nu ati reusit sa ramaneti impreuna peste noapte sau sa petreceti mai mult timp impreuna. Sa fie pentru ca prefera compania parintilor ei sau pentru ca nu isi doreste o anumita apropiere de tine inainte de nunta? Tie iti e clar motivul?

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Pentru ca o compatibilitate nu este este niciodata in procent de 100%, s-au inventat negocierea si compromisul, care urmaresc o "intalnire la jumatatea drumului". Secretul relatiilor fericite este faptul ca fiecare partener vade calitati in defectele celuilalt.

| Hayabusa explică (pentru DeeaMarry):

Nu, ne-am mutat impreuna. Cum am spus si mai sus, ea este extrem de atasata de parintii ei, pur si simplu ii vede numai pe ei. Apropiere intima am avut, dar inca nu am reusit sa trecem de pragul acesta, de a ramane unul la celalalt 1-2 zile. Tocmai ca nici eu nu inteleg, nu mi se pare normal!

| DeeaMarry a răspuns (pentru Hayabusa):

Zici ca v-ati mutat impreuna dar nu ati ramas unul la celalalt mai mult de 1-2 zile, iar tatal ei nu accepta ca ea sa plece din casa lui pana nu se marita. Nu are sens.
Eu nu cred ca fata asta e pregatita sa se marite, daca e precum zici, ca e atasata foarte mult de ei si nu din alte motive. Trebuie sa vorbesti serios cu ea si sa o intrebi daca ea chiar vrea sa se casatoreasca cu tine. Intreab-o daca isi da seama ce inseamna asta, daca realizeaza ca nu o sa mai mearga toata ziua la parintii ei si ca o sa formeze cu tine o noua familie. Nu ai cum sa rezolvi problema asta fara sa discuti cu ea, chiar daca se supara si incepe cu reprosuri.
Stiu cazuri de fete care s-au maritat si dupa au revenit in casa parintilor ca si cand ar fi fost tot singure.