| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp am o problema cu care imi este foarte rusine. Suntem intr-o relatie de mult timp si ceea ce mi se intampla incepe sa imi ruineze relatia, increderea mea in sine pentru ca mereu ma simt inconfortabil si am ajuns sa il resping de fiecare data cand incearca sa facem ceva. De ceva timp, de fiecare data cand incepem preludiul si prietenul meu imi linge(saruta) sanii sau imi face sex oral apare un gust foarte ciudat, a ceapa. Precizez ca nu lucrez in bucatarie, fac duș zilnic si chestia asta se intampla chiar daca facem toate astea la 5 min dupa duș. Sunt disperata, imi e rusine de mor, nu stiu unde sa merg pentru ca imi e rusine de problema pe care o am. Nu am secretii vaginale ciudate, ba chiar la examenul PAP totul a iesit in regula dar am omis sa imi spun "oful". De la ce sa fie? Nu vreau sa radeti de mine, deja nu imi mai suport corpul din cauza asta, imi e rusine sa merg la doctor si sa spun ce problema am.Nu am mirosuri neplacute in zonele mentionate, nici secretii si nici alte chestii dubioase si nu inteleg de ce si de unde vine mirosul asta si doar in contact cu saliva. Ce sa fac? Va rog, ajutati-ma!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transpiratia, mirosul pielii, mirosul vaginului, mirosul spermei, toate miros a ceea ce consumam in ultimile 24 de ore.
Consumul de ceapa si usturoi, au chiar un miros foarte puternic si persistent.

| LoveSleep a răspuns:

Mirosul de care zici se datoreaza unei inferctii urinare, mergi la doctor.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă mirosul respectiv apare numai la contactul salivei lui cu pielea sau zona ta intimă, vei merge degeaba la medic pentru că nu ai nici o problemă medicală.
E o problemă care se întâmplă intr-adevăr extrem de rar și e vorba de o combinație chimică între substanțele conținute de saliva lui și cele conținute în pielea ta din care rezultă acel miros specific.
Mai pe scurt, o "incompatibilitate" chimică între voi doi, între fluidele corpurilor voastre.
Fenomenul se intâlnește foarte rar, unul la câteva milioane de cupluri, și nu există tratament sau "vindecare" pentru așa ceva.
De obicei cuplurile cu problema asta sunt și infertile.
Nu e nimic patologic nici la tine nici la el.
Dar va trebui să verifici cu atenție și să testezi în mai multe moduri dacă într-adevăr e vorba de așa ceva.

| tymotyman a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba exista o vindecare. Trebuie facute analize pentru verificarea nivelului prolactinei, un hormon produs de o glanda din creier. acest hormon declanseaza si sustine lactatia. daca este produsa in cantitate mare corpul crede ca deja alapteaza si femeia nu poate ramane insarcinata. Am fost in aceeasi situatie si in urma unui tratament pe baza de parte s-a reglat prolactina, a disparut gustul si acum avem un copil.

| popa92 a răspuns (pentru tymotyman):

Buna, oare ce tratament ai luat? Sunt in aceiași situație și sunt interesată de acel tratament.
Multumesc!

| croissant a răspuns:

Buna,te sfătuiesc sa mergi la un consult ginecolog pentru a scapa de acest miros deloc placut. Multa sanatate!

| Eduard196 a răspuns:

Fa o detoxifiere a corpului. Asta s-ar putea sa fie raspunsul

| Andreea555555555555 a răspuns:

Stai, ca nu prea am inteles. Din vagin apare acel miros de "ceapa"? Nu cred asta. Am citit ca alimentatia schimba mirosul pasaricii laughing e posibil sa fi mancat ceva picant sau sarat. Sau chiar sa ai vreo infectie. Ca sa fii sigura, du-te si fa-ti un test de secretie vaginala. Poate a mâncat el ceva cu ceapa. Daca acel miros e in alta parte a corpului, dupa ce te speli, da-te cu o crema cu miros placut. Parerea mea e ca te stresezi fara rost, nu e nimic in neregula cu tine! Poate doar ti se pare. Nu stiu cat de folositor este acest raspuns pentru tine, dar vreau sa te linistesti pentru ca totul are o solutie.

| HoneyBell a răspuns (pentru Andreea555555555555):

Aici nu e vorba de alimentatie.Problema este la mine, nu la el. Nu stiu unde sa merg si cum sa spun ce problema am. Daca ar fi fost vorba de o secretie vaginala de ce gustul e acelasi si in zona sanilor, mai exact sfarcurile?! Ce infectie sa am care sa aiba legatura cu ambele zone? O sa fac saptamana viitoare un test de secretie desi este normala, fara miros. Pielea mea nu miroase a ceapa, doar saliva lui dupa ce are contact cu acele zone ale corpului meu. Nu stiu ce solutie ar putea exista la problema pe care o am dar stiu sigur ca ma afecteaza chestia asta avand in vedere ca am grija de corpul meu, ma spal zilnic ..deci nu e vorba de igiena sau alte chestii. Habar n-am, sunt cu moralul la pamant!