| VFratele a întrebat:

Deci putin "back story" inainte sa pun orice intrebare, am avut crushul asta 3 ani pe o fata, la inceput amandoi dadeam semne ca ne placem si ocazional ne mai sarutam, asta simteam amandoi, insa nu ieseam asa des si apoi s-a intamplat sa ne pierdem putin, ea a plecat la facultate fiindca era mai mare, eu am inceput clasa a 12 si mi-am facut o prietena dar nu simteam aceeasi afectiune, nu simteam aceeasi iubire si asta cumva ma facea sa imi pun un zambet fals, nu cel adevarat pe care mi-l aducea crush-ul meu. Trece o perioada de timp si ma despart de actuala si apoi cu crushul aveam iesiri ocazionale, la piscina cu prieteni dar foarte departate, din nou aceiasi fluturasi in stomac, din pacate si ea avea un prieten pe care l-a ascuns de mine si il avea de acum 3 ani inainte sa sa ne cunoastem noi cu o luna, noi de la inceputul anului am iesit mai des si toate iesire au fost mai intense, intr-un final am reusit sa imi culeg tot curajul si i-am spus ca o iubesc, ca nu avem nimic de pierdut decat pe ea si nu am mai vrut sa o pierd printre degete cum am tot facut-o in trecut, fiind speriat ca o pierd ca si prietena. La scurt timp am avut o excursie cu toti prietenii, am reusit sa ne conectam si mai bine si sa fim mai aproape ca niciodata, sa ne iubim. Am aflat ca se despartise de fostul insa noi am sarit inainte cu capul, facand tot ce simteam si am avut cele mai frumoase 3 luni impreuna, am vazut ploia de meteoriti de pe Transfagarasan aproape de prima aniversare, apoi pentru a doua am plecat la mare si acolo ni s-au ivit mai multe oportunitati (amandoi fiind innebuniti de spatiu) ne-am prelungit excursia sa campam si sa vedem prin telescop planetele si constelatiile cu ajutorul unei doamne foarte bune de la planetariul din Constanta, insa eu nu i-am adus linistea, familia il iubeste pe fostul si ea tine mult la ce crede lumea si inca nu a trecut peste si am avut multe momente in care si fostul s-a intors si a bulversat-o si mai tare. Eu am incredere in ce simte si nu mi-a inselat increderea asta, dar imi pierd increderea in mine pentru ca fostul poate sa intre in casa ei si toata lumea il iubeste si ea are nevoie de linistea asta chiar daca nu ii aduce si fericirea si ma simt abandonat pentru ca noi suntem un secret si am rabdare dar vreau sa avansam in relatie. Ce pot sa fac? Simt ca nu am spus tot dar raspund cu placere la orice informatie pe care o doriti in plus

Răspuns Câştigător
| Denisaregina a răspuns:

Tot ce conteaza este ca voi sa va iubiti. Daca voi va simtiti bine impreuna, daca intre voi este un sentiment placut si daca sunteti siguri pe relatia voastra si pe sentimentele voastre, atunci greu va v-a despartii fostul. Iubita ta si fostul s-au despartit pentru un motiv si acum este cu tine. Afla sa vezi ea ce vrea, intreab-o ceea ce te face nesigur, discutati. Conversatia in relatie sunt ca lichidele. Daca nu ar exista, am muri de sete. Din cate ai spus, fata este deja majora, asa ca chiar daca parintii ei nu te plac sau il prefera pe fostul ei, ea este mai fericita langa tine! Daca sunteti sigur de relatia voastra si chiar vreti sa continuati pe viitor, avand in vedere ca nu tot va fi ca in primele luni (lapte si miere) atunci ar trebui sa va puneti cu parintii ei la o vorba. Explicati-le situatia ca sunteti fericiti si ca va iubiti. Trebuie sa ii faceti sa inteleaga ca ea pe tine te vrea pentru ca pana la urma ea sta cu tine nu parintii sau prietenii, asa ca atata timp cat ea se simte bine, fericita si iubita alaturi de tine, parintii ei ar trebui sa fie si ei bucurosi. Iar voi nu aveti de ce sa fiti un secret sau sa va ascundeti. Iubirea este un sentiment frumos pe care nimeni nu il poate judeca. Traiti-va viata fericiti si cu alegerile voastre. Aveti doar una!