| CarolineD56 a întrebat:

Bună seara dragi internauti.
Sufăr o mare decepție în dragoste. Suntem împreună de 3 ani.
La inceput a fost frumos, plimbări, excursii, mici atenții. După o perioada lucrurile au început sa ia o alta întorsătură. Ne-am mutat de 9 luni împreună și din cauza certurilor am inceput sa fac atacuri de panica la locul de munca. Am încercat sa evit sa ma gândesc ca e posibil sa fiu într-o depresie gandidu-ma ca am o problema de sanatate. După un set de analize și bani dati aiurea la medici, am aflat ca tot ceea ce am este o mare depresie. Depresie bazata pe faptul ca în casa asta doar eu plătesc facturi, utilitati, mâncare și tot ceea ce mai este nevoie, când vine vorba sa facem ceva împreună mereu evita sau când este liber prefera sa doarmă. Am aflat după 3 ani! Ca el a jucat toți banii la aparate, lunar mie îmi spunea ca ba s-a stricat ceva la mașină, ba i-a trebuit. Am încercat sa ma despart de el dar tata nu ma mai primește acasă și ma judeca. As vrea sa îmi găsesc o chirie însă mi-e frica de singurătate. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Ce as putea face? Mulțumesc

17 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Cum adica ti-e frica de singuratate? S-au terminat barbatii la asta? Iti gasesti pe altul. Este esenstial insa sa te desparti cat mai rapid de el, pentru ca relatia asta va deveni din ce in ce mai nociva pentru tine.

| CarolineD56 explică (pentru wildthing):

Deja sufăr o depresie, dacă as mai rămâne și singura nu știu cum m as descurca. Simt ca trebuie sa am pe cineva cu care măcar sa vorbesc și sa convietuiesc

| wildthing a răspuns (pentru CarolineD56):

Tu nu intelegi ca iti va fi mult mai rau cu el decat fara el!? Spui ca trebuie sa ai pe cineva cu care macar sa vorbesti si sa convietuiesti!? E mai bine sa stai in casa cu dusmanul decat singura? Unde ti-e logica?

| CarolineD56 explică (pentru wildthing):

Nu am unde sa merg. Mi e frica ca nu pot avea grija de mine singura sa ma mut și ca as decurge la gesturi de sinucidere. Nu am putut sa stau nici măcar câteva ore acasă când ne-am despărțit ultima oara, și pe el l a durut fix în cur de mine și de cum ma simt.

| wildthing a răspuns (pentru CarolineD56):

N-ai si tu o ruda cu care te intelegi mai bine, care sa te primeasca la ea, pana te pui pe picioare un pic? Iti permiti din punct de vedere financiar sa stai cu chirie? Daca da, de ce sa nu poti avea grija de tine singura? De ce sa te gandesti la tampenii!? Asa de fixata esti pe dobitocu' asta incat consideri ca viata nu mai merita traita fara el? Ce te face sa crezi ca nu poti gasi pe altcineva? Dupa cum il descrii, 90% dintre barbati sunt mai buni decat asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, nu poti sta vesnic cu un astfel de om, te îmbolnavesti deja ai intrat in depresie, nu trebuia sa te muti impreuna cu el, tu ce varsta ai dar el? Si de ce tatăl tau nu te mai primeste inapoi acasa? Vorbeste cu mama ta ea nu are nimic de zis? Esti fata ei si ea trebuie sa discute cu tatăl tau sa te primesaca inapoi, faza cu chiria este nasoala ca se vor termina banii si tot acasa cu parintii trebuie sa stai, acum stai la prietenul tau acasa? Sau tot in chirie? Desparte te urgent de el ăsta in loc sa te ajute joaca la păcanele? Cu siguranta are si patima alcoolului.

| CarolineD56 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, mai și bea și face urat. Și se da la colegele de munca. Mama mea a murit iar tata a luat o pe patima alcoolului și nu ma mai primește odată ce am plecat cu bărbatul, adică și dacă m ar primi m ar judeca zilnic ceea ce mi ar face rău. Trăiesc un coșmar, plâng zilnic pentru ca nu mi găsesc locul. La început nu a fost asa dar ușor ușor și a arătat adevărată fata. Singurul lucru care nu l a făcut încă este sa dea în mine, și ar fi abuz total. Stam în aceiași casa dar îl blestem zilnic pentru ca m-a adus în stare de depresie și nu mai pot merge nici la munca ca să ii produc bani de păcănele, ceea ce îl face și mai nervos. Îmi doresc sa pot sa ma răzbun și sa ii rad în fata, nu sunt egoista dar am încercat sa l ajut în orice problema însă el refuza sa facă schimbări și a doua zi o luam de la capăt. Viata mea a devenit un coșmar.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CarolineD56):

Deci si prietenul tau si tatal tau amindoi au cazut in patima alcolului? Ce situatie nasoală, tu ce varsta ai?

| RAY a răspuns:

Motruc_Mihaela_1994 are dreptate, lasa naibi asa zis iubire fictiva si cautati un loc de munca, vezi de o chirie sa stai singura, poate daca e bi va faceti si o relatie, banuiesc ca voi intre voi va iubiti mult rolling on the floorrolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Va despartiti, ce atatea ganduri, nu mai merge ura si la gara.

| CarolineD56 explică (pentru Drimmero):

Da, pentru cei care au psihicul tare, dar eu deja sunt cu el la pământ.

| Drimmero a răspuns (pentru CarolineD56):

Faptul ca nu va mai intelegeti si ca relatia a devenit toxica ar trebui sa-ti dea de gandit ca nu te afli in relatia potrivita. Imi imaginez ca nu iti este usor si esti la pamant dar ar trebui sa te gandesti ca viata e scurta si presupun ca esti tanara, e pacat sa suferi dupa o relatie care e toxica.

| Emma30555 a răspuns:

O relație toxica de pe urma căreia te ai îmbolnăvit, nu e loc de frici banale. Mai bine singura crede ma. Din moment ce tu îl întreții, singura ți ar fi mai ușor financiar. Ca sa scapi de singurătate ieși cu o prietena, cu colegi de la munca, implica te în munca, în timp toate se vor rezolva dar pleacă de lângă acel om care îți face rău.

| Crackman a răspuns:

Mai bine cauți sa îți vezi de viata

| EcceHomo a răspuns:

Dragostea veșnică durează 3 ani!
Cât despre singurătate, și acum tot singură esti. Ia o coală de hartie, împarte-o în doua și scrie pe ea ce te face fericită în această relație și ce nu. Fii sinceră. Vezi unde înclină balanta. Atunci poți lua o decizie.

| GRYM2 a răspuns:

Pe scurt sunteti plictisiti unul de altul adica toat dragostea aia mare s-a dus si asa se creeaza la multe relatii

| Motruc_Mihaela_1994 a răspuns:

Scrie-mi mie. Vb in deralii. Eu am avut periods grlee. Tot din cauza unui baiat acasa nu m-au primit si Inca nasul mi l-au spart. sfatul meu, in singuratate vei invata sa te iubesti si sa fii independenta. Nu te teme de greutati.conteaza cine esti