| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, dragilor!
Istorioara in care sunt implicata se intinde pe parcursul a cateva luni, iar daca imi puteti fi de ajutor aveti sincerele mele multumiri.
Povestea incepe la sparsitul lunii iulie, cand eram impreuna cu actualul fost prieten "S". Pana in momentul respectiv relatia noastra nu a mers bine, abia revenindu-ne dupa o mica pauza si intelegandune chiar foarte bine atunci. Intre timp am cunoscut un coleg "T" al celei mai bune prietene ale mele, care era dragutel desi el dupa cateva saptamani ar fi vrut mai mult decat amicitie, eu ma purtam rece cu el, vazandu-l doar ca pe un frate mai mare, fiind implicata in relatia cu S pe care il iubeam enorm, acesta interzicandu-mi sa mai vorbesc cu T. Totul bine si frumos pentru cateva luni bune cand apoi au intervenit certurile si o ulterioara despartire. T mi-a fost foarte apropiat, incercand sa ma scoata tot timpul din melancolie, facandu-ma sa rad etc in speranta sa il uit si ca poate sa incep ceva nou cu el. Chiar a fost si la psihologul de la liceul sau pentru a ii spune cum ma poate ajuta ca prieten. Dar in mintea mea era doar S si nici o sansa de altcineva chiar daca T era baiatul ideal. Vazand ca nu se poate cu mine, mi-a cerut sa ii fac cunostinta cu colega mea, cea mai buna prietena a mea. Au inceput o relatie, sunt foarte fericiti, sunt innebuniti unul dupa celalalt si sunt absolut adorabili impreuna. Noi pastrand legatura ca inainte si iesind tot amandoi ca de obicei, in aceasta seara a venit la mine sa jucam rummy si fara sa vreau am vazut o oarecare asemanare intre el T si fostul S, asadar a inceput la mine sa se aprinda ceva. Incerc sa nu ma gandesc prea mult sperand ca este doar o alta "faza de suferinta" a mea. Este posibil sa fie doar de dor de fostul, sau ce este posibil? Imi este si frica pentru ca nu vreau sa le stric deloc relatia pentru ca la insistentele mele au iesit impreuna, plus ca inainte nu il puteam vedea astfel ca si acum. Inca imi este greu dupa S si tot ma doare. Ce mi se intampla? Ajutati-ma sa nu fac vreo tampenie. Multumesc! kiss

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Pentru ca ti-este foarte apropiat,pentru ca suferi mult si pentru ca este singurul potential partener masculin,ai inceput sa confunzi lucrurile.
Nu lasa sa se aprinda nimic,daca esti o prietena buna si o fata cu capul pe umeri.
Cu alte cuvinte,risti sa-ti pierzi si prietena cea mai buna si amicul care ti-a fost alaturi la greu si sa ramai complet singura,pentru cine stie ce privire sau vorba care ti-au adus aminte de vechea dragoste.
E cazul sa te scuturi,sa-ti revii si sa iti reasezi gandurile.
O despartire ne transforma in persoane confuze si nefericite,uneori cautam sa ne agatam in disperarea noastra de orice,care ni se pare ca ne-ar putea salva.
Si nu e asa.
Fiecare suferinta ne invata ceva, ne mai maturizeaza putin, ne arata de fiecare data ca, uimitor, putem fi mai puternici decat am crezut!
Depaseste durerea din tine fara sa aduci durere celorlalti.
Abia atunci vei intelege cu adevarat cine esti!
Iti doresc rabdare si curaj!

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

S-ar putea sa vezi niste asemanari in T.
Cam tarziu sa spui ca este barbatul ideal, de ce nu ai luat masuri daca stiai ca este si nu erai fericita langa S.
Acum nu mai poti face nimic.Nu intervenii in relatia lor.

| AlinPlaya a răspuns:

Buna! Am o oarecare poveste asemanatoare. Cel mai bine pentru toata lumea e sa te duci la un psiholog si sa-i povestesti tot. El va sti exact ce sa-ti spuna si ce sfaturi sa-ti dea astfel incat sa iesi bine. Ai grija de tine si multa bafta!

| claaau a răspuns:

Avand in vedere despartirea prin care ai trecut eu zic ca esti confuza si din cauza dorului de domnul S incepi sa vezi calitatiile lui si la domnul T sau la altii, sfatul meu e sa o lasi un pic mai moale si cu domnul T pentru ca e posibil sa te indragostesti de el si asa nu ai facut decat sa-ti sapi groapa singura pentru ca atunci cand l-ai avut nu l-ai ''placut'', oricum iti urez succes si pentru cateva luni nu mai investi atat de mult suflet

| Ycu a răspuns:

Hehehe adolescenta ce perioada frumoasa, Domnisoara Daisy, sunt sigur ca acest S sa ii spunem Stefan nu te-a meritat nu te mai gandii la el sau incearca (stiu ce e greu), si aceasta pasiune pe care ai facut-o mai nou pentru T sa ii zicem Tudor, e doar pentru ca iti dai seama ca Stefan a fost foarte rece in comparatie cu el, dar acum daca i-ai combinat pe Tudor cu prietena ta nu trebuie sa le strici idila, incearca si tu sa iti gasesti un alt A Ă Â B C D E F G H I Î J K L M N O P Q R Ș Ț U V W X Y Z tongue, fara S si T, ca esti satula, cheers.