| ELsiEA a întrebat:

Sunt cu prietenul meu de 6 luni. Ne intelegm perfect, ma iubeste enorm (mi-am dat seama din felul in care se comporta, ceea ce face pentru mine), el m'a prezentat parintilor, ii cunoste si pe ai mie (la insistentele lui). Totul pare sa sune bine pana aici, dar sa va povestesc. Atunci cand am inceput relatia cu el am facut'o pentru a-l face gelos pe altul (stiu ca nu e frumos). Ca sa fie mai usor., prietenul meu va fi L, iar celalalt S. Cu S am iesit de cateva ori, ne'am sarutat, mi-a spus ca ma place, verisoara lui mi-a spus sa ii dau o sansa, dar atat. Apoi nu a mai dat nici un semn, cu toate ca i'a spus prietenei mele ca vrea sa fie cu mine. L'am cunoscu pe L, am acceptat sa fim impreuna pentru a'l face pe S gelos. Apoi am crezut ca m-am indragostit cu adevarat de L, ca l'am uitat pe S, asta pana sambata trecuta cand l'am vazut pe S la discoteca. Mi'am dat seama ca nu l'am uitat, toata seara am fost cu ochii la el si el l-a fel, ne'am zambit. Apoi cand a fost "melodia noastra" (melodia pe care am dansat prima oara impreuna) a venit si m'a luat la dans. mi-a spus ca se bucura pentru mine ca sunt fericita cu L. M'am certat un pic cu L din cauza asta... Acum, nu stiu ce sa fac. E posibil sa fi indragostita de un baiat si sa iubesti un altul? pentru ca eu asta simt. Sunt indragostita de S, dar il iubesc pe L. Am vrut sa il parasesc pe L, dar a inceput sa planga, sa imi spun ca el doar pe mine ma are, ca daca nu mai sunt eu viata lui nu are sens...asa ca am renuntat. Nu stiu ce sa fac... s'ar putea sa imi para rau apoi ca l'am parasit pe L, adica ne intelegem perfect si tin la el, cu toate astea nu pot sa mi'l scot in cap pe S. Asa, ca o paranteza...eu am 16 ani, L 19, iar S 20... Funda pentru cine ma ajuta...:*

Răspuns Câştigător
| maradi3 a răspuns:

Va trebui sa-ti pui ordine in ganduri,e foarte clar ca nu poti sa fi cu doi,fiindca s-ar afla pana la urma si ai fi etichetata,n-ai vrea sa stii cum! Eu n-as fi acceptata sa dansez cu S in seara respectiva,indiferent de melodie,si in niciun caz pe cea"a voastra"care ti-ar fi putut provoca,asa cum ti-a si facut,"aduceri aminte!"Ok,ai dansat,L a suferit,limiteaza -te la ce a fost si fa-ti viata inainte alaturi de L! Odata ai luat hotararea sa te desparti de S asa ca,mergi inainte! Nu mai privi inapoi! Si mai ales,nu te mai gandi la S! A fost o particica din viata ta, pune-l in inima ta acolo unde ii este locul, nu-l poti uita definitiv fiindca la un moment dat a insemnat ceva pentru tine! Nu-l neferici pe L fiindca te nefericesti si pe tine! Bafta!

10 răspunsuri:
| Castiel a răspuns:

El inca unu care sia laut **** vadlaughing pai asta e paraseste-l pe L daca nu-l iubesti acum depinde cat te iubeste daca e dala mai nebun se sinucide acum depinde cat de proasta ai putut sa fi incat sati bati joc de el ca sa te prostesti tu cu S eh asta e, nu ca ai fi singura proasta care face din astea...

| blamefire a răspuns:

Asta am simtit si eu o singura data.Sa-ti explic:nu poti iubi cu adevarat decat o singura persoana...adica pe L,asa cum ai zis tu. nu -l poti iubi pe L daca esti indragostita de S.S e cam inaintat in varsta ca sa fie cu tine,dar daca te place.e ceva. daca u spui ca simti ceva si pentru S,dar mai pentru L,atunci trebuie sa faci marele pas : sa renunti la unul dintre ei.
este foarte greu, stiu asta f bine, dar urmeaza-ti inima si judeca cu capul...adica,daca u esti indragostita de S dar il iubesti pe L, atunci trebuie sa-l faci pe S sa inteleaga ca nu puteti fi decat prieteni f buni, asta doar daca tu nu-l iubesti cu adevarat pe L...il poti ubi "fals" pe L,pentru ca sunt sanse sa-ti fi impus tu. daca tu ai vrut sa-l iubesti,il iubesti,dar poti fi cu adevarat indragostita chiar de S
nu stiu daca ma intelegi dar ceea ce vreau eu sa spun este ca u trebuie sa te gandesti cu adevarat pe cine iubesti cu adevarat,pentru ca daca sentimenetele tale sunt false pentru L,trebuie sa fi cu S, dar daca u nu esti indragostita de S, atunci trebuie sa fii in continuare cu L si sa alegi din nou daca sa fi cu S prietena sau nu
e alegerea ta si stiu ca e greu dar daca mai ai nevoie de ceva si vrei ajutor in continuare sunt alaturi de tine si-ti pot da sfaturi
succes si. urmeaza-ti inima.asa e cel mai bine

| Cici_6929 a răspuns:

Draga ramii cu cel care til shopteshte inima. dar daca ai sta sa te gindestiestifericita cu L il iubestisi te iubeste, iar de S cum ai spus estidoar indragostita iar asta e trecator si in plus daca L te-a facut sa-l uiti pe S prima oara il vei uita si acum. cred ca sentimentele pentru S sunt doar o simpatie mai puternica datorata la tot ce a fost intre voi. ok nu pot sa spun ca as putea chiar sa dau sfaturi in asa situatii nu sint psiholog. am si eu 16 am fost si eu cu un baiat E iar acum sunt cu M mai bine de un an si chiar daca il iubesc pe M enorm, a ramas o oarecare simpatie pentru E, care cu timpul devine din ce in ce mai discreta si cred ca daca as da cu ochii de el las urmari mult cu privirea si ar exista mirajul iubirii care este doar un miraj. nu uiti asa usor pe cei care cindva teau facut fericita. oricum alegerea iti apartine asa ca ascultati inima ea nu minte niciodata )))

| Piuliță a răspuns:

Văleu,n.am mai vazut un L si un S de atatea ori...
Iti spun sincer, nu alge tu lasa.ti inima sa o faca.
Si daca vrei sa.i ai pe amandoi impacati, pe cel care l.ai *parasit* spune-i ca daca te iubeste sa te lase sa fii fericităhappy
Funda?(te roooog)

| claudiu_7386 a răspuns:

Ramai cu L

| Perversuem a răspuns:

Sal deja asta 2 ca sta cu una mai mik cu 4 anni ca ei mai ales si minora mi se pare 2 disperati
dar faza cu dragiostea
intrebate singura pe cien vrei
si ce tzia facut ala cu S daca mai merita sa stai cu el chiar daca il ubesti
iar cu cine te simti mai bine si crezi ca poti face ceva cu el pe ala algel...

| Kent02 a răspuns:

Ramai cu L pentru ca daca a plans inseamna ca el chiar tine la tine.Tu nu ai o dovada concreta ca S tine la tine.Fiind si mai mare poate ca S vrea mai mult sex decat dragoste.S a plans cand v-at despartit? Deci ramai cu L. Sper ca te-am ajutat chiar daca nu-mi dai funda macar citeste ce am scris.

| biabianca_8446 a răspuns:

Mai bine cu "L". Cred ca te iubeste.Bafta kiss!

| ioanaabt a răspuns:

Interesanta poveste. Parerea mea, ar cam trebui sa lasi aventurile daca iti doresti ceva serios. poate S nu vrea o relatie serioasa cu tine, iar dupa sa nu regreti ce ai facut si sa fie prea tarziu. In ceea ce il priveste pe L, zic eu ca tine la tine din cate ai povestit. Tot ce pot sa zic este sa nu fii bleaga si sa il parasesti pe L, dar nici sa nu stai cu el doar din obligatie sau doar pentru ca el te iubeste si ar putea face orice gest daca nu ar mai fi cu tine.

| rater1994 a răspuns:

Wow ce poveste trista. uite incearca sa zici pe cine iubesti cu adev sau tuh ii cam placi pe amandoi? daca da esticam in "incurcatura"incearca sa te gandesti mai bine de cine iti place