| intrebaritpu1056 a întrebat:

Buna seara, eu am 12 ani vreau sa stiu daca este normal sau nu sa ai penisul de 10 cm lungime la varsta asta si daca este mic puteti sa imi spuneti cum sa il fac mai mare fara aparate?

Răspuns Câştigător
| Cineva797406016386 a răspuns:

Am și eu același vârstă ca a ta și îți pot zice că este cât se poate de normal este chiar mai mare ca al meu care este de 9 spre 10 cm, dar va mai crește până la 16 ani sau 18 ani, dar important să ști cum să îl folosești nu cât de mare e
Sper că ți-am putut fi de ajutor happy

2 răspunsuri:
| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Nu trebuie sa iti faci acum ganduri si sa te ingrijorezi ca penisul tau la 12 ani are doar 10 cm lungime. Uita ca exista, pana la vreo 18 ani. Pana atunci, oricum doar o functie are, cea de a elimina urina din corp.
Dupa 18 ani, cand corpul ajunge la maturitate, si treci de pubertate si adolescenta, si corpul nu se mai dezvolta, si cresterea penisului se opreste. El creste si se dezvolta armonios o data cu corpul tau. Totul e dat de gene, hormoni.
Nu exista o marime standard pentru penis la 12 ani trebuie sa fie x cm; la 14 ani y cm; la 16 ani z cm si asa mai departe.
Asa cum exista oameni mai slabi si oameni mai plinuti sau hai sa iti dau un exemplu mai elocvent, domnisoare cu sani mai dezvoltati sau mai putin dezvoltati la varsta ta, asa e si cu penisul, mai mic sau mai mare, in functie de genele fiecaruia.
Nu trebuie sa te stresezi de el. El creste singur, nu trebuie sa faci nimic: nu se unge cu alifie sa creasca, nu se trage de el, nu i se da vitamine sau stiu eu ce alte remedii.
In perioada, cat esti in pubertate si adolescenta, corpul vostru se dezvolta, si ajunge la maturitate, undeva la varsta de 17-18 ani. Pana atunci nu ai ce face cu penisul, decat sa faci pisu. De atunci incolo penisul preia si rolul de organ al aparatul reproducator.
Stai linistit! Sunt oameni maturi, 30+ ani care au penisul mic si nu se plang.
Sper ca te-am lamurit.

| iustinianKing a răspuns:

Eu il aveam de 14 la 12 ani dar am tras de el in fiecare zi (stii tu ce zic) si daca faci asta creste.
Cu cat o faci mai des cu atat creste mai mult.