| ZapacitDeMic a întrebat:

Buna seara... In primul rand as vrea sa raspunda doar cei seriosi. In al doilea rand nu vreau raspunsuri de genu, nu merita, mergi mai departe etc, vreau idei clare la intrebarea care o voi pune :
M-am despartit de iubita mea... nu intru in detalii, nu e necesar, dar simt, si stiu sigur ca nu imi pot continua viata fara ea, si nici durerea nu a fost o pasiune de-a mea. Deci vreau niste idei de... sinucidere, dar fara durere, fara emotii, fara sanse de scapare. Astept idei! Va multumesc

Răspuns Câştigător
| soriinaa a răspuns:

Si chiar daca nu ar mai fi loc pentru tine pe pamant, nu esti tu cel care decide asta. E cineva acolo sus, care hotaraste cand prezenta ta nu mai e necesara. Orice om trece prin lucrurile astea, e ceva firesc, si chiar daca acum ti se pare imposibil, cu timpul vei putea trece peste. Poate nu esti foarte credincios, dar e o vorba 'Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce'. Deci crede-ma ca poti trece peste. Trebuie doar sa vrei asta. Daca nu mai esti si nu mai poti nicicum sa fi impreuna cu fata asta, exista un motiv. Poate nu a fost sa fie, poate nu era ea cea potrivita. O sa vezi ca atunci cand o sa fie momentul o sa gasesti o fata care o sa te iubeasca la fel de mult si care o sa te faca fericit. Si cand asta o sa se intample, o sa-ti amintesti de momentul asta, de prostia pe care era sa o faci si o sa zici 'Doamne, ce tampit am fost!'. Ai incredere, exista mii de motive pentru care sa iti doresti sa traiesti. Gandeste-te doar ca exista mii de oameni bolnavi, care se lupta cu o boala, care abia se tin pe picioare, abia vorbesc, sunt ca niste morti in viata, si totusi se zbat, ca sa mai traiasca cateva minute in plus, iar tu care esti sanatos si nu ai absolut nimic, iti doresti sa-ti iei viata. Nu face asta, nu meritaa. Uit-o pe ea si incearca sa fi fericit, asa cum poti, atat cat poti. Baftaa;*

13 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Tot ce simti acum nu e dorinta de sinucidere, caci daca vroiai sa o faci, o faceai fara sa apelezi la nimeni, fara sa astepti sa iti zica cineva "metode". Acum simti o durere nemarginita, imensa pe care crezi ca nu o vei putea depasi niciodata. Multi zic asta in asemenea momente, si, bineinteles ca s-au inselat, cu timpul au constatat ca aceasta durere i-au intarit si au invatat din aceasta experienta. Nu stiu pe nimeni sa fi murit din dragoste(asta doar daca s-au lasat demoralizati atat de mult incat au recurs la gesturi extreme, ceea ce denota o ca au avut minte bolnava). Trebuie sa fii optimist si sa nu lasi lucrurile rele sa iti intunece mintea! Nu merita nimeni sa mori pentru el.

| Zuzu6235 a răspuns:

Asta ar fi o solutie. si eu m-am gandit la asta dupa ce m-am despartit de prietena.dar gandeste-te in felul urmator: ea nu se va intoarce la tine daca te sinucizi (nu are cum laughing ) sau mai rau va zice "ce idiot, s-a sinucis pentru mine". U putrezesti 2 metri sub pamant si ea se rupe in pat cu altii.

| Annim a răspuns:

Oh my Got, sunt socat, prima oara vad asa intrebare. Frate viata continua nu se termina aici cel putin nu din aceasta cauza si nu o astfel de moarte. Cred ca stii cum se numesc acesti oameni : Lasi. Okay toti ne indragostim si cu totii stim cum e boala asta a dragostei, dar nu trebuie sa sfirsesti atfel de la o fata chiar daca o iubesti enorm. bye!

| BubblesDoubleS a răspuns:

Hey, situatia e destul de naspa cand te desparti de cineva, insa nu trebuie sa se ajunga la suicid. Nu mai ai o viata dupa!
In legatura cu fosta ta daca i-ai gresit tu incearca sa vorbesti cu ea sa-ti mai ofere o sansa sau macar o perioada de proba sa vada daca meriti sansa aia. Daca ea nu accepta poate nu te mai iubeste, sau nu te-a iubit suficient de mult.
Daca ti-a gresit ea si tu esti dispus sa o ierti, vorbeste cu ea spune-i asta si daca tot ea nu accepta ...Nu te iubeste.
happyTot raul spre bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti nebun? sa te sinucizi pentru o fata? gaseste alta mai buna si o sa vezi ca o sa regreti la ce te gandesti acum!

| Numero1 a răspuns:

Daca tu crezi ca pentru o fata merita sa te sinucizi atunci e clar ca nu esti sanatos la cap.
Adica faci de ras specia masulina, te lasi distrus de o fata, gaurit in inima si iti plangi de mila pentru ceva care nu se merita.Eu iti dau un sfat fi tare pentru ca lucruri de genul asta se mai intampla, lumea se mai desparte asa ca incearca sa mergi mai departe.
Ai putea sa incerci sa te impaci cu ea daca chiar va iubiti.
Ai putea sa privesti lucrurile din alt unghi, adica sinuciderea nu este o solutie si viata merita traita.
Nu fi idiot!
Da tot ce poti si nu te mai plange, aduna-te si nu uita ca esti un barbat care sta cu fruntea dreapta nu un plangacios distrus.
Sinuciderea nu pune capat durerii ci o transmite celorlalti din jur care vor plange dupa tine asa ca sinucidere fara durere nu exista!

| ZapacitDeMic explică (pentru Numero1):

Daca ma crezi nebun iti dau dreptate... Nici un om normal nu are voie sa se gandeasca la asa ceva... Oricum ai dreptate in tot ce spui. Dar aceasta fata a pus capac tuturor nesigurantelor mele, in familie nu ma inteleg cu nimeni, pe plan financiar ( pentru ca pana la urma conteaza si asta) stau la fel de prost, iar aceasta fata era singura care ma tinea pe linia de plutire, in momentul in care m-a lasat si ea am decis ca nu mai e loc pentru mine pe pamant, ca prezenta mea nu mai e necesara pentru nimeni. Stiu ca e gresit cum gandesc dar asta e.

| Numero1 a răspuns (pentru ZapacitDeMic):

Frate si crezi ca esti singurul, esti sarac, esti rebel, esti nesigur dar crezi ca astea chiar conteaza, puterea te diferentiaza de restul, fii puternic si arata-le tuturor ca nu te duci in jos asa de usor, trebuie sa ai o mentalitate de invingator, eu am mereu aceasta mentalitate si ma defineste. Chiar daca pierzi nu te da batut, nu s-a sfarsit pana nu spui tu asta frate! Si daca ajungi sa spui asta ei bine atunci ar trebui sa-ti fie rusine de tine!

| soriinaa a răspuns (pentru ZapacitDeMic):

Si chiar daca nu ar mai fi loc pentru tine pe pamant, nu esti tu cel care decide asta. E cineva acolo sus, care hotaraste cand prezenta ta nu mai e necesara. Orice om trece prin lucrurile astea, e ceva firesc, si chiar daca acum ti se pare imposibil, cu timpul vei putea trece peste. Poate nu esti foarte credincios, dar e o vorba 'Dumnezeu nu iti da mai mult decat poti duce'. Deci crede-ma ca poti trece peste. Trebuie doar sa vrei asta. Daca nu mai esti si nu mai poti nicicum sa fi impreuna cu fata asta, exista un motiv. Poate nu a fost sa fie, poate nu era ea cea potrivita. O sa vezi ca atunci cand o sa fie momentul o sa gasesti o fata care o sa te iubeasca la fel de mult si care o sa te faca fericit. Si cand asta o sa se intample, o sa-ti amintesti de momentul asta, de prostia pe care era sa o faci si o sa zici 'Doamne, ce tampit am fost!'. Ai incredere, exista mii de motive pentru care sa iti doresti sa traiesti. Gandeste-te doar ca exista mii de oameni bolnavi, care se lupta cu o boala, care abia se tin pe picioare, abia vorbesc, sunt ca niste morti in viata, si totusi se zbat, ca sa mai traiasca cateva minute in plus, iar tu care esti sanatos si nu ai absolut nimic, iti doresti sa-ti iei viata. Nu face asta, nu meritaa. Uit-o pe ea si incearca sa fi fericit, asa cum poti, atat cat poti. Baftaa;*

Răspuns utilizator avertizat
| nice67 a răspuns:

Te-a parasit asta e, vrei acum sa mori cand viata abia a inceput? laughing
Fii barbat! happy

| alinagyo a răspuns:

Auci...crede-ma ca nu e o solutie asta, si eu am incercat de vreo 3 ori in ultimii 2 ani, dar am realizat ca e o greseala si am fost la psihologul liceului si mi-a explicat multe lucruri, deci asta te sfatueisc si eu sa te duci la o persoana care stie ce vrea de la viata si intreab-o ce sa faci, si o sa-ti explice.Ce te sfatuiesc eu este sa te apuci sa te axezi pe ceva, daca esti la scoala apuca-te pe invatat sau...gaseste ceva de facut ca sa mai uiti cel putin pentru o perioada. succes si nu mai gandi asa, bine?happy

| alma17 a răspuns:

Stai mai linistit ca viata e frumoasa cu bune si cu rele gandeste-te ca sunt multelucruri mult mai rele decat despartirea de o iubita ce ar fi fost sa ma omor eu cand a decedat tatal meu trebuie sate gandesti si la familia ta nu numai la tndu-te la un psiholog iti va fi de mare ajutor.

| Troublebro a răspuns:

Salut, esti sigur ca merita sa faci asta? Stiu ce simti, e ff greu dar o sa vezi ca sunt lucruri in viata de care merita sa te bucuri.