| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep. este o problema mai delicata. in urma cu 1 an jumate am cunoscut un baiat cu care am ajuns sa fiu foarte buna prietena apoi de la prieteni s-a ajuns la o relatie serioasa acum suntem impreuna de 11 luni. avem o relatie frumoasa zic eu. au mai existat certuri si impacari ca in orice relatie, anul trecut dupa ce ne-am cuplat la cateva luni am avut o iesire cu cativa din membrii lui de familie printre care l-am cunoscut si pe fratele sau. care la vremea respectiva era singur si mai in gluma mai in serios i-am facut cunostinta cu prietena mea cea mai buna. ei au fost impreuna ceva timp s-au despartit si tot asa, el este plecat in Italia la munca si de aceea s-au despartit, insa acum de vreo 2 saptamani el a venit acasa, si nu s-a vazut cu prietena mea de 5 luni cam asa in care vorbeau zilnic la telefon si acum sunt impreuna au o relatie serioasa s-au intamplat si mai multe intre ei. insa acum de vreo o saptamana am iesit in oras toti 4 eu prietenul meu fratele lui si prietena mea. si ea mereu facea pe desteapta, facea pe mironosita ca toata atentia sa fie asupra ei, eu nu am nimic impotriva sau asa ceva, da tot iesind in oras intr-o zi am iesit si cu "mama-soacra" si ea facea iar pe desteapta se punea bine sa zic pe langa ea. si mereu face asa, prietenul meu mai are o sora mai mare plecata in Austria pe net prietena mea vorbeste si cu ea. la fel face si cu ea. eu simt parca ar vrea sa ma indeparteze pe mine, credeti-ma nu-s geloasa, dar asta simt eu. cand iesim toti 4. eu ma simt in plus ea mereu zice ceva sa fie in centrul atentiei. de fiecare data ma suna sa-mi povesteasca (dupa ce se intalneste cu viitorul meu cumnat) ma suna sa-mi spuna cat de frumos a fost. sa-mi spuna ca ce ia cumparat si multe altele, ca o sa ii cumpere un cadou frumos mamei lui si asa face intotdeauna. Sincer m-am saturat de toate astea. mereu vin acasa si plang si imi spun in sinea mea cat sunt de proasta. ba mai mult acum nu demult am fost intr-un centru comercial si voia sa mergem la etaju 4 insa ea nu a vazut ca s-a oprit liftul la 3 si a fost pe punctul de a cobora din lift si eu am traso de mana prietenesc si i-am spus ca mai avem pana la 4 ea a venit inapoi si rastita a inceput sa faca fite, ca de ce o trag asa de mana ca o enervez si asa, asta de fata cu prietenii nostri iar cand am fost amandoua mi-a zis ca o fac de ras si ca fac fite si ea mereu se schimba in prezenta prietenului ei..devine o alta persoana, asta nu-mi place de ce nu se lasa cunoscuta asa cum este ea de fapt tot face fite ca vai o vede fara machiaj ..ba ca nu are parul buclat sau cine stie altceva. VA ROG DATI-MI UN SFAT CUM SA REACTIONEZ IN MOMENTELE ACESTEA. CATEODATA chiar regret ca i-am facut cunostinta cu fratele prietenului meu. Astept parerile voastre :*!

6 răspunsuri:
| Papusik a răspuns:

E o prefacuta, nu ai ce-i face.
Ea crede, ca daca va ramane cu el pentru totdeauan s eva trezi in fiecare dimineata cuc ateva ore inainte sa isi onduleze parul sa se macheze toate astea oh go on
Ii trec ei fitele astea.
Daca ala chiar o place, ar place-o si fara machiaj, asa simpla cum e ea.

| Crocaa a răspuns:

Draga mea, nu esti obligata sa faci ceea ce nu-ti place. Daca nu-ti convine ceva, spune in fata nu mai menaja pe nimeni, mai ales o mironosita ca ea.Lasa in spate toti anii de prietenie,tot ce va leaga,la urma urmei cu ce mana dai cu aia primesti. Ignora-i comportamentul si daca te intreaba ceva,spune-i in fata tot ce ai de zis, e cea mai buna solutie.O fi ea prietena ta cea mai buna dar tu n-ai de ce sa suporti fitele ei si daca vezi ca n-ai cale de scapare si nu intelege ca are un comportament stupid, rupe legatura cu ea, sa vezi cum o sa vina la tine fuguta, ca de..cine ii mai suporta fitele daca tu nu o mai bagi in seama!

| Sunnyツ a răspuns:

Am o intrebare...tu chiar ai nevoie de prietenia ei? Sa presupunem ca este singura ta prietena, chiar ai nevoie de ea atat demult incat sa-i suporti fitele? Decat cu un asa prietena mai bina fara. Nu cred ca ai nevoie de ea. Ar trebui sa rupi orice legatura cu ea, sa nu o mai bagi in seama, sa-ti faci alti prieteni. Este chiar atat de greu?

| Iulia29 a răspuns (pentru Sunnyツ):

Nu este greu, insa ma inteleg bine cu ea cand suntem doar noi 2 ..sau in compania altor prieteni dar cand apare prietenul ei si al meu. se schimba total. poate ar fi bine sa rupem legatura sa pastram distanta sa fim doar colega ( ca mi-e colega de clasa)

| provika4ka a răspuns (pentru Iulia29):

Eu sunt de aceeasi parere ca trebuie sa nu mai prietenesti cu ea. o prietena adevarata nu ar avea 12 fete si nu ar arata tot ce poate sau sa te dea de rusine pe tine in fata altora, in fata prietenului tau etc. am un sfat pentru tine: cind veti mai iesi undeva impreuna cu ea si cu prietenii vostri, cu rude, cind va incerca sa arate iarasi vreo fita sa-i raspunzi la ceea ce face printr-un mod in care va iesi ea proasta lumii. succes cu asa zisa '' prietena'' ta!

| vitbsk a răspuns:

Salut cum văd eu :
1 Nu eşti proastă eşti o tipă demnă care ştie când să ceară ajutor, sfat
2.Trebuie să discuţi cu soţul/iubitul şi să-l cercetezi subtil (adică să-l observi şi în compania ei şi prin remarci fine la adresa ei menite să pară că îi ceri părerea soţului despre ea). Asta ca să vezi dacă are vreo aplecare, afecţiune faţă de ea.
2. S-ar putea să afli nişte informaţii importante despre ea de la fratele prietenului tău. Eventuale informaţii care să o dea pe faţă.
3. Trebuie să ţii cont că unele fete orice ar face vor să fie primadonna girl.De fiecare dată când face fâţe de închipuită tu să te comporţi demn ca o lady.
4. Ai putea să o izolezi, adică să nu-i mai spui când ieşi în oraş cu iubitul, şi cu mama sa sau cu prietenii, să nu mai vb atâta pe net cu ea.
5. În final dacă nu încetează trebuie să o confrunţi între patru ochi, asta ca să nu-i dai ocazia să fie teatrală în faţa prietenilor, adică să te acuze că eşti paranoia sau că o persecuţi.