| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! În urma cu ceva timp am luat pastila de a doua zi Escapelle, la 10 zile după ce am luat o mi-a venit menstruatia, iar după alte 10 zile am avut 5 zile de sangerari. De atunci nu mi-a mai venit menstruația, au trecut 44 de zile și sunt foarte îngrijorată (intre timp am mai întreținut relații sexuale neprotejate, dar cu o zi în urma am făcut un test de sarcina și a ieșit negativ). Este normal ca corpul meu sa reacționeze așa după acea pastila?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici din pastila contraceptiva Escalelle, persista in organism dupa administrare uneori chiar si 8-9 luni iar in cazuri rare chiar peste 1 an de zile. Dereglarile hormonale actioneaza intr-un mod imprevizibil, cu intarzieri foarte lungi sau menstruatii la perioade foarte scurte, cu sangerari inexplicabile intre menstruatii, etc, etc. Din acest motiv ciclul menstrual devine foarte neregulat fara posibilitatea de a reusi stabilirea sau macar chiar si o anticipare cu o anumita probabilitate a zilei de ovulatie. Din acest motiv devine practic imposibila anticiparea pornirii urmatoarei menstruatii. Inainte de a folosi aceasta pastila nenorocita sunt convins ca nu te-ai gandit la aceste reactii adverse. Din pacate lipsa de informare corecta degenereaza intotdeauna in prostie iar aceasta produce durere....de cap. Da este cat se poate de normal ca organismul tau sa reactioneze in acest mod. Multa sanatate!

| anamariarot a răspuns:

Exact cum a spus corbulalbrosu, are perfecta dreptate. Vin si eu cu o completare si iti spun sa nu iei de mai mult de doua ori pe an pastila asta, iar daca nu vrei sa folosesti prezervativ, foloseste foite chinezesti. Protejeaza-te cumva

| Dixiclart a răspuns:

Da este normal si eu am patit la fell