| Ofiintă a întrebat:

Buna seara

Lucrurile stau in felul urmator, am 19 ani si nu am avut pana acum un prieten, o relatie, chiar nimic. Am mai fost indragostita, insa fara succes. Incerc sa nu cad in frustrari din cauza asta pentru ca am o oarecare incredere ca aceste "lucruri" respectiv aceasta situatie se va vindeca si voi avea norocul de a-mi gasi partenerul laughing
Nu inteleg de ce stau atat de dificil la acest capitol, sunt genul de persoana care se indragosteste greu. Dar, in momentul in care o fac, intalnesc in cele din urma acel tip care sa imi atraga atentia, incep sa iubesc si greu il mai uit. Pentru ca tot timpul sunt silita sa il uit, datorita faptului ca am avut o experienta in care am fost extrem de indragostita de un tip, dar el nu. Am esuat crezand ca el m-ar putea iubi, astfel imi alimentam sperantele inutile, pana cand am cazut in gol.
Problema este ca dupa lungi chinuri de a incerca sa il uit, uite ca am devenit din nou indragostita si acest aspect este precum un chin.
Eu stiu ca nu am nicio sansa la tipul respectiv si sincer nu tin sa ma fac de ras, dar e atat de greu, e un sentiment atat de apasator care nu-mi da liniste.
Indiferent ca el ma complimentat si mi-a creat impresia ca i-ar placea de mine prin felul in care ma privea, eu totusi consider ca daca un barbat te place, va face el primul pas.
Oricum, nu am o relatie foarte buna cu barbatul respetiv, in sensul ca, datorita unor aspecte ce tin de cariera lui, de serviciile lui, l-am cam certat si evident s-a enervat pe mine.
Pe urma cand ne-am vazut din nou ma privit asa ciudat si mi-a zambit, eu practic am stagnat. Nu stau bine la acest capitol, capitolul flirt happy
Vreau doar sa-l uit pentru ca sentimentele mele fata de el sunt o povara. Vreau doar sa gasesc acel partener care sa ma iubeasca si pe care sa-l iubesc la randul meu.
Cer prea mult?

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Pacat! Tipul din experienta proprie iti spun ca el chiar te place. Si ai putea fi impreuna cu el. Nu stiu daca te place extrem de mult asa cum il placi tu pe el, fiind indragostita de-a binelea, dar ai putea sa fii usor cu el.

De ce nu face primul pas? Nu stiu, o fi vreun motiv. Poate-l sperii cu atitudinea ta, poate pari ca nu ii dai nicio sansa, poate ca ai umblat cu cineva. Sa stii ca nu toti tipii sunt insistenti. Si prea putini sunt extrem de timizi.

Eu daca as fi fata, as face chiar si eu primul pas. Nu m-as umili cu nimic si ar fi o sansa in plus la fericire. Plus ca l-as face pe fericit si pe-un timid care probabil ar ramane nefericit pentru mult timp.

Unele femei considera ca barbatii care nu fac primul pas nu sunt puternici. Dar eu nu ii vad asa. CU TOATE CA EU sunt si am fost in stare sa fac primul pas. Pentru ca nu sunt mamaliga. Dar un baiat d-asta mai "mamaliga", nu inseamna ca nu poate fi un super-iubit.

| Ofiintă explică (pentru Lawliet14):

Pare a fi un barbat sigur pe el, practic acest aspect s-a observat prin felul in care ma abordat. Problema este ca l-am luat prea tare, astfel cum ai zis si tu l-am cam speriat. El nu stie absolut nimic despre sentimentele mele, am avut eu grija sa le ascund, dar crede contradictoriul, in sensul ca nu il suport. Si nu fac primul pas pentru ca l-am facut deja de doua ori si am esuat in stilul asta. Pentru o fata satisfactia e mult mai mare cand barbatul preia controlul. Iti multumesc pentru raspuns.

| Lawliet14 a răspuns (pentru Ofiintă):

Esti prostuta atunci daca te-ai comportat asa. Ar trebui sa incerci sa te reabilitezi fata de el.

| Ofiintă explică (pentru Lawliet14):

Numai am cum happy

| Lawliet14 a răspuns (pentru Ofiintă):

De ce?

12 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate e el poate nu e el, poate il intalnesti pe cel care trebuie maine sau peste 1 an. Nu ai nici un fel de problema, trebuie sa-ti iasa asta din cap. Este exact varsta cand trebuie sa te preocupe o relatie, esti matura, stii sa selectezi, stii ce vrei cat de cat. Probleme au alea de 13-15 ani care li se pare ca sunt defecte ca nu au iubit, care unele deja sunt satule de sex etc. Trebuie sa fii mandra de tine ca nu esti o gasculita care accepta orice. Ca nu avem din prima noroc asa e viata, din toate inveti cate ceva. Te pup!

| Ofiintă explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta este si ideea ca probleme avem noi astea trecute de majorat. Fetele de 15 ani considera doar ca ar avea probleme. Anii trec extrem de usor, imediat ajung si la 20 de ani, astfel se instaleaza teama de a nu ramane singur.
Multumesc pentru raspuns!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Ofiintă):

Stiu eu teama. Nu exista oameni singuri - exista numai oameni care nu au nimic de daruit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| Kira5854 a răspuns:

Oamenii sunt diferiti si probabil si tu esti diferita. Distreaza-te, iesi cu prietenii, fa cunsotinta cu oameni noi si sigur unul va fi si pentru tine... eu am avut cativa tipi care se tineau dupa mine si am fost cu ei dar 3 saptamani era mult pentru noi oricat de perfecti pareau, apoi dupa un an m-am indragostit de tipul pe care l-am respins pentru alt cineva, nu odata ci de doua ori laughing

| Eduard196 a răspuns:

Of! Nu stiu ce sa spun. Oricum sibeu am 19 anibsi nici eu nu am avut iubita pana acum. Nu am sarutat nu am facut nimic si parca tot timpul se intampla ceva si nu reusesc sa îmi fac. Pe lângă asta nici nu stiu foarte bine cum sa intru in discutii serioase si pierd de fiecare datasad dar asta este. Acum s-ar putea ca tipul sa te placa s-ar putea sa nu. Încearcă sa vorbesti cu un prieten sau cunostinta de-a lui sa ii spuna asta si sa afli cum sta treaba pana la urma

| ABCD122 a răspuns:

" Jumătatea ta va apărea cand nici nu te aștepți".
Continua viata si crede-ma ca undeva exista cineva care o sa te iubească. Mult succes! happy

| Nitunitu a răspuns:

Nu ceri prea mult.

Nu crezi ca ar trebui sa iti cauti un partener care are aceleasi hobby-uri ca si tine?

Adica sa aveti din prima ceva in comun?

Si in legatura cu atitudinea sa stii ca opusul se atrage intotdeauna.

ca la magneti: Polul sud cu Polul Nord.

Nu ai cum sa iti doresti o persoana exact ca tine pentru ca nu ai avea nimic interesant toata viata ta cu acea persoana si vei dori mereu altceva.

Trebuie sa incerci sa iti faci mai multi prieteni si din acel cerc sa iti alegi pe cineva.

Inscrie-te la un curs de dans sau altceva ce iti place si cauta sa gasesti acolo pe cineva care sa iti placa si sa va intelegeti.

Nu iti vei gasi dragostea in spatele blocului, in club, sau prin recomandarea prietenelor tale (daca o prietena iti recomanda *ia-l pe ala* as acum se facea pe vremuri intreaba-te de ce nu il ia ea prima...)