| raulisaila a întrebat:

Buna seara, m-am despartit de prietena mea dupa 7 luni traite la maxim, iubire si sacrificii etc.Totul a fost foarte bine pana la un moment dat cand eu am inceput sa fiu gelos, nu i-am facut crize sau nu i-am interzis sa faca ceva doar intrebari peste intrebari. Ea s-a schimbat si s-a indepartat pana in punctul cand ne-am despartit deoarece a zis ca nu vrea sa ne certam sau sa ajungem mai rau si ca este indepartata si nu stie cum se mai poate apropia sau daca ne mai putem apropia.Cand mi-a spus am fost de acord daca ea asta simte si nu m-am plans si m-am rugat etc. Dar incep sa nu mai suport.Am ganduri peste ganduri, oare se gandeste la mine, oare se mai poate apropia acum dupa despartire sau nu stiu.Ar trebui sa o las sa nu sun? orice sfat e binevenit si asteptat.

5 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Poti s-o faci,dar,in general,dupa astfel de momente de despartire, lucrurile nu mai functioneaza ca lumea, o iau razna.Trebuie s-o faci sa inteleaga cat de mult o iubesti, cat de mult tii la ea, si promite-i ca pe viitor nu vei mai fi asa "sacaitor".

| justitiarul a răspuns:

Cu riscul de a te jigni iti spun o vorba:gelosi sunt doar incultii.Gelozia asta oarba care te-a acaparat pe tine vine doar din nebunie sau prostie.
Daca nu te schimbi nu o sa poti avea niciodata nicio relatie.

| justitiarul a răspuns:

Nu o suna.Trimite-i un singur mesaj in care sa iti ceri scuze pentru comportamentul tau aberant si ii spui ca daca ea nu vrea sa va impacati si sa iti mai acorde o sansa, tu nu o sa o mai deranjezi deloc.Si chiar asa va trebui sa faci!
Chiar daca o sa suferi ca un caine, dovedeste ca esti barbat adevarat si nu o mai cauta, decat daca ea face primul pas.
Gelozia e boala grea si daca nu te vindeci vei sfarsi rau.

| paul_7261 a răspuns:

Salut si eu am fost foarte gelos si sunt dar cel mai bun lucru care til pot spune e comunicatia intre voi asta conteaza cel mai mult al 2 sa nu te gandesti la tot felul de chesti aaa ca face aia aa ca aia nu se procedeaza asa comunicati intre voi explicativa ajutativa si daca chiar o iubesti cu adevarat impacativa daca mai vrea ea/iubire fara suferinta gelozie ganduri si multe altele nu exista iti doresc multa bafta si daca mai ai ceva de zi iti rasp din suflethappy bafta

| raulisaila explică:

Justitiarul, mi-am invatat lectia.Si am inteles ca nu e buna gelozia si da paul am incercat sa nu ma gandesc ca face aia si aia si asa am inceput sa scap de gelozie, dar ea a ramas indepartata si de aia ne-am si despartit.Va intreb in continuare; e bine sa nu o sun o perioada acum?