| florentinagriga a întrebat:

Buna seara oameni dragi. Astă seara am făcut sex neprotejat fiind la ovulație dar partenerul nu a ejaculat înăuntru. Ma tem pentru ca fiind la perioada fertila știu ca sunt șanse mari de a rămâne însărcinată, ceea ce nu îmi doresc. Credeți că este posibila o viitoare sarcina? Menționez ca e prima oara neprotejat, pana acum am făcut cu prezervativ, nu am luat niciodată pilule, credeți ca ar trebui sa iau? Va rog un răspuns pentru ca sunt panicata

4 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sanse sunt desigur, cel mai bine ar fi sa iei pilula in primele 24 de ore, de preferat cat mai repede, dar ca sa iti faci o idee pe viitor cat de mari sunt acele sanse iti recomand sa iti faci un test de fertilitate, de acolo iti poti da seama cat de mult poti risca. Iti va afecta menstruatia pilula mai mult ca sigur un timp, dar macar mergi la sigur.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da, sunt sanse mari de sarcina.Mai departe, voi stiti daca va doriti un copil sau nu si decizia trebuie sa o luati impreuna.

| Emilian65 a răspuns:

Dacă partenerul tău era curat(adică nu avea spermă sau pe uretra-canal) și nu a ejaculat în tine, șansele de a ramane gravida sunt minime. Pentru linistea ta, fa un test de sarcina la 21 de zile de la ultimul act sexual. Acesta, îți va indica dacă esti/nu gravida.

| Eusuntd a răspuns:

Fiind la ovulatie... Destul de riscant. Din pacate noi nu avem de unde sa stim daca ar fi avut sperma dinainte ori nu. Daca esti la ovulatie, oricat de putina ar intra, sunt mari sanse sa ramai. Probabil ar fi o idee buna sa iei pilula, sa fii sigura. Stiu ca nu e cel mai minunat lucru, dar decat sa ramai gravida doar pentru atat... Mai bine nu te risti