| Alexandrapps19031996013 a întrebat:

Bună seara!
Probabil întrebarea mea este ridicolă, însă am dat de o situație prin care nu am trecut niciodată.
Am cunoscut un băiat acum 2 ani, însă totul s-a terminat cu concluzia ca ii sunt draga ca prietena din pricina faptului ca are o viața complicata (tin sa precizez ca pe parcursul acestor ani, el nu a avut nici măcar o relație). Din nefericire eu frecventez locul unde lucrează, întrucât eu lucrez intr-un domeniu in care vreau un vreau sunt nevoita sa îl întâlnesc, chiar daca nu avem legături profesionale deosebite. Ceea ce mi se pare destul de ciudat este faptul ca el ma face cunoscuta tuturor colegilor lui de munca, ba mai mult ma simt oarecum urmărită, întrucât oamenii aceia de câte ori mă văd se uita dupa mine. Azi, am avut neplăcuta plăcere de a-l întâlni pe holurile multinaționalei, era cu un coleg, vorbeau destul de tare, iar in momentul in care am trecut pe lângă ei, nu au mai vorbit tare, ci foarte încet, insa ceea ce m-a surprins, a fost reacatia lui, a inceput sa rada intr-un mod isteric si nu inteleg de ce…

3 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. As vrea sa iti raspund la intrebare cu tot dragul, insa, lipsesc câteva informații care ar fi de folos. De exemplu, ai fost împreună cu el sau ati încercat sa fiți împreună? Ati fost prieteni cu beneficii și totul s-a oprit pentru ca el te vedea doar ca pe o prietena și atât? Sau pur și simplu, va mai intalneati din când în când? Detaliile astea contează pentru a se vedea ce fel de relație a fost între voi. Iar prin faptul ca el te face cunoscuta colegilor lui de munca, înseamnă ca te-a prezentat colegilor de munca sau ai tu impresia ca ei știu cine ești de la el? Și mai ales, când ai trecut pe langa el, v-ati salutat sau ceva?

| Alexandrapps19031996013 explică (pentru AnemonaP):

Buna seara! A fost o tentativa!
L-am cunoscut pe Instagram, dupa ce din greseala i-am dat accept, ulterior mi-am dat seama, insa a inceput sa imi scrie, iar abordarea a fost una foarte draguta, motiv pentru care am ales sa continui sa vorbesc cu el. Dupa cateva conversatii a inceput sa ma invite in oras, sa ne cunoastem, insa eu nu eram la acel moment in Bucuresti, motiv pentru care am continuat sa vorbim inca 2 luni fara sa ne fi vazut. Momentul mult asteptat al întâlnirii s-a petrecut fara sa ne vorbim, efectiv a fost întâmplator, intrucat eu venisem in Bucuresti sa rezolv niste probleme, nu intentionam sa ne vedem, dat fiind timpul meu limitat, insa s-a intamplat… a fost un moment emotionant, cel putin pentru mine, intrucat am simtit ca m-am indragostit, ca omul cu care vorbisem 2 luni, este omul pe care imi doresc sa il cunosc. Dupa intalnirea mult dorita, toata saptamana m-am gandit ce sa fac? Să ii zic ca am inceput sa il plac sau sa aleg sa tac… decizia a fost una buna, consider eu. I-am spus, moment in care mi-a zis ca ii sunt draga, insa viata lui este complicata acum, si complicata a ramas! Tin sa precizez ca nu este casatorit sau ca ar avea vreo relatie.
Cert este ca noi ne-am mai intalnit, iar comportamentul lui fata de mine este confuz. Odata tremura langa mine sau cauta sa isi faca simtita prezenta, odata nici ca exist pentru el. Ceea ce m-a surprins, este legat de faptul ca am sesizat ca aproape toti colegii lui ma cunosc, iar mie mi se pare foarte ciudat. Iar întâmplarea de luni m-a dat peste cap, intrucat am trecut pe langa el, la acel moment nu m-a sesizat, vorbea foarte tare cu colegul, iar cand m-a observat ca trec pe langa el, au inceput sa se vorbeasca foarte incet, mi-am dat seama de asta intrucat a fost prea brusca tacerea, iar dupa discutia in soapta cu colegul, el a inceput sa rada isteric. M-am simtit foarte prost, oarecum luata in bataie de joc….

| AnemonaP a răspuns (pentru Alexandrapps19031996013):

Am inteles. Din ce observ tipul este nehotărât și cu siguranța a folosit scuza cu,, are o viața complicata" pentru a nu da alt motiv pentru care nu își dorește o relație sau ca nu simte la fel pentru tine. In loc de: Nu simt la fel/Nu vreau o relație momentan/Nu vreau sa ma leg la cap cu cineva, suna mai simplu o scuza de genul.
Da, a fost super nasoala faza de atunci de pe hol. Sunt de părere sa fii indiferenta cu el. Altceva nu poate ieși din toată faza asta. Încearcă sa îl uiti, da-i timpului timp cum se zice și vei întâlni persoana potrivită, care nu îți va da mixed signals.

| Alexandrapps19031996013 explică (pentru AnemonaP):

Inteleg, sunt covinsa ca trebuie sa il las in urma. Ideea este ca nu inteleg de ce ma face cunoscuta colegilor de la munca si nu pot sa inteleg reactiile cu iz de gelozie. Daca vreun coleg intra in contact cu mine, iar el este prin preajma, imediat isi face simtita prezenta, chiar daca nu are curaj sa vorbeasca. Efectiv e suficient ca trece prin fata mea, iar acest lucru nu pot sa il inteleg.
Am zis ca o sa-l intreb inclusiv iesirea aceea nefondata ( rasul isteric). Ma simt foarte deranjata…
Iti multumesc enorm pentru ganduri!?

| AnemonaP a răspuns (pentru Alexandrapps19031996013):

Poate se simte bine ca cineva îl place și așa vrea sa rămână, poate este posesiv, vrea sa ai ceva pentru el și doar pentru el. Acum sincer, nu poți fi sigura ce le-a zis colegilor despre tine și de asta se uita după tine. Și chiar daca îl vei întreba, mai ales cu rasul isteric, va găsi o scuza buna sau cât de cât ok ca sa se scoată din situație. Oamenii sunt foarte buni la găsit scuze in loc sa spuna adevărul. Cu mare drag.

| Alexandrapps19031996013 explică (pentru AnemonaP):

Mi se pare foarte ciudat acest lucru. Tu nu intenționezi nimic cu persoana respectiva, dar totuși ai pretenția ca acea persoana sa simtă lucruri pentru tine. Practic nici nu vrea ceva dar nici nu vrea sa te piardă.
Oricum, e aberant ce face…

| AnemonaP a răspuns (pentru Alexandrapps19031996013):

Sincer, și eu am avut oarecum chestia asta in trecutlaughing voiam ca unii sa aibă ochi pentru mine și atât, cu toate ca nu ii placeam. Se mai întâmpla, dar da, penibil.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand un barbat iti spune doar ca-i esti draga si nu merge mai departe invitandu-te sau inatlnindu-te ar spune ca o poate face din cateva motive:
- poate fii insurat
- poate fii gay
- poate fii impotent
- poate te-a respins cu tact si bun simt, special ca sa nu te simti tu prost, spunandu-ti ca ii esti draga, dar ti-a aratat indirect, ca nu-i interesat deloc de tine.
Faptul ca a ras zgomotos cand era in prezenta altcuiva si ai aparut tu, a fost o reactie de jena, un moment penibil, pe care el a incercat sa-l mascheze.

| Marius2001Pop a răspuns:

Daca omul ti-a zis ca ii esti draga ca o prietena si a zis ca nu vrea relatie din cauza stilului de viata "complicat", inseamna ca nu vrea relatie happy
E aiurea sa te tot vezi cu el, dar ai putea incerca sa il ignori sa ii arati ca nu iti pasa si sa vezi dupa ce face.
Iar rasul lui. poate e de la discutia cu prietenul si nu are nicio legatura cu tine sau vrea sa te "intimideze", din nou, nu te arata afectata.
Bafta multa!

| Alexandrapps19031996013 explică (pentru Marius2001Pop):

Buna seara! Reactii are. De cate ori ma zărește face ce face și își face simțită prezenta. Ori se uita dupa mine ori face in așa fel încât sa treacă pe lângă mine, însă nu schițează nimic.

| Marius2001Pop a răspuns (pentru Alexandrapps19031996013):

Ai putea sa intri in vorba cu el si sa il intrebi direct ce intentii are.
In felul asta scapi de gandurile astea si poate se intampla mai multe.
Ii explici ce observi la el (modul in care te priveste, ca intoarce capul dupa tine etc.), ii spui ce simti/gandesti cand ii vezi comportamentul si poate sa il intrebi cum sta treaba de fapt.
Nu ai ce pierde, scapi de ganduri si ai numa de invatat.