| florinipad a întrebat:

Salut acum 2 saptamani m-am dus la dentist pentru o carie destul de profunda. Inainte de a ma duce puteam sa mananc fara vreo durere singura problema fiind sensibilitatea la rece/cald. Dupa ce mi-a curatat-o si a pus plomba temporara, a disparut sensibilitatea dar cand mestec simt o "durere" mica si timp de 1-2 sec. El mi-a zis ca nu a ajuns la nerv caria si ca nu are rost sa il scot deci am facut cum a zis... Acum mi-a pus definitiva dar acea "durere" este la fel.
Va disparea in timp aceasta senzatie neplacuta?
Daca apas cu degetu cu forta de ce nu ma doare?
Va fi nevoita scoatere nervului? ( ceea ce nu vreau )
-Mentionez ca nu este plomba de amalgam ci din compozit fotopolimerizabil daca are vreo relevanta in afara de estetica.

Daca stiti cumva care e treaba cu aceste lucruri sau a-ti trecut prin aceeasi intamplare va rog sa imi raspundeti big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Cred ca nu a curatat suficient, ar fi trebuit sa dispara durerea, daca persista si nu trece vei fi nevoit sa mergi din nou sa o dea jos si in functie de ce vede acolo sa scoata nervul daca alta varianta nu exista, oricum durerea este un semnal ca ceva nu este in regula

| florinipad explică (pentru Felys):

Intradear dar nu ma doare cand stau si doar cand mestec... si nu e o durere mare... e ceva infim dar e ciudat uneori.