| Andreeabm a întrebat:

Buna seara, știe cineva dacă există vreun tratament de a rămâne însărcinată? Eu am mai fost de 2 ori dar am făcut avort... Și de 6 luni tot incerc dar nimic.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce sens are sa ramai insarcinata ca sa faci avort?
Vrei sa santajezi pe cineva?

| Andreeabm explică (pentru Violleta2022):

Eram foarte mică și nu putem sa l păstrez...

| corbulalbrosu a răspuns:

Trebuie sa te prezinti in mod obligatoriu la o clinica sau un cabinet ginecologic pentru a fi consultata temeinic si efectuarea unor investigatii serioase pe baza carora sa ti se evalueze starea intregului aparat reproducator. Probabil ca sunt necesare de a fi efectuate mai multe teste de stabilire a posibilelor motive care impiedica incercarile repetate de a ramane insarcinata. In astfel de situatii o consultatie amanuntita va cuprinde atat ecografii cat si/sau un examen laparoscopic. Este posibil sa fie nevoie de prelevarea de tesut din mucoasa uterina/endometru pentru a stabili in mod sigur si clar daca ai ovulatie sau poate chiar si o interventie chirugicala pentru a debloca tuburile falopiene, sau pentru a trata problemele existente de la nivelul uterului. Doar in cazul in care pe baza unor astfel de investigatii reiese ca totusi aparatul reproducator se prezinta in stare buna, numai atunci se poate trece la inceperea unor terapii hormonale prin care sa fie stimulata ovulatia daca s-a constatat ca aceasta ar putea fi problema, sau pentru tratarea unei edometrioze, ori a unui ciclului menstrual neregulat. Multa sanatate!

| relian a răspuns:

Pai mai incearca, ai incercat doara 6 luni asta nu inseamna nimic.Mai incearca si daca intr-un an nimic nimic, atunci mergi la un specialist deci specialist nu doctori de familie sau ginecologi, ca astia is cum is.Acu depinde si cati ani ai, restul iti spune specialistu care e treaba.
Poate sa fie si parteneru de vina, is mai multe cauze.Du-te in Cipru nu in RO in RO aia nu-s doctori is doara cu numele

| Andreeabm explică (pentru relian):

Îți mulțumesc