| Adinastar a întrebat:

Buna seara! Sunt gravida in circa 2 săptămâni si nu doresc ca familia sa afle. Exista vreo metoda bănească sau naturista sa avortez spontan? Va rog! Sunt foarte speriata

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu incerca metode naturiste sau alte prostii de pe net ca risti sa iti pui sanatatea in pericol. Daca esti minora trebuie sa vorbesti cu mama ta si sa-i spui, chiar daca iti e greu, doar asa poti merge sa faci avort, fara sa te pui in pericol. Vorbeste cu ea ca sa te poata ajuta. Daca ai nevoie de informatii cu privire la centrele unde accepta sigur sa se faca avort, poti scrie la centrul filia https://centrulfilia.ro

| ania a răspuns:

Avort spontan înseamnă avort împotriva propriei voințe. Acel copil nu are nici o vina ca nu e dorit. Dacă îl avorteze nu scapi de problema ci o agraveze, devii mama unui copil pe care tu l-ai omorât și te vor urmări regretele și mustrările de conștiința o viata întreaga. Părintele Tănase de la Valea Plopului primește femeile însărcinate neprimite de familie, le ajuta cu copilulși pot lăsa copiluk acolo dacă mamele nu vor, nu pot sa îl crească. Și fiul meu mai mare e adoptat. mama lui naturalaavea 17 ani când a rămas însărcinată cu un bărbat înșirat care pe urma nu a mai vrut sa știe nici de ea nici de copil dar El se bucura și ii e recunoscător ca i-a dăruit măcar darul vieții chiar dacă l-a părăsit la naștere și l-am crescut noi. Și fiul meu cel de 5 ani a fost o surpriza totala, în ciuda protejării dar acum ne topim toți de dragul lui, ma gândesc cu groaza ca dacă Nu- L iubeam pe Dumnezeu și făceam avort la cât de trista eram atunci, a st copil minunat l-aș fi ucis.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, avorturile babesti sunt demult interzise, dupa ce au murit mii de femei in perioada comunista.
Avortul se face acum la spitalul de obstretita ginecologie, sau la orice cabinet privat al unui medic ginecolog, dureaza 10-15 minute, se face sub anstezie si pleci dupa 2 ore acasa, pe picioarele tale.

Nu vad deloc de ce ai fost speriata, odata ce tu singura ai acceptat sex si chiar l-ai acceptata fara prezervativ.
As intelege ca esti speriata ca ai ost violata, dar atunci trebuia sa-ti anunti familai de viol si Politia.

| ywar a răspuns:

Nu-mi este clar cum ai ajuns tu la concluzia ca esti insarcinata in 2 saptamani.
Daca este asa, confirmat - iti asumi! Daca ai facut-o, trebuie sa-ti asumi consecintele. Nu noi urlam prin camera de placere cand ala pompa in tine.
Ai fost violata? Mergi la politie! Avortul este un pacat si suntem in Postul Pastelui.
Eu cred ca ar trebui sa-l anunti si pe nefericitul care iti dadea pompe pe la spate.

| GeorgeCazan a răspuns:

Și cum știi ca ești gravidă în 2 săptămâni? Majoritatea testelor care confirma sau infirmă sarcina se fac după 3 săptămâni. Înainte de a face o prostie, "babeasca", mai bine mergi la medic. De preferat să fie femeie. Și mai de preferat, dacă ești minoră să mergi cu mama ta, chiar dacă nu vrei să îi spui. Altfel iți pui viata în pericol sau chiar riști ca viitor să numai faci copii, dacă faci vreun avort din ăla "babesc". Viața ta are prioritate.