| Adinastar a întrebat:

Buna! Sunt însărcinată in 2 săptămâni și vreau sa știu dacă exista vreo modalitate sa demonstrez tatălui copilului ca este al sau. După ce nasc știu ca sunt teste ADN, însă doresc sa fac avort și nu vrea sa ma ajute pentru ca are suspiciuni. Exista vreo modalitate cât sunt gravida sa vadă? Va rog mult! Sau sa fac avort fără sa merg la medic pentru ca nu îmi permit fără el…nu am bani. Exista vreo metoda bănească?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil cat esti gravida sa faci sau sa dovedesti parternitatea unui fetus.

DUPA nasterea copilului se poate face test ADN de paternitate.

Avort fara medic NU exista si nu este recomandat sa-ti provoci avort ilegal, ca faci septicemie si mori.

Daca nu-ti permiti sa faci avort, cum iti vei permite sa cresti un copilas?

Spune imediat parintilor!

| Freya1 a răspuns:

Se face da și asa e scump și nu o sa îți permiti.
Legat de avort dacă știai mai repede era mai ieftin cel medicamentos, dar acum nu știu dacă se mai poate face, întreabă totuși și vorbește și cu el.

| sofisis a răspuns:

De curiozitate? Cum ai reusit sa alfii la 2 saptamani ca esti gravida?

Răspuns utilizator avertizat
| Eireann a răspuns:

La 2 saptamani nu. Cand sarcina este mai mare -intre 15 si 20 de saptamani -se poate recolta lichid amniotic prin amniocenteza (sub ghidaj ecografic un ac subtire se introduce prin abdomen pana in uter de unde recolteaza lichid amniotic). Din celulele fetale din lichidul amniotic se poate face un test ADN de paternitate desi nici un medic nu ar face amniocenteza doar pentru un test de patrnitate ci numai pentru suspiciuni serioase de anomalii genetice ale fatului fiindca orice amniocenteza poarta un mic risc de avort spontan.
Asa, din curiozitate, ai idee cat costa un test de paternitate? Mult mai mult decat avortul pe care zici ca nu iti permiti sa il faci.

| Emy52 a răspuns:

Știu că am scris mult dar te rog sa citești, chiar te rog

Te sfătuiesc cu toată compătimirea și înțelegerea sa nu faci avort, este un păcat mare, se pune ca omor!
Indiferent cat de greu ți-ar fi nu renunța la micul suflet NEVINOVAT care depinde de tine. Chiar daca te desparți (totuși, nu generalizez, mă refer chiar și in cele mai complicate cazuri) nu renunța... du-te la preotul duhovnic, roagă.te și nu avorta doar pentru că nu ți l-ai dorit pe bietul îngeraș sad.
Chiar și dacă nu crezi in Dumnezeu, te rog mult (foarte mult) ca înainte să revi la dorința de a avorta sa citești mărturii ale unor doamne/domnișoare care au rămas însărcinate accidental dar și-au păstrat copilul, indiferent dacă au avut certuri cu părinții sau partenerul.

Încă ceva, aparent nu pare că ești căsătorită deci... bebelușul oricât ar fi el o greșeală nu îl omorâ așa...doar gândește-te puțin, te implor, de ce îl avortezi? Te desparți de un partener care nu acceptă copilul și îi dorește moartea, care nu vrea sa vă căsătoriți, care te vrea doar pentru sex? sad
Îmi pare foarte rău pentru situația în care te afli, dar un singur lucru mai vreau sa zic:

Fiecare om are un rol pe pământ

DUPA NAȘTERE POȚI RENUNȚA LA EL, il dai unei familii care își dorește un bebeluș dar nu poate avea (SERIOS acum, chiar sunt multe astfel de cupluri)...
Dar ai încredere.

In Dumnezeu.
(Dacă nu crezi nu te acuz, dar îți spun de la om la om, de la fata la fata, de la suflet la suflet: știu că e un moment foarte greu din viața ta dar nu de descuraja, nu

Și în tine.

renunța...AICI CHOAR TE ROG sa mă asculți, te rog să cauți un grup in care se oferă sprijin femeilor/ fetelor cu astfel de sarcini, dar nu un grup de Facebook sau ceva, o comunitate, ONG. EXISTA!
Îți trimit eu imediat, doar răspunde.mi pe TPU la acest mesaj și îți voi trimite eu, mă voi documenta pentru tine.

Viața continuă, viața TA continuă, totul va fi bine. îți primit. Îmi asum că o fac. Doamne ajută și tot sprijinul, încrederea și empatia din partea mea.
Fii puternica! Și nu renunța ușor

+Legat de întrebarea ta, nu poți demonstra decât prin teste medicale

| Emy52 a răspuns (pentru Emy52):

Nu renunța**
După partea acea parte, ideea era sa ai încredere în tine, nu sa NU ai
Îmi cer scuze pentru greșeala de scriere

| Adinastar explică (pentru Emy52):

Am 17 ani de aceea….sad

| RAY a răspuns (pentru Emy52):

O sa ii crești tu bebelusul

| Emy52 a răspuns (pentru RAY):

?

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Adinastar):

Cand ai facut sex neprotejat nu stiai ca ai 17 ani?
Si de ce trebuie sa-i dovedesti ca este al lui? Te-ai culcat cu mai multi?
Ma indoiesc ca la 2 saptamani stii ca esti insarcinata.

| Emy52 a răspuns:

Sa știi ca, după ce naști, pana copilul împlinește 2 ani vei primi o indemnizație de câteva sute bune, chiar pana la 8500 (e maximul, dar nu știu exact în ce condiții se oferă această sumă, dar în majoritatea nu). Revenind, vei avea cu ce sa îl crești dacă asta e problema. Dar sunt multe persoane care vor sa înfieze un bebeluș de la naștere, deci dacă vrei sa renunti la el poți și după naștere. Dar pana faci 18 ani, dacă vei vrea sa îl păstrezi, trebuie sa fie sub tutela parintilor/bunicii o alta persoana/ruda apropiata. Acest lucru se poate obține relativ ușor, dar ai nevoie de niște acte...dar Revenind, tu nu vrei să-l păstrezi, sar oricum ca să demonstrezi care este tatăl trebuie sa creascăbebele ca să poți face niște analize. Și dacă este dovedit în urma testelor ca respectivul este tatăl, ar trebui sa își asume. Dar nu este ok sa omorâți un bebeluș doar pentru o greșeală. Nu ar trebui sa fugiți, sa fugi de vină și responsabilitate, ci sa încercați sa reparați. Oricum, dacă nu primești susținere din partea tatălui atunci...nu o sa fie bine nici mai departe. Dar ai nevoie de sprijinul cuiva: tatăl sau mama ta, nașa ta, un psiholog dacă nu etc

Dar trebuie sa ii spui unei persoane care ține la tine(de aceea am menționat rudele) și sa luați o hotărâre calm, chibzuit, asumat. Nu asa, spontan, cum îți vine... știu ca e greu în această perioadă dar te sfătuiesc sa nu avortezi în necunostinta de cauza, din cauza stresului și a presiunii, din cauza fricii.

| Eireann a răspuns (pentru Jamiraese):

Nu se face in Romania si este extrem de scump oricum. Fata nu isi permite un avort medical...