| chhhzdup a întrebat:

Buna seara tpu.am facut dragoste cu iubitul meu neprotejat, el nu si-a dat drumul in mine, eu avand si niste probleme cu niste mici chisturi si infectii urinare..am facut si sumarul de urina insa doctora nu mi-a zis nimic de o posibila sarcina..si inca imi vine menstruatia.e posibil sa fiu insarcinata? ma simt imbalonata si mi se pare ca am burta tare sau poate astea sunt din constientul meu pentru ca ma tot gandesc la asta?

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Chisturile nu au legatura, trebuie sa-ti faci ecograf si sa mergi la ginecolog daca ai asa ceva, spun asta pentru ca si eu am.
infectiile urinare - tot la ginecolog se rezolva, nu le lasa sa evolueze pentru ca sunt destul de grave si pot evolua urat.

daca ai ciclu nu esti insarcinata, pacat ca n-ai spus ca s-a intamplat asta cu iubitul tau

poti face un test de sarcina daca a trecut cel putin 2 saptamani de atunci

balonarea sau burta tare, ori sunt in capul tau ori au o alta causa.
o sarcina se simte 'la mana' doar dupa luna a 3awinking

| chhhzdup explică (pentru wolder):

Le-am tartat tocmai ma indop in pastile ibalgin urinar etc...

4 răspunsuri:
| wolder a răspuns:

Si foloseste si tu prezervativul de acum incolo, sa nu mai intampini astfel de probleme

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, este posibilă o eventuală sarcină!

DEPINDE şi de aspectul/durata acestei menstruaţii, precum şi a următoarei menstre...

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut/va avea aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost/va fi "normală" şi va/a dura/t 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

"Ciclul peste sarcină" este o denumire GENERICĂ ( de aceea am obiceiul s-o pun în ghilimele ) pentru o FALSĂ menstruaţie, adică o sângerare care apare DUPĂ fecundarea ovulului.

Pot exista 2 ( sau chiar 3 ) situaţii :
1. poate fi vorba de o sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare
2. poate fi vorba de "sângerare deciduală", care este o sângerare similară menstrei şi poate apărea din cauza unor disfuncţii hormonale ( care provoacă desprinderea unei părţi din mucoasa uterină )
3. mai RAR, apare "Ciclul menstrual regulat" - situaţia este întâlnită mai ales atunci când femeia rămâne însărcinată în apropiere de debutul următoarei menstruaţii.

Vezi detalii la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.sfatulmedicului.ro/......cina_10870

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior...

Toate cele bune.

| Alicezzz a răspuns:

Draga mea eu cred ca nu, daca menstruatia ti-a venit, desi cel mai sigur este un test de sarcina, posibil ai senzatia ca esti balonata din cu totul alte motive!winking bafta si mai multa atentie pe viitor, nu se merita sa risti!