| rikkimady16 a întrebat:

Buna seara, TPU! :* Ce mai faceti?

eu am o nedumerire: De ce in zilele de astazi toti adolescenti sunt ahtiati dupa sex? Nu inteleg de ce vad in fiecare zi fete inselate sau care fac asta doar din interes sau baietii care pur si simplu isi bat joc de fete?

Chiar atat de rau am ajuns? suntem mai rau decat animalele. Stima de sine a ajuns la un nivel atat de scazut incat ma gandesc cum o sa se comporte adolescenti peste cativa ani.

Voua nu vi se pare ca nimeni nu mai are o conduita morala si ca nimeni nu m-ai respecta pe nimeni? doar eu vad asta sau chiar este o problema?

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

Pai man doar pentru ca tu nu vezi decat ce e rau in lume nu inseamna ca tot binele a disparut. Mai iesi in lume si cunoaste alt gen de oameni nu tot aia de la bloc sau mai stiu eu de unde.

| LadyDy01 a răspuns:

In zilele de astazi toti adolescenti sunt innebuniti dupa sex, deoarece se cred mai "cool" si nu isi dau seama ca sunt prea tineri sa faca asta, si li se pare rorul o joaca de aceea ajung sa le insele pe fete.In schimb sunt si fete care inseala baietii.Se pare ca legile morale nu se mai stiu.

| IonuţR1995 a răspuns:

Voi va mai mirati?! Daca de la 12 ani vor si ei sa guste din placerile vietii. Asta e acum nu se mai poate face nimic. De vina sunt parintii si anturajul. Pai X`leasca s`a. cu X`lescu daca ei au facut`o inseamna ca este " COOL ". " Eu de ce nu? Sunt mai fraier/a? ". Ceva de genu.

| h3r a răspuns:

De ce ai postat întrebarea asta?
Și așa nu-ți pasă de ce se întâmplă cu ei.
Și așa multora le lipsesc o mamă de bătaie, n-ai cum să-i schimbi.

| rikkimady16 explică (pentru h3r):

Am pus intrebarea ca sa ma asigur intr-un fel ca nu sunt eu singura care vede asta si care crede ca exista o problema.

| h3r a răspuns (pentru rikkimady16):

Există.
Ai văzut câte întrebări sunt...
Dacă le spunem să fie cuminți și în banca lor ne atacă pur și simplu, cu jigniri de oameni maturi, ce pot să spun...ei sunt maturi, trecuți prin viață și la copii dragostea n-are vârstă, dacă vrei un sfat îl găsești la ei. Ce să mai zic de tinerele domnișoare coapte, au mai multă experiență ca noi când vine vorba de instrumente. Le-a gustat pe toate.
Și aici dau vina pe fete, nu doar pe naivitatea lor.

Doamne ce le-aș bate.

| rikkimady16 explică (pentru h3r):

Nu ma inscriu nici eu in categoria oamenilor maturi pentru ca am doar 17 ani, dar chiar am impresia ca lumea asta se duce de rapa cu totul. nu mai exista nicio regula, nici respect, nici bun simt, nimic. eu nu mai rezist sa vad atata nesimtire in jurul meu, atatia baieti si fete care pur si simplu isi bat joc de ei in primul rand si in al doilea rand, de cei din jur si de parinti care s-au straduit sa le dea o educatie. eu ma gandeam ca o data cu trecerea anilor omul evolueaza, dar se pare ca involueaza, se indobitoceste tot mai mult.

| h3r a răspuns (pentru rikkimady16):

Mulți înainte.
Matur, adică să ai ceva pe umeri...
Și părinții au o mică parte de vină în general, însă alții nu duc lipsă de nimic...sunt educați și iubiți de cei din jur...și tot ajung în desfrâu.
Fetele, o au în sânge și gata.

Dacă tu, ca fată nu îți pui ție niște "reguli"... atunci e deja o problemă.
Nu e neaparat de vârstă, ci de ce ai în capul tău pe care îl ai degeaba, bineînțeles...și ceea ce faci, de ce ai putea să faci și la ce ai rezista. Și multe se aruncă înainte precum boul la poarta roșie.

Să nu te doară capul de ce vor ajunge ei, ci de tine!

Take care.

| rikkimady16 explică (pentru h3r):

Multumesc frumos!

din pacate asta e realitatea. toti mai multi adolescenti ajung pe culmile desfraului de la varste tot mai fragede straight face e foarte trist.

| h3r a răspuns (pentru rikkimady16):

N-au fost bătuți la timp când au meritat.

Tu doar ai grijă de tine!hee hee
Tu ești importantă, nu ele.

| rikkimady16 explică (pentru h3r):

O sa am!

poti sa imi raspunzi la doua intrebari? big grin
cati ani ai? esti baiat sau fata?big grin
nu trebuie sa raspunzi daca nu vrei.
mersi! o seara frumoasa!

| h3r a răspuns (pentru rikkimady16):

Sunt fată!

Toate cele bune, ai grijă de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este animal! Va place sau nu, acesta este adevarul. Viata animalelor este dictata de catre instincte. Unii le controleaza mai greu, altii mai usor iar altii deloc. Oamenii nu sunt altfel decat acum 1000 de ani, evolutia nu functioneaza atat de rapid. Da, acum avem reguli de conduita si legi dar omul este acelasi si are aceleasi porniri.

Vorbesti de conduita intr-o lume in care copii sunt vanduti, abuzati si omorati. Intr-o lume in care multe tari detin armament nuclear. Intr-o lume in care omul este dorit cat mai prost si unde manipularea este mai prezenta decat oxigenul. Cu toate astea pe tine te deranjeaza ca tinerii fac sex... Ghici cine traieste legat la ochi?

| Jijell a răspuns:

Daca vrei un raspuns scurt si la obiect, citez Parazitii: "E vorba de putere, advertising si manipulare."

Modelele false promovate in mass media sunt in mare parte de vina. Si mai e vorba si de importanta si de bani. Pentru ca in scumpa noastra tara, munca cinstita nu mai e respectata, fiecare cauta sa fure, sa tepuiasca, sa jecmaneasca, sa aiba putere asupra altora, sa fie "sus". La fel si in relatii. A, si in contextul tau e "adolescentii" si "nu mai respecta". Respecta si limba romana, te rog.

Cat despre sex, o relatie de cuplu fara sex e naspa. Mai e nevoie si de sex. Iti vei da seama peste cativa ani. Ce nu e ok, e ca copiii vor sa devina barbati si femei prea repede. Aici tine mai mult de lipsa de educatie decat de morala.

Insa mi se pare ca prea mult ne impartim in 2 tabere, unii pro, unii impotriva, in loc sa comunicam unii cu altii. Sincer si mie imi vine sa bat o gramada de lume, dar in cazul asta as deveni unul din "animale" - calitatile morale nu se impun cu forta, ci cu puterea exemplului. Trebuie sa iti sustii ferm parerea, sa nu ii lasi pe ceilalti sa te calce in picioare, dar elegant, fara a ajunge la violenta.

Daca te intereseaza, sunt baiat si fac 22 de ani luna viitoare.

Răspuns utilizator avertizat