regis
| regis a întrebat:

Ateii au o conduita morala? Daca da, ce ii determina sa se comporte comporte astfel?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Da. Asta nu depinde de credinta pe care o ai. Din cele 10 porunci crestine, jumate sunt tot reguli de conduita morala (sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu ravnesti ceva din ce are aproapele tau etc.). Cred ca o conduita morala se formeaza in contextul in care traiesti si reprezinta, pur si simplu, reguli de relationare sociala. Oamenii au descoperit, probabil, de-a lungul istoriei, ca unele comportamente fac bine societatii, altele o dezechilibreaza. Si, ca niste fiinte inventive, incearca sa le pastreze si sa le inmulteasca pe cele care stabilizeaza mediul social si sa le elimine pe cele care o perturba. Este un lucru bun (mediul isi gaseste un punct de echilibru), insa poate deveni un dezavantaj, daca normele morale sunt prea rigide. De exemplu, in societatile in care femeia e omorata cu pietre sau ingropata de vie daca a comis adulter sau a facut sex premarital, o norma care spune ca femeile sunt egale barbatilor, ar face bine acestora si nu ar mai fi pedepsite astfel, insa ar dezechilibra societatea respectiva, stricand traditii si norme foarte vechi si interiorizate.

8 răspunsuri:
regis
| regis explică:

Spun "astfel" fara a face nici o afirmatie, ci doar presupunand raspunsul DA la prima intrebare, ceea ce ar insemna invers decat ai inteles tu, mai exact ca ateii in general nu se deosebesc prin comportament de cei credinciosi. Intrebare a doua ar fi deci "ce ii determina pe atei sa aiba o conduita morala?".
Pe credinciosi ii motiveaza in primul rand religia si ideea este de a afla ce ii motiveaza pe atei.
Later edit: imi cer scuze, felul in care am formulat intrebarea lasa intr-adevar loc de interpretari gresite. Rog interpretati intrebarea conform precizarilor din acest mesaj.

regis
| regis explică:

@lolita: te rog citeste inca o data intrebarea si incearca sa imi dai citatul in care eu afirm ca unii sau altii se comporta intr-un anume fel.

| Parintele a răspuns:

Cum se comporta ateii "astfel"? fi mai explicit si spune-mi ce anume vezi deosebit la comportamentul ateilor.

| Parintele a răspuns:

Comportamentul meu ca ateu deriva din respectarea legi si incerc sa am o condiuta morala formata pe principiul repactarii drepturilor celorlati atat timp cat si drepturile mele sunt respecate.Incerc sa ma adaptez necesitatilor zilnice si sa ma supun regulilor naturii.

| TipulVerde a răspuns:

Daca ateii nu ar avea conduita morala, intr-o lume emefera am ajunge la un absurd. Daca viata asta e singura de ce sa nu o traim in pace?

lolita
| lolita a răspuns:

Conduita moraa? pai sunt multi "credtini" care omoara, violeaza, fura etc.si dupa se duc la biserica si "iarta-ma doamne". sa ma contrazici daca nu este asa.

| fryekid a răspuns:

Eu nu cred in Dumnezeu, dar asta nu inseamna ca sunt diferit. Poate te referi la aceia care te forteaza sa crezi si tu ca ei happy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis e buna intrebarea.as vrea sa pot sa-ti raspund. din cate stiu, poporului ales Dumnezeu le-a dat tablele legii scrise de el pe piatra, si au fost puse in Chivotul marturiei. Iisus hristos cand a venit pe pamant nu a venit sa schimbe legea si pe prooroci, ci sa implineasca legea.intrucat santem toti copii lui Dumnezeu, noi neamurile am avut legea LUI DUMNEZEU scrisa in inima.de aceia neamurile au primit pe IIsus mai bine decat cei din neamul lui. iar noi neamurile l-am primit prin apostolii care l-au vazut, si au trait cu el si l-au vazut rastignit si inviat.de aceea Iisus a zis ferice de cei ce au vazut si au crezut, dar mai fericiti cei ce nu au vazut si au crezut. iar cu ateii sta cam asa.eu sunt crestin, cu numele, fiindca nu prea practic. un ateu zice ca nu crede dar viata lui este un exemplu, si prin viata lui exemplara este un bun exemplu pentru ceilalti.care din noi face voia lui Dumnezeu? el traieste dupa legea ce o are in inima lui.eu cunosc legea dar am inima impietrita de pacate, si le fac in continuare. sper ca Dumnezeu sa ne ierte pe toti si sa incercam sa urmam legea;, sava iubiti unii pe altii asa cum eu v-am iubit''