| ReZiSTorr a întrebat:

Buna seara TPU. Deci. imi place de o fata, vara trecuta am fost cu ea in tabara, ne-am simtit foarte bine, am stat, am vorbit, ne-am jucat carti cu alti copii.Eu acum am 14 ani si ea acum a facut 15. Ea a spus ca in dragoste nu conta varsta.Eu sunt asa, o fire mai glumeata, iar cand glumeam in tabara, ea radea, atunci dadea "semne ca ma place".Parintii mei o stiu ca si o fata care invata, si eu invat. Vorbesc cu ea pe facebook, imi trimite inimioare, pupici, gen "noapte buna :* :3" si altele. Cum as putea sa o intreb daca ii place de mine? deoarece nu sunt chiar convins? Voi ce credeti? Ma place? Dau funda

10 răspunsuri:
| TeQn a răspuns:

Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare. Uite, faza ca esti un tip mai glumet e un pas bun. Vezi tu, o iei frumos cu vorba, doua, trei glume acolo, dar vezi sa nu fie misogine si cand vezi tu ca se simte mai bine atunci pur si simplu incepi sa schimbi subtil subiectul la capitolul relatie. O intrebi " Ce prieten a avut, cat a stat cu el " si tot asa, intr-un fel sa ii arati ca tie iti pasa de ea si daca iti faci curaj o poti intreba sau sa ii spui o fraza de genu " Daca ar fi sa iti cer prietenia, ce ai spune? " Si mno, daca zice da foarte bine, daca nu, nu renunta sau te supara pe fata, continua sa vorbesti cu ea, dar sa iti mai spun ceva, daca o fata vorbeste cu tine si iti pune " :*, big hug " si multe alte emoticoane, asta nu e semn ca te place, te vede ca un amic foarte bun.
Bafta cu fata! happy

| neutrino a răspuns:

Nu poti sa te convingi decat intreband-o direct, nu ascuns in spatele unui calculator.

| ReZiSTorr explică (pentru TeQn):

e un raspuns bun, astept si altele, daca nu ai funda. Odata ne-am intalnit undeva prin centru, fara sa vrem si toata a rosit, e ceva semn?

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Te place clar.Nu mai avea indoieli.Treci la etapa urmatoare. PS: o fata cand roseste e semn bun happy

| DyanneDyyD15 a răspuns:

Acelasi lucru am patit si eu....numai ca la mine nu s-a terminat bine..eu te sfatuiesc sa incerci sa bati niste apropouri in fata, daca se inroseste inseamna ca te place iar daca evita subiectul ori te place ori nu vrea sa strice prietenia dintre voi

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca tu nu-i spui deschis ca o placi, fata greu va risca sa recunoasca lucrul asta, singura.
Schimba-ti planul si ia-o invers, cauta un mod frumos sa-i spui ca o placi, dupa care poti s-o si intrebi.

| beatricebeA21 a răspuns:

E logic ca te place, poate e timida. Iesi cu ea afara, invit-o undeva si spune-i acolo ceva de genul " Uite, imi place de tine de ceva vreme, esti foarte frumoasa si as vrea sa fim mai mult decat prieteni" Nu e asa greu..trebuie sa ai curaj sa iti iei inima in dinti si sa spui. sa nu iti fie frica de ce raspuns va da.

| 78buc a răspuns:

Nu e numaidecit sa o intrebi direct daca te place, ai putea sa-i faci o invitatie in oras si atit, si daca va accepta inseamna ca e ceva deja mai serios, sau la un film mai romantic, si in acest timp sa incerci cumva sa o saruti sa o imbratisezi si vei vedea reactia ei

| PaulVaRoagaMult a răspuns:

Cam asa ceva nu trebuie sa ti fie rusine ii poti spune oriunde ii dai de 8 martie si va recunosate ca te place fai ce doreste ajut-o la ce ii trebuie fai pe plac si atunci va recunoaste ca te place. Parerea mea!

| TeQn a răspuns (pentru ReZiSTorr):

Daca s-a inrosit e foarte bine, zic eu. Sincer, pe mine nu ma intereseaza de aceasta "funda", eu vreau doar sa ajut. ^.^