| LoneGunman a întrebat:

Ce parere aveti, sufar de tulburarea obsesiv-compulsiva?: detalii
1.Permanent am senzatia de frica,nesiguranta ca ceva rau se va intampla,
imi imaginez sa imi traiesc viata exemplu intr-o camera ascunsa, repetand acelasi activitate fara sa interactionez cu cineva vreodata,
2. Imi este FOARTE frica de neprevazut, ma stresez pentru orice iesit din tiparul de zi cu zi, stresul imi provoaca si durere de inima, am senzatia permanenta de nesiguranta ma verific de mai multe ori daca mi-am indeplinit corespunzator orice sarcina,indiferent ca sunt la servici,sau ex in magazin pana sa ajung la casa imi verific de mai multe ori portofelu

Pentru a scapa de senzatia de frica, nesiguranta apelez la agresivitate, ura, dispret gasesc defectele la oameni; asa imi gasesc curajul sa stau in fata cu ei.
3. Specific bolii imi place sa asez lucrurile intr-o ordine perfecta, DAR essit din tipar este ca daca nu pot aseza lucrurile intr-o ordine perfecta, nu mi le mai asez deloc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sau poate ca toate astea se nasc din lipsa increderi in tine insati, daca toti cei din jurul tau tiau spus ca nu esti bun de nimic e normal asa ceva, si eu am senzati de astea cateodata si am avut, incearca sa te accepti sa recastigi increderea in tine

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este foarte posibil sa ai tulburare obsesiv-compulisva corelata sau cauzata de anxietate.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu stiu, dar mie mai degraba imi suna a anxietate si poate paranoia.

| LoneGunman explică:

Intr-adevar mie tare frica de orice, mama e instabila psihic si am trecut prin multe traume, iar reactia celorlalti membrii a familiei a fost :"e doar un copil, ce conteaza da-i sa mance si sa doarma ca e copil...