| Alexandru19970706 a întrebat:

Buna seara TPU. Numele meu este Alex
Am si eu o intrebare si as vrea un raspuns clar, direct si sincer
Am avut o relatie de aproape 2 ani, locuit impreuna cam 1 an si ceva.
Ne am despartit cam acum o luna si as vrea sa ma impac cu ea.
Motivul despartirii noastre a fost ca EU am fost cam "rece" in ultima perioada a relatiei si se simtea "singura". Perioada a fost cam de 3 luni inainte de despartie in care am fost mai "rece" cu ea. Si a mai zis ca a ramas cu sechele. ( nu am inteles foarte bine ) Ea in persoana aia (3luni inainte de despartire) avut un deces in familie.
Eu ca persoana am fost si gelos, si un tip mai sa controlez. Dar genul asta de comportament a aparut nu cu mult inainte de despartirea noastra.
Ideea e ca eu am reluat discutiile cu ea. Ne am intalnit si am stat putin de vb. ea a zis ca nu stie ce vrea, si ca se simte singura. A zis ca nu vrea sa ma piarda ca persoana. A zis ca a plans mult si nu dormea noptile si tragea de ea sa nu ma sune. A zis ca ma iarta pentru cum am fost in trecut, a zis ca sunt multi tipi care sunt "porci" si nu sunt ca mine. In ultimile doua discutii la telefonice i am spus te iubesc si ea a zis te iubesc.
Urmeaza sa mai avem o intalnire (dorinta ei ea a insistat) Ce as putea face ca sa ne impacam? Tin mult la ea si am fost un prost ca am lasat-o sa plece...

26 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,
Chiar ai fost un prost. Si chiar o cred ca s-a simtit singura, nu mai pune ghilimele, sigur era ca un bibelou in casa. Am fost in situatia ei. La fel ma simteam in casa cu iubitul, singura. Nu era acolo pentru mine. La fel si el, dupa ce am plecat cu bagajele( pe care din orgoliu, el a insistat sa mi le fac) s-a intors ca ma iubeste. Pot sa-ti zic ce a facut el, cat timp am fost in tatonari, mi-a oferit multa atentie, ma asculta in orice problema si ma ajuta mereu la treburile casei ( asta in prezent, cand ne-am mutat din nou impreuna. Bine, noi am stat "despartiti" 3 zile). Eu zic ca vrea sa va impacati, ii e greu si eu. Iubeste-o, respect-o, ajut-o la treburile casei, faceti cat mai multe in doi. Asa e frumos si corect. Chiar daca stai la calculator si ea in pat la televizor, vorbeste-i, intreab-o cum i-a fost ziua. Ia-o in brate cand e la bucatarie, sarut-o cand vine acasa, gesturi micute. Dar pentru femei(cele care se multumesc cu putin, ca mine, si mi se pare ca si ca ea) sunt de ajuns. Si nu mai fi gelos, daca revine inseamna ca te iubeste, n-are sens gelozia ta. Mai stati si impreuna. Succes happy

| Alexandru19970706 explică (pentru Ririru):

Am zis mai sus ca nu mai vrea relatie, doar ca nu vrea sa ma piarda. Dupa spusele ei. Si a mai specificat a nu mai vrea relatii serioase, iese doar sa socializeze.

| Ririru a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Si crezi tu ca din aceasta,, socializare" nu poate iesi o impacare daca tu stii sa te comporti? Oare ce ai fi vrut sa-ti spuna, din moment ce ai dezamagit-o intr-o oarecare masura, si ii frica sa nu treaca iar prin asa ceva? Sa stii ca nu e usor sa te simti singura desi sunteti 2. happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Este un inceput bun, promitator chir si simplul fapt ca esti capabil sa recunosti ca ai gresit si ca te-ai comportat cu ea in modul caracteristic unui ghiolban. Daca vei reusi sa-ti schimbi comportamentul, probabil ca relatia va avea sorti de izbanda. Succes!

| neutrino a răspuns:

Sunt de acord cu ultima ta afirmatie. Poate ca este timpul sa luati o pauza, fie ea chiar pauza mare. Amandoi aveti nevoie de timp (liber) in care sa va linistiti si sa clarificati pozitia fiecaruia fata de celalalt.

| SG1995 a răspuns:

Gelozia ta chiar e o problemă, iar fata se poate chiar să te fi simțit distant dacă nu ați mai comunicat așa cum trebuie. În fine aș recomanda dacă prietena ta e de-acord să mergeți la o terapie de cuplu, respectiv acel psiholog să facă ședințe individual cu tine, nu de alta dar și taică-mea era o persoană geloasă patologic și după 20 de ani relația cu maică-mea n-a sfârșit bine.

| Alexandru19970706 explică (pentru SG1995):

Eu am inceput terapia la 2 zile dupa despartire. ideea e ca acum dupa cateva sedinte "dure" am realizat si inceput sa rectific/schimb unele lucruri la mine. ideea e ca nu stiu ce sa inteleg din semnele din partea ei, este o persoana foarte modesta si respectuoasa cu alti, inclusiv cu mine. dar acel "te iubesc" la sf de conversatie si ca a vrut sa ne intalnim.

| Alexandru19970706 explică (pentru SG1995):

Am uitat sa precizez, ca eu primisem un sms de la ea dupa o intamplare si ca ma asigura ca nu are pe nimeni, doar a iesit la discutie cu un tip. si dupa mesajul respectiv. am inceput sa reluam discutiile, initial nu a vrut sa ne intalnim, pentru ca ii era frica ca se va impaca. ne am intalnim dupa 2-3 zile de la incidentul cu mesajul si am vb ca amici. Dar eu unul as vrea sa ma impac cu ea si sunt putin confuz ca nu inteleg mesajele ei cum am zis in mesajul anterior

| SG1995 a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Poate îi este frică să nu fie iarăși rănită emoțional, e nevoie să o iei din nou de la cap cu pași mici, îi arăți ce înseamnă pentru tine, să descopere ceva nou la tine, în fine chestia e că refecerea unei relați cere răbdare încredere nu se reface peste noapte.

| PersonajFictiv a răspuns:

Pai tu faci ceva de genul asta.
Tu esti gelos pe ea, o acuzi de niste chestii pe care nu le-a facut, ea e nevinovata deci, apoi, tu, bazat pe niste motive imaginare, doar din capul tau, o pedepesti.

O pedepsesti si te comporti rece cu ea, ea fiindca stie ca nu a gresit cu nimic si nu are nicio vina, se gandeste ca mereu o sa faci asa si o sa o faci sa sufere, mereu o sa te comporti ca un psihopat si un obsedat.Si mereu e riscuta ca "Alexandru19902934912" sa auda voci in capusor si sa o trateze ca pe un nimeni.

Meh, ce sa zic, scapa de gelozie, nu o mai acuza doar pe chestii pe care le ai tu in cap, daca fata plange dupa tine si sufera si etc inseamna ca te iubeste.Constientizeaza mereu ca ai o problema cu gelozia,recunoaste ca ai o problema,si daca recunosti ca e o problema,o sa poti sa o controlezi mai bine, nu o sa o lasi pe ea sa te controleze pe tine. Nu mai lasa sa "iasa" ganduri din emotia asta,doar observ-o si ignor-o,las-o sa treaca,fii mai constient.

Pf,ii tii si tu un discurs ca ai inteles ce ti-am zis eu mai sus, si ii spui ca vrei sa incerci iar, ca o sa faci totul ce tine de tine, ca recunosti ca ai problema asta ca stii cum s-a simtit ea, etc.s-a, pana mea, ce am zis mai sus.

Hai bafta.

| Alexandru19970706 explică (pentru PersonajFictiv):

Dupa ce a avut trauma in familie, si a trecut o perioada de timp, ea a devenit mai agesiva verbal. am incercat sa scot de la ea ce o supara, dar fara reusita... si au aparut multe certuri si discutii. vina este a mea nu a ei, nu o acuz sau critic, imi cer scuze pentru modul meu de exprimare... poate nu m-am exprimat destul de clar.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Pai in timp o sa treaca peste, tu poti sa o iubesti si sa-i fii alaturi.

| Alexandru19970706 explică (pentru PersonajFictiv):

Adica? sa-i fiu alaturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ceea ce simti, scurt si la obiect.

| Alexandru19970706 explică (pentru anonim_4396):

Este simplu de spus, greu de facut. Amici nu as putea ramane cu ea, din cauza sentimentelor puternice care le simt fata de ea.

| Ara997 a răspuns:

Pai frate, fa-ti curat in batatura :
- iti place o iubesti?
- are calitati?
- te iubeste?
pai cere-o de nevasta si "inchide taraba"
fi om responsabil fa-ti familie, e o prostie sa tot umblatzi asa du-te vino. si fiecare fata isi doreste stabilitate. e o prostie ce se intampla in ziua de azi : provizoratul cu "relatii" peste relatii nu avantajeaza pe nimeni, tinwrii nu-si fac familie, nu pun doua paie crucish cum se spune,. traiesc de pe o zi pe alta.
ai spus ca e modesta si respectuoasa. deci automat vrea sa fie respectata. cere-o de nevasta si arata-i ca o apreciezi si o respecti.
ai sa vezi ca dispare orice ambiguitate si din partea ei si din partea ta.
Da' intrebarea e : te bagi?

| kandaraki a răspuns:

Pai si de ce ai fost rece?
de ce nu ai stat langa ea mai ales ca a avut un deces?
in acel moment trebuia sa fii cat mai aproape de ea, dar nu sa fii rece si sa faci scene de gelozie
mai in scurt esti un prost care nu merita a doua sansa.

| Alexandru19970706 explică (pentru kandaraki):

Am fost langa ea in perioada decesului, ideea ca dupa aceea perioada, trauma sa zicem. ceva intre noi s-a intamplat. nu pot sa mi explic exact ce... adevarul ca nici eu n am stiut cum sa ajut. am ajutat o cum am stiut mai bine

| kandaraki a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Tu ai zis ca ai fost rece cu ea, esti gelos.
cum ai ajutat-o? cum i-ai fost alaturi?

| Alexandru19970706 explică (pentru kandaraki):

Am incurajat o, am fost umarul ei pe care sa planga si calmatat o pe cat posibil, am ajutat emotional...

| kandaraki a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Daca gandesti la fel cum scrii, cu greseli, imi pare rau de tine
Bine ca te-a lasat fata, isi va gasi pe altcineva mai bun ca tine, nu asa gelos si rece

| Negiko a răspuns:

Buna. happy Cateodata ambii parteneri au nevoie de mai mult sau mai putin spatiu petrecut impreuna. Voi poate ati locuit impreuna dar nu ati petrecut timp adevarat impreuna. Cred ca trebuie sa aveti parte de mult mai multa comunicare si intelegere. Tine minte ca o relatie adevarata de incredere si puternica nu reprezinta o relatie cum vezi la televizor sau cum vezi cuplurile celebre mereu cu zambete pe fata tinandu-se de mana ( in afara de Donald si Melania Trump. hashtag/no. offense) O relatie adevarata nu este o relatie care sa fie in constanta fericire sau armonie sau entuziasm.
O relatie adevarata este o relatie in care cei doi parteneri depasesc situatile dificile impreuna. Exact Ca despartirea voastra sau decesul respectiv ( sincere condoleante ). Voi deja v-ati impacat. Cand? Cum? in timpul in care ati fost departe unul de altul ati realizat ca nu asa trebuie sa ramana lucrurile. E ceva lipsa cand sunteti despartiti si trebuie sa-l regasiti. De aceea ati avut nevoie sa va revedeti. O sa spun ceva urat acum
Eu cred ca amandoi ati fost prosti sa nu va sunati mai devreme prima oara cand ati simtit nevoia. Ea nu trebuia sa se abtina dar probabil i-ai lasat impresia ca nu iti mai pasa. Trebuie sa sacrifici timp pentru ea pentru ca ea isi sacrifica cu drag timp pentru tine.
Voi trebuie sa fiti impreuna cat de mult timp simtiti ca aveti nevoie. Daca tu ai nevoie de timp impreuna, cere-i. Daca ea are nevoie de timp impreuna, ofera-i.
E ca mancarea.Mananca pana te saturi. Apoi o sa iti fie foame din nou. Si faza cu " Daca te certi o data pe baza unei chestii atat de insignificante ca asta e totul gata 2 ani aruncati la gunoi toata dragostea evaporata " Nu. Nu bun. Data viitoare cand o sa aveti o cearta indiferent de subiect nu plecati la mama acasa. Ramaneti impreuna, chiar daca orgoliul va face sa nu mai simtiti dragoste pentru celalalt, nu merita sa mergeti departe unul fata de celalalt. Dragostea e ca soarele. El e mereu acolo. Sunt norisori care apar si il acopera. dar el e tot acolo.si vine vantul si alunga norii. Si ce e vantul? Vantul e comunicarea, timpul pe care il oferiti pentru rezolvarea problemei.
Prietenul meu mi-a spus " Stii sigur ca iubesti o persoana cu adevarat in momentul in care ramai cu acea persoana indiferent daca simti dragoste pentru ea in acel moment sau nu. " Si iti spun sincer relatia pe care o am cu el este la telefon sunt cu el de 8 luni intregi si il astept sa vina in tara sa il vad fata in fata si sa-l cer de sot. cred ca am vrut de cel putin 5 ori sa ma despart de el pe parcursul acestui timp si el a avut extrem de multe motive sa se desparta de mine dar niciunul dintre noi nu a putut sa o faca deci acum incercam sa facem sa ne vedem. Poate unora li se pare absurd dar nu as renunta la ce am cu el pentru nimeni altcineva.

Oricum tu si mandra ta cum am zis mai devreme sunteti ca si impacati. Si e evident ca iti pasa de relatia cu ea, ca doar ne-ai dovedit prin postarea acestei intrebari, acum mai ramane sa ii demonstrezi ei. Fa ceva pentru ea simplu si frumos. Nu ii cumpara cadouri scumpe nici flori care sa se ofileasca in 5 zile. Ia-o intr-un loc intim sau chiar ramaneti acasa si faceti ceva impreuna special. Poti sa iei un film pe placul amandurora. in niciun caz nu incerca sa faci ceva ce crezi ca i-ar place doar ei. Tu esti cel care nu trebuie sa fie plictisit de activitate.
puteti gati impreuna sau fa-i o cina romantica sau daca esti putin mai nebunatic si vrei sa ii faci ceva iesit din comun, ia colorant alimentar ca nu e toxic si foloseste-l sa-i pictezi corpul. da, e o idee pe care unii ar putea-o considera stupida dar nu va plictisiti de rutina? nu vreti sa faceti ceva pe care sa va amintiti peste ani?

" Mai tii minte cand ne-am jucat cu colorant alimentar? happy "
Sau ia-o afara in parc seara si amintiti-va de trecut. de ce faceati la inceputul relatiei ca sa va distrati in timpul liber(daca faceati ). eu cu al meu ne certam pentru chestii minore si idioate si astazi chiar am ras de asta. A avut dreptate, a zis " intr-o zi o sa radem de porcariile astea. " happy

Totusi. daca esti neinspirat cu privire la conversatiile pe care sa le ai cu ea, daca pur si simplu nu gasesti un subiect de discutie, eu iti recomand o aplicatie adorabila pentru cupluri in cazul in care amandoi stiti cat de cat limba engleza, aplicatia se umeste " Happy couple" si are doi porumbei rosii ca logo. Amandoi va instalati aplicatia in telefon va faceti cont si va asociati profilele printr-un cod comun. E foarte draguta. la un interval de 10 ore primesti 5 seturi a cate 2 intrebari ( deci 10 intrebari ) si prima intrebare este despre tine, a doua intrebare este despre partener. ai o lista de raspunsuri dintre care sa alegi sau scrii raspunsul tau. Amandoi veti primi 3 intrebari diferite si 2 intrebari identice, si veti primi notificare cand amandoi raspundeti la aceeasi intrebare ca sa verificati daca raspunsurile va corespund. cu fiecare raspuns identic scorul cuplului creste, primiti amandoi diferite sfaturi de cuplu zilnic. aceste sfaturi abordeaza diverse probleme uzuale in cuplu pentru a va ajuta relatia sa se desvolte frumos si a va face mai intelepti.

si inca o aplicatia pe care o recomand (se numeste "Desire" si are ca logo ceva ce reprezinta o cada si capetele a doua persoane) e tot in engleza e tot tip 'Happy couple' necesita ambii parteneri intr-un profil de cuplu si aceasta aplicatie este foarte foarte amuzanta pentru ca e gen " adevar sau provocare" dar sunt doar provocari. Poti alege provocari dintre multele provocari din categorii ( okay nu o sa stau sa le insir pentru ca e putin neadecvat dar doar mentionez sunt deja 19 categorii si observa ca acestea se aduna, tot apar categorii noi, acum e noua categorie " bath time") si evident fiecare provocare ofera un anumit numar de puncte cu cat ai mai multe puncte cu atat ajungi mai sus in top si poti castiga monezi pentru a deschide categorii. Oricum chiar sper ca te-am ajutat.

Nota: Am inceput sa scriu acest raspuns dupa primele 3 minute de la postarea intrebarii. Iti urez toate cele bune. Noapte faina

| Alexandru19970706 explică (pentru Negiko):

Ai dat cel mai detaliat raspuns, iti multumesc pentru aplicatii. Noi nu suntem impacati, avem vineri seara ceva planificat in doi, dar ideea este (aflat recent ) ca mai are un date cu cineva inaintea mea. Cum am scris si mai sus ea din discutia fata-n-fata a zis ca nu stie ce vrea, este debusolata... si din discutiile telefonice ( printre ultimile ) la sf conv cand ne luam la reveredere si ii ziceam ca o iubesc, ea imi raspundea cu te iubesc inapoi. acum nu stiu ce sa inteleg... ori a spus ca sa ma faca gelos. ca sa ma testeze laughing Noapte faina

| SG1995 a răspuns (pentru Alexandru19970706):

Faptul că are o altă întâlnire e normal, e nesigură emoțional nu știe ce vrea.

| Alexandru19970706 explică:

UPDATE: Am mai vb cu ea azi si a zis ca nu mai vrea relatie, iese sa socializeze si suntem doar prieteni...

| CrocodilescuMihaita a răspuns:

Eu iti recomand sa o chemi la tine acasa sa cumperi 2 prezervative si sa le pui pe masa ca n-ai ce baga in ele. Eventual sa le umplii cu apa.Cat despre relatia voastra ofera-i o paine cu pateu de gasca