| anonim_4396 a întrebat:

Am 42 de ani, sunt casatorita de 20 de ani. Am avut o relatie foarte frumoasa pana acum 2 ani, cand sotul meu s-a indragostit de alta. La inceput nu i-am zis nimic ma comportam normal ca si cum nu s-a intamplat nimic, asteptam sa-i treaca. Am avut multa rabdare.Am discutat cu el abia dupa 8 luni. Si-a cerut iertare, mi-a spus ca a gresit asa cum o fac multi barbati, l-am crezut am mers mai departe.Am crezut ca e o ratacire din cauza varstei, el fiind mai mare cu 1 an. Dupa cateva luni si-a reluat relatia. Am inceput sa discutam civilizat despre ce se intampla? Am dus multe negocieri.Mi-a spus ca nu a putut sa o uite pe femeia aia.I-am propus divortul! I-am sugerat sa isi refaca viitorul cu acea persoana si sa ma lase sa-mi vad de viata.I-am multumit pentru cei 18 ani in care am fost fericita si am avut liniste sufleteasca! Avem o situatie materiala destul de buna sa putem merge mai departe separat. Avem o fata de 17 ai si este si ea de acord cu divortul, ne iubeste foarte mult si isi doreste sa ne vada fericiti pe amandoi. A venit ziua cand am inaintat actele de divort la notar. A ramas si notarul uimit cat de frumos decurgeau discutiile intre noi. Ne-a intrebat la un moment dat daca nu cumva este un aranjament? Il iubesc foarte mult nu imi doresc sa-l vad suferind desi sufar si eu la fel de mult. Dupa ce am plecat acasa l-am vazut foarte ravasit nu isi gasea linistea. Mi-a spus ca nu o sa-i fie bine este convins de asta pentru ca in ultimile luni a fost foarte confuz si nu stie ce vrea de la viata.Imi spune destul de des ca o femeie mai buna ca mine nu o sa gaseasca in viata lui. Ma intreb de ce mergea si la cealalta? Sexul? Nu stiu ce sa cred am mers pana acolo unde si-a dorit si el. Am hotarat sa stopam actiunea de divort sa ne mai dam o sansa. De doua saptamani simt ca nu mai merge la cealalta. Dar nu stiu ce sa fac intre noi exista o raceala pe care nu o putem depasi.Pur si simplu amandoi suntem vinovati. Ne depaseste situatia, mai ales ca nu am discutat cu nimeni aceasta problema in ideea de a nu ne lasa influentati. Am suferit in tacere enorm de mult in ultimii doi ani singura care a fost alaturi de mine a fost fetita care m-a incurajat dar in acelasi timp isi respecta si tatal. Nu vreau sa il pierd pentru mine este si va ramane un om minunat am facut multe lucruri impreuna, am depasit multe obstacole in viata si vreau sa triumfam si de data dar conteaza foarte mult sa fie si el fericit. Vreau sfaturi mai ales de la barbati, ce ar trebui sa fac sa fie bine pentru amandoi?

Răspuns Câştigător
| cuvant a răspuns:

Buna Lenica,
Tin sa zic ca te esti o persoana cu adevarat care merita respectul altora.
E o situatia tare diferita si grea de multe din situatiile care se pot citi aici. E putin greu deoarece multi dintre noi nu avem atata experienta dar voi incerca sa te ajut cu ceva sugestii.

Sunt cateva lucruri care ii fac pe barbati sa se schimbe de la bunul mers al relatiei.

1. Prima ar fi ceea ce ai mentionat si tu mai devreme adica sexul. Nu prea conteaza cat de activa era relatia dar de foarte multe ori e ceva ca o scanteie care se aprinde si apoi e greu sa se mai stinga. Nu e de vina partenera neaparat cat de obicei e barbatul care nu stie ce anume isi doreste si daca ajunge ca cineva sa-i ofere ceva mai mult atunci se arunca.
Solutia ar fi sa cauti lucruri noi in momentele voastre private chiar daca poate acum nu se intampla dar sa cauti sa-l atragi catre ceva de genul.

2. Al doilea care se intampla e de obicei locul de munca. Cand e plecat foarte mult de acasa si lucreaza foarte mult. Persoane cu care petrece mai mult timp decat acasa. De aici se rupe foarte multe dintre legaturile relatiei.

solutie e sa incerci sa vorbesti despre lucruri frumoase din casnicie si ce a fost frumos in fiecare zi. Asa il vei face sa se detensioneze si o sa iti spuna ceea ce se intampla si vei putea sa observi schimbarile cand vor aparea.

3. Al treilea e petrecerea timpului in fata calculatorului si acolo incepe sa-si formeze o viata a lui. Se rupe de viata reala si e foarte usor sa cazi in inspitele tehnologiei(telefon, internet, chaturi, site-uri de dating si asa mai departe).

Solutie ar fi sa iesiti cat mai mult in weekend-uri si sa isi inchida telefonul.

4. O monotonie zilnica a jobului sau a lucrurile care le face zilnic. \
Incearca sa va implicati o ora pe saptamana sa faceti ceva impreuna. Petreceti timp in 3 sau faceti voluntariat, zugraviti-va casa impreuna, mergeti in parc si jucati-va carti, alergati, mergeti cu bicicleta si asa mai departe. Faceti un program saptamanal impreuna.

Momentan cand aveti o situatie rece e normala. Fiecare va simtiti vinovati in sufletele voastre. La fel fiecare se gandeste daca a luat decizia cea mai buna si nu cumva ati gresit.

Cel mai bine e sa va luati concediu si sa plecati undeva voi 3 sau in cel mai rau caz voi 2. Nu conteaza daca aveti bani sau nu mergeti de acasa.
Altceva e sa va luati inima in dinti si sa mergeti la un psiholog. E cea mai usoara cale dar in acelasi timp e cea mai provocatoare deoarece trebuie fiecare dintre voi sa va asumati greselile.

Mult succes si daca e nevoie de ceva pot fi abordat si pe privat

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va adresati unui psiholog specializat si o sa va ajute mult. Puteti sa va ajutati si voi discutand deschis si fara retineri toate problemele, pentru a afla cauza actualei situatiei, altfel veti gasi si calea spre a o depasi, bineinteles numai daca amandoi vreti. Succes si numai bine!

| fabiola a răspuns:

Am trecut prin ceva asemanator, dar nu am simtit niciodata relaxarea ta asupra situatiei, din dorinta de a-l vedea fericit! Nu crezi ca fericirea lui se cladeste pe suferinta ta si a copilului?

| harciog a răspuns:

Il vei iubi in continuare orice ar fi si ai sa ajungi la concluzia ca sexul nu-i acelasi lucru cu dragostea.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru harciog):

Nu-mi spune că există diferență între dragoste și sex!

| harciog a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Bine,iti voi spune ca exista diferenta pentru mine.

| NoChanceForUs a răspuns (pentru harciog):

Care este diferența între sex și dragoste?

| FucktheSystem a răspuns (pentru NoChanceForUs):

E o diferență care tu, n-o să o înțelegi niciodată.batting eyelashes

| cuvant a răspuns:

Daca ii interziceai atunci mergea fara sa iti spuna si ti-ar fi si reprosat lucruri care nu neaparat ar fi adevarate. Ce pot sa zic e sa nu incerci de una singura sa incerci sa-l implici si pe el dar si pe fiica voastra.
Ai multa rabdare ca nu se vor schimba lucrurile asa de usor si vei avea impresia ca unele lucruri vor merge mai rau decat inainte.
daca doresti ai nevoie si de alte sugestii poti sa-mi scrii un mesaj privat

| NoChanceForUs a răspuns:

Ar trebui să nu vă mai plângeți ca niște babe.V-ați împăcat, să fiți fericiți și gata, ce atâtea povești cu suferință și tăcere și bla bla bla.

| mixxjim a răspuns:

Pe el l-ai intrebat ce a gasit la cealalta? ca sa stii daca mai pleaca iar, la alta sau la aceeasi... te-ai gandit ca poate atitudinea asta a ta asa de calma si de intelegatoare l-o fi facut sa se creada ca nu-ti (mai) pasa de el? asta ca sa stii daca urli la el ca daca mai face odata chestia asta dai cu el de pamant happy pe de alta parte, chestia cu criza nu stiu carei varste la barbati nu e doar o poveste gratuita, pariez ca el ar vrea sa ramana cu tine, pentru linistea si siguranta pe care i le asigura relatia voastra, dar sa o aiba si pe cealalta disponibila, pentru un pic de "sare si piper" in viata. oricum, indiferent ce o sa faceti, nu o sa uitati nimic, nici daca ramaneti impreuna nu o sa uiti situatia asta, nici daca o sa divortati nu o sa uitati viata atat de frumoasa pe care spui ca ati avut-o. poate e doar o "plictiseala" de prea mult bine, stii cum e, daca mananci prea multa friptura parca ti se ia la un moment dat si ai vrea si un pic de fasole cu muraturi happy sfaturi nu prea putem sa-ti dam intr-o situatie asa de serioasa, doar niste pareri la care sa te gandesti - sau nu, ca sa poti vedea situatia un pic "din afara" sa poti lua decizia cea mai buna. in plus, chiar daca fata e mare si pare a fi de acord cu ce vreti voi sa faceti, poate ar trebui sa discutati un pic mai profund si mai mult cu ea despre situatie. parca totusi e prea mult calm in familia voastra...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E gru sa fiti doar colegi de camera dupa 20 de ani de casatorie.dar ganditi-va; pana cand moartea va va desparti.ati jurat in fata lumii si a lui Dumnezeu.OMUL nu are voie sa desparta o asemenea legatura.ori pe voi va desparte o gaura de curva? sotul tau sa mai gandeasca si cu capul.scula e un organ cu pretentii prea mari pentru cata traba face.dar nici restul zilelor traite in preacurvie nu este indicat. avem 40 si de ani; se presupune ca santem mai intelepti, si ar trebui sa ne dam seama ca stalpul casei se moaie si moare la un moment dat.si cum ramane cu; la tinerete ne iubim, la maturitate ne intelegem, ne suportam.si la batranete ne induram unul pe altul? eu am 47, sotia 44.inca ne iubim.si sper sa tina pana cand, mi-e frica sa ma gandesc.ar trebui sai pui si neputintele in fata sotului tau si nu cred ca alta va sti mai bine decat tine ce si cum sa-i faca.succes.

| Pitzipoanca a răspuns:

Psihoterapie de cuplu. Din cate stiu, face minuni.

Răspuns utilizator avertizat
| MauiNight a răspuns:

Aveti nevoie de o separare pentru un timp. Asa aveti amandoi timp si spatiu sa va reculegeti. In special el, este foarte confuz. Sa o luati intr-un fel de la capat. Separarea va poate apropia mai mult. Mult noroc!