| Madalinaa1234567890 a întrebat:

Buna seara TPU, se poate sa fiu gravidă daca mi-a întârziat menstruatia de 3 zile, tin sa mentionez ca am facut un test si mi-a iesit negativ.( l-am facut seara, auzind de la cineva ca e poate însela si sa mai fac o data dimineata)... si acum 2 săptămâni( in perioada fertila) am avut 2 acte sexuale cu soțul meu cu ejaculare afara la distanță de vreo 5-10 minute de primul act a avut loc si al doilea.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ati intretinut in perioada fertila a ciclului menstrual 2 contacte sexuale consecutive la un interval de 5-10 minute intre ele, si fiecare s-a terminat cu ejaculare dar intre cele 2 contacte sexuale sotul nu a urinat, probabilitatea de a se fi format o sarcina este destul de mare chiar daca ejacularea spermei s-a produs in afara vaginului. Intotdeauna dupa ejaculare in uretra ramane o cantitate suficient de mare de sperma care in mod sigur se scurge din penis in vagin pe parcursul celui de al 2-lea contact sexual si astfel sa se devina posibila formarea unei sarcini. Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie 100% valabil, sigur si corect acesta se efectueaza incepand cu ziua a 8-a de intarziere a menstruatiei. Daca nidatia ovulului fecundat s-a produs mai tarziu fata de media de 9-11 zile de la ovulatie inseamna ca in acest moment in urina folosita inca nu exista/nu s-a atins concentratia minim detectabila de hormon hCG, si probabil din acest motiv testul este NEGATIV. Trebuie refacut asa cum am explicat. Multa sanatate!

| LexiEla a răspuns:

Ai sanse, mai bine mergi la ginecolog sa fii sigura.

| TheSuspect a răspuns:

Testul se face dimineata cand urina e concentrata totusi ia in calcul ca cate o data intarzaie cate 1 saptamana de nimic pur si simplu sau tipuri de mancare si daca a trecut cel putin 1 saptamana de la ultimul act si ai facut testul sansele sunt 0.03% cel putin asa spun testele