| Elix0224 a întrebat:

Am avut contact sexual neprotejat cu iubitul meu, acum aproximativ 3 săptămâni. Tin sa menționez ca mi-a întârziat menstruația 10 zile. Am făcut test dimineața și mi-a ieșit negativ cu toate ca acele grețuri și dureri le am de câteva zile. Am făcut iar sex neprotejat, iar de tura asta a cam "scăpat" lichid in mine...
A doua zi, mi-a venit in sfârșit menstruația.
Este posibil sa fi rămas gravida, după acel lichid chiar dacă mi-a venit menstruația a doua zi? Eu știu ca pentru a se implementa un spermatozoid durează câteva zile.

Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in cazul in care actul sexual este intretinut in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual, zilele care reprezinta PERIOADA INFERTILITATII ABDSOLUTE. In aceste zile se poate ejacula sperma in vagin in fiecare zi fiindca NU poate exista un OVUL VIABIL in uter, deci ai fost exact in aceasta situatie deoarece in cazul tau sexul a fost intretinut in ULTIMA ZI a ciclului menstrual. Pentru a intelege despre ce este vorba citeste cu atentie explicatiile prezentate in aceasta privinta :
,, Este determinat stiintific si medical in mod foarte concret si precis ca in cadrul oricarui ciclu menstrual, OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN in una dintre cele 2 trompe uterine (in mod alternativ) indiferent de tipul sau de lungimea ciclului menstrual 1 singura data 1 OVUL VIABIL si maturizat (foarte rar 2-4 ovule). Eliberarea ovulului are loc INTOTDEAUNA cu exact 14 zile inainte de data la care ar urma sa inceapa menstruatia, bineinteles ca numai in cazul in care NU va fi fecundat ovulul. Cele 14 zile situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere/pornire a urmatoarei menstruatii se numeste PERIOADA LUTEALA si are LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat tot stiintific si medical ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de spermatozoid NUMAI in singura zi, cea a producerii sale, adica numai in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. In cazul in care ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA si in circa 2-3 zile se instaleaza starea de DEGENERARE completa ceea ce provoaca si DESTRAMAREA sa. O parte a resturilor rezultate este resorbita de endometru, iar cealalta parte devine CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca hormonul progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese ca dupa trecerea a 3 maxim 4 zile de la eliberarea sa din foliculul ovarian, OVULUL care daca NU a este fecundat de catre un spermatozoid, ''moare'' si PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de terminarea ciclului menstrual, adica ziua in care incepe menstruatia. Fiindca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual absolut sigur NU poate sa mai existe un ovul viabil in uter, reiese cat se poate de simplu si clar ca in acele 9-10 zile chiar si daca ajunge in vagin sperma indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.

| Alinaa901234 a răspuns:

Nu ai cum sa rămâi așa. Daca ți-a venit menstruația a doua zi înseamnă ca nu ai fost in perioada fertila când și-a dat drumul in tine.

| Elix0224 explică (pentru Alinaa901234):

Ideea e ca cu o zi înainte, a făcut treaba asta. Iar noaptea a venit menstruația.

| Elix0224 explică:

.