| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU, uitați cum sta aceasta problema, deci am o prietena foarte buna, ea are 17 ani, eu 19, suntem doar prieteni, nu vreau nimic mai mult, noi vorbim foarte mult, ne înțelegem super bine iar acum vreo ora mi-a spus ca mama ei vrea "sa o ducă la ginecolog sa vadă doctorul dacă mai e virgina" ea nu mai este, de câteva luni. In fine, eu i-am spus sa nu se sperie, sa para cât mai relaxata, ca mama ei nu are de gând chiar sa o ducă, ci doar sa ii studieze reacțiile, stiu ca e ciudat sa fii așa "urmărit" de părinți, la vârsta aia, însă m-am gândit și la varianta in care chiar ar duce-o, deși nu prea cred ca e posibil, dacă s-ar întâmpla, ce as putea sa fac ca mama ei sa nu afle ca a fost dezv. (nu eu am dezvirginat-o). M-am gândit sa vorbesc eu personal cu medicul, sa îl conving sa nu ii spună mamei ei adevarul, însă nu stiu la ce medic ar putea sa o ducă, sunt mai mulți, nici ea nu știe, stiu, ca sunt șanse mici sa o duca, dar chiar vreau sa o ajut, părinții ei sunt f stricți si duri, mai ales tatăl ei, dar nu îmi este frica de el... zic ca pentru ea ar fi nasol... ce as putea sa fac? Sau ce sfat as putea sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod sigur nici un medic ginecolog sanatos la cap, cu judecata rationala, adica o persoana responsabila NU se va pronunta intr-o asemenea problema. Este cunoscut faptul ca VIRGINITATEA este perceputa si/sau inteleasa in mod foarte diferit. Fiindca aceasta starea de virginitate este inteleasa ori perceputa in mod GRESIT, in anumite culturi sau comunitati virginitatea reprezinta o stare absolut obligatorie, pe cand in alte culturi cu idei mai libertine, virginitatea si-a pierdut practic orice valoare spiritual-moral-etica. Fiindca foarte multa lume este complet lipsita de minime cunostinte medicale, in mod cu totul gresit confunda 2 notiuni si din acest motiv considera DEFLORAREA fiind o DEZVIRGINARE, o confuzie impardonabila. Din nefericire chiar si in prezent, foarte multi NU reusesc sa inteleaga faptul ca VIRGINITATEA reprezinta un concept psihicomental, adica o notiune imateriala, intangibila si INVIZIBILA si care EXISTA si este localizata doar in MINTEA fetei/femeii. Reiese cat se poate de clar ca in nici un caz starea de virginitatea NU poate fi determinata prin studierea vaginului sau a vulvei ''pasaricii''. Din acest motiv existenta sau lipsa starii de VIRGINITATE niciodata NU poate fi determinata ori stabilita de o alta persoana, medic sau altcineva. Deoarece virginitatea reprezinta un CONCEPT (ca oricare altul ), din acest motiv ceva imaterial, NU poate fi vazut cu ochii si nici NU poate fi atins ori pipait in mod real si ca atare reiese ca nici nu poate fi ''pierduta'' : nici intentionat - nici accidental. Asrfel ca, cel mai probabil niciodata o persoana responsabila (chiar si medic ginecolog) nu se poate pronunte in privinta existentei sau lipsei VIRGINITATII. Aceasta notiune ori stare de virginitate dispare sau ''se pierde'' NUMAI in clipa in care himenul ori vaginul fetei/femeii intra in contact direct cu un penis real al unui baiat/barbat. Dar fiindca acest lucru este stiut si cunoascut numai insasi de cea in cauza si de nimeni altcineva, lezarea, deteriorarea sau chiar si ruperea din greseala ori accidentala a himenului prin actiuni mecanice, sau anumite activitati reprezinta DEFLORAREA ''pasaricii'' si nu DEZVIRGINAREA acesteia, asa cum o considera multa lume in mod cu totul gresit. Deci reiese foarte clar ca medicul ginecolog (de regula responsabil) NU se poate hazarda sa se faca de ras, si din acest motiv se abtine din moment ce nu cunoaste precis in ce mod.fel s-a produs deformarea himenului. Si asta datorita pur si simplu faptului ca deflorarea poate sa apara ca urmare a unei actiuni fizice asupra himenului printr-o ''agresare'', in urma careia ramane o urma vizibila si/sau palpabila. In anumite cazuri procesul de DEFLORARE se poate produce si din alte motive. Printre aceste motive care pot provoca ruperea sau deteriorarea himenului si producerea deflorarii sunt anumite activitati care n-au absolut nici-o conotatie sexuala. In functie de grosimea, constitutia si elasticitatea himenului, acesta se poate leza, crapa sau rupe in momentul in care asupra himenului se produce o ''tensionare'' intensa, ce rezulta ca urmare a unor miscari ample de deschidere/indepartare a picioarelor, la balet, gimnastica, catarare/escalada, dans sportiv, ciclism, urcarea unei pante abrupte, etc.etc. Este unanim acceptata atat aprecierea cat si considerati portivit caruia este IMPOSIBIL sa se produca AUTOdezvirginarea. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

N ai ce sfat sa i mai dai acum. Nu poti convinge pe nimeni de nimic. Medicul care o consulta asculta de persoana majora a minorei. La vârsta ei, e normal sa fie controlată. Dacă ei au ales sa se comporte asa, înseamnă că stiu ce vor de la fata lor si mai exact, ce nu vor sa ajunga. Esti prieten cu ea, da nu esti taica so sa i porți de grija.

| MarcoXD a răspuns:

Ii poti spune fetei sa o intrebe pe mama ei extrem de subtil unde o duce, apoi tu ai putea sa te duci.