| skydi a întrebat:

Bună seara tuturor. Am şi eu un gînd, care mă frămîntă. Am 24 ani, sunt într-o relaţie cu o domnişoară de 19 ani. M-am îndrăgostit de ea nebuneşte. Pîna acum am avut 2 relaţii în care eu am fost acel care am suferit, căci întotdeauna mi s-a spus că sunt prea romantic, prea bun. Dupa aceste 2 relaţii, a fost o pauză de doi ani, ca acum să o întîlnesc pe ea. Mă simt parcă împlinit, dar nu prea. Mi-e frică să nu o pierd. Mi-e frică de un eventual eşec. Cîteodată aştept mai multe de la ea. Ea este acea care m-a dorit mult, de la început ea nu mă prea atrăgea, însă acum, eu sunt nebunul. Eu sunt romantic, intuitiv, plin de emoţie, ea este practică, mai raţională. Eu mă las dus de emoţie chiar dacă sunt bărbat. Eu simt ca ea ţine la mine însă nu-mi arată aceasta.Ce parere aveţi? Cum aş putea să o fac să devină mai sensibilă sau nu ştiu,. să fie aşa mai deschisă în cuvinte dulci? Este oare adevărat că într-o relaţie cei doi parteneri trebuie să fie diferiţi, astfel ca să se completeze unul pe celălalt? Mersi mult.

11 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Daca spui ca e mai rationala si practica inseamna ca este ca mine. (Sunt baiat) Nici eu nu zic cuvinte dulci chiar daca tin la persoana si chiar o iubesc, nu simt nevoia de a spune dulcegarii pentru ca mi se par fara rost. Atata timp cat tu o iubesti si ea te va iubi chiar daca nu o va arata asa pasional ca tine. Incearca totusi sa nu intreci masura cu dulcegariile pentru ca de la prea dulce ti se face rau. O floare la saptamana sau mai mult nu in fiecare zi, fara dulciuri ca o sa creada ca vrei sa o ingrasi laughing. Apropo, ati sau a-ti (nu am stiut niciodata cand se desparte) facut vreodata sex/dragoste? Daca da, cum ti s-a parut? era tandra? iti spunea vorbe dulci? daca da atunci e bine, ii place mai mult sa isi arate dragostea in privat.

| skydi explică (pentru EnvyU):

asa este, cind suntem doar in doi, e plina de pasiune si atunci isi arata cit i-a fost de dor si cit tine la mine...

| Alcyon a răspuns:

De cand sunteti impreuna? Poate ca e o fata ce se implica mai greu in relatii si la inceput e mai rezervata.

| skydi explică (pentru Alcyon):

Suntem de 3 luni impreuna. Eu recunosc, ca o data ce ea m-ar suna de sute de ori pe zi, si s-ar deschide complet, cred ca as pierde interesul. Nu stiu, undeva in adinc simt ca ea este ceea de ce am nevoie...si vreau sa o pastrez...

| mada1820 a răspuns (pentru skydi):

Buna asa sunt si eu cu prietenul meu el isi arata foarte mult sentimentele fata de mine eu sunt mai "rece" il iubesc extrem de mult insa eu nu imi arat sentimentele si dragostea fata de el prea des,asa sunt unele fete, nu cred ca este o problema prea mare, am inceput sa fac eforturi sa ma schimb desi tot se vad diferente intre mine si iubitul meu, Da intr-adevar va completati unul pe celalalt, ar fi prea plictisitor ca amandoi sa fiti la fel.

| skydi explică (pentru mada1820):

Uite, exact asa si ea imi spune...ca tin la tine foarte mult si tu fii mai relaxat, adica eu). Eu plutesc cu capul in nori, e adevarat, dar chiar ma atarge in ea acest pragmatism. Eu fac psihologie la facultate si o profesoara mi-a spus ca el si ea trebuie sa fie diferiti, dar oricum trebuie sa existe o legatura.

P.S Tatal meu mereu spune, vei simti cu sufletul cind o vei intilni pe acea unica. Simt aceasta/

| Alcyon a răspuns (pentru skydi):

Dupa doar 3 luni, iti dai seama ca n-are cum sa fie extraordinar de apropiata de tine. Mie de exemplu imi ia foarte mult timp pana ajung sa am incredere intr-o persoana. Poate ca si ea e la fel. Abia acum tatoneaza terenul, asteapta sa vada daca merge sau nu relatia etc.

| CristinaCtC a răspuns (pentru skydi):

Nu e un obiect ca sa o pastrezi :/

| mada1820 a răspuns (pentru skydi):

Ma bucur ca simti asta! Aveti grija de voi si nu iti face griji daca va iubiti unul pe celalalt nu o sa apara probleme, cum ai zis si tu intr-un cuplu nu trebuie sa existe prea multe asemanari, fiecare este in felul lui, mai tarziu o sa mai schimbe cate ceva la ea dar pana atunci iubeste-o asa cum este.

| Danysan a răspuns:

De ce grabesti lucrurile inca e prea din Timp.Ai rabdare poate ca si ea inca are acea frica cum ai si tu si nu vrea se implice asa repede.Pr fete e mai greut un pic pentru ca le este Teama sa nu fie doar ceva trecator. Cand o sa se convinga ca esti Baiatu care l-a asteptat toata Viata o sa te ia pe sus cu dulgegariile, doar lasa sa mai treaca ceva Timp si fi asa cum esti acum.

| Love4Music a răspuns:

Nu ai ce sa faci, asa e temperamentul ei, asta e starea de confort a ei.

Trebuie sa ii arati ca ai incredere in ea, dar asta nu inseamna sa o lasi mai moale.
Continuati tot asa pana va ve-ti abijnui unul cu celelalt.
Bafta! happy