| Ofiintă a întrebat:

Buna,
Nu stiu ce ati simtit voi dupa o suferinta prelungita in iubire. Cand ai simtit pentru prima data fiorii dragostei, acei presupusi fluturasi. In momentul in care zareai lumea printr-o pereche de ochelari roz si nu te indoieai nici macar pentru o secunda ca acel cineva nu te va face fericit. Brusc, stadiul de visare a incetat si in momentul in care realitatea si-a aratat coltii infiripandu-si ghearele in visele tale, ai simtit o imensa decadere emotionala ajungand astfel la pragul disperarii. Nu este un secret faptul ca viata ne limiteaza, uneori simt ca motivul ar fi ca nu merit sa fiu fericita, pentru ca incercand sa-mi caut acele clipe de fericire ma trezesc umilita in ultimul hal de singura persoana in care aveam incredere si pe care ma bazau ca o sa-mi schimbe viata intr-un mod pozitiv. Dupa aceasta experienta am simtit ca m-am initiat, am avut parte de un rau bun pentru ca m-a invatat sa devin o persoana mai puternica si rationala, nedorind sa mai cad prada sentimentelor. Usor am devenit o fiara fara sentimente, parca nu ma mai atragea nimic. Acum simt o apropiere a unei persoane care ma atrage, dupa doi ani, timp in care nu am avut parte de relatii, insa imi este frica de esec. Nu vreau ca si sentimentele sa ma domine, nu vreau sa repet aceeasi greseala, cum fac sa nu ma mai indragostesc de persoane nepotrivite? Alegeti ratiunea in defavoarea pasiunii sau invers?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Mereu o să te îndrăgostești de persoane nepotrivite până când o să o găsești pe aceea care contează. Așa am auzit laughing

Mai știu persoane care au problema ta. Sunteți toți niște fricoși. Refuzi să te încălzești pe motiv că te-ai putea arde. *** bullshit. Nu zic că e ok să te implici, dar ce altă alternativă ai? Preferi să te gândești mereu cum ar fi fost?
Cui îi pasă de dezamăgiri, atâta timp cât până la ele ai parte de ceva 'frumos'? În plus, de unde știi că se va termina prost? De ce nu riști? Majoritatea persoanelor pe care le-am cunoscut și au sau au avut aceeași problemă, toate aveau simțul "aventurii". Mai ales, partea de sex feminin. Cum naiba sunteți atât de pline de viață, mereu gata să riscați, iar când vine vorba de o relație, fugiți pentru că vă e frică?
Ok, gata cu întrebările.
Mereu vor exista persoane care te vor dezamăgi. Dacă soluția ta e să nu ai încredere în nimeni și să nu dai o șansă nici persoanelor care merită, ai o problemă.

Lăsând partea asta la o parte...
Am auzit că iubirea te face orb, dar nu și prost. Dacă ai ales să-ți urmezi 'sentimentele', nu înseamnă că trebuie să uiți de rațiune. Câteodată e mai bine să ignori ceea ce simți și să faci ce gândești. Nu trebuie să te 'arunci' mereu ca Dragușanu' la pu%ă.

Sfatul meu pentru tine, e să lași drama la o parte și să-ți dai o șansă. Viața oricum e scurtă, de căcat și prictisitoare, n-o pierde plângându-ți de milă.

13 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Esti tanara, esti la varsta la care trebuie sa strabati cat mai multe cearsafuri nu se te inhami in relati esuate

| RAY a răspuns:

Noi avem 3 creiere
unul reptilean ala se ocupa cu frica
al dolea cu emotiile
al trelea are legatura cu ratiunea
noi folosim foarte rar ratiunea, ne lasam condusi de creierul reptilean si de emotii, fara sentimente nu am fi umani, rational de ce ar sta o femeie cu un barbat? nu ai avea vicii pentru nimic, nu ai simti nimic etc
deci nu putem fi rationali 100% dar ne putem antrena ratiunea,. selecteaza rational lumea din jurul tau, ne te arunca rapid spre cineva,nu crede in oricine,adevarul e cand iubesti pe cineva ratiunea se stinge si sentimentele pune stapanire pe tine apoi cand te trezesti la realitate suferi si vezi ca totul a fost o iluzie, barbati /femei sincere, serioase sunt putine parerea mea, cel utin eu n-am gasit ceva serios momentan sa pot spune ca exista fete sincere, dar nici de tovrasi sinceri n-am prea dat mai mult pe profit, curve masculine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am simtit ca e muzica prea tare, dupa aia, ca spatele a pierdut aderenta, si ma duc naibii... Da' nu prea imi pasa.
A doua zi m-am trezit direct bleg, cu o stare de somnolenta, fara chef de nimic. Vreo saptamana m-a tinut acea somnolenta/chef de nimic. Apoi mi-am dat seama ca am jucat o prietenie mai importanta decat relatia, si ar fi bine sa salvez prietenia. Si asa am reusit sa-i fac zile fripte, era pornita sa se sinucida big grin
Si de atunci, vad prieteni in orice p! zda, si o socializare in orice inceput de relatie, care niciodata nu mai ajunge sa fie o relatie.
Merg intotdeauna pe ratiune, pasiunea e "pa" de mult.

| OldSoul a răspuns:

Dragostea e ca un joc de noroc, nu risti, nu castigi...

| sofisis a răspuns:

De obicei eu ma ghidez dupa instinct. Am foarte mare incredere in instinct si in plus cu timpul am invatat si sa citesc oamenii.
E bine sa acorzi prezumtia de nevinovatie dar totusi sa nu te miri foarte tare daca esti dezamagita. E normal si asa capeti experienta de viata.
Eu niciodata nu am tratat o dezamagire ca pe o catastrofa. Am luat-o la modul "asta e, n-a fost sa fie" sau "asa a fost sa mi se intample".
Daca traiesti mereu la extreme...adica ori in roz si cu fluturasi ori in fundul prapastiei...o sa ai o viata destul de traumatizanta. Nu e bine nici sa fii prea euforic, nici prea prapastios.
Ia fiecare om si experienta cu bagare de seama dar fara sa fii mereu suspicioasa.
Parerea mea, daca a aparut in peisaj cineva care ti-a starnit interesul...go for it. Atat cat va fi sa dureze...va dura. Nici o zi in plus sau in minus.

| Oana92 a răspuns:

Posibilitatea de a gresi este la fel de mare indiferent ca asculti de sentimente sau de ratiune( de fapt de trauma). Poti asculta de ratiune si astfel sa pierzi un om minunat sau poti asculta de sentiment si sa fii dezamagita.

Cel mai indicat ar fi sa nu ii mai consideri pe toti la fel. Daca un om te-a dezamagit nu inseamna ca toti o vor face. E greu sa faci asta, stiu din experienta. Dar ideea este sa iti permiti sa traiesti, chiar daca asta inseamna sa te expui riscului de a suferi din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dicta inimii.
Un sfat mic totusi, analizeaza persoana inainte de a te indragosti.
Cand esti indragostita nu mai vezi clar lucrurile, iar la final te intrebui ce s-a intamplat de s-a spulberat totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei adevarul trist? Ai doua alternative:

1. Oferi totul in speranta ca omul de langa tine va face la fel, riscand astfel sa suferi si mai mult decat prima data dar, in acelasi timp, avand si sansa de a avea o relatie bazata pe iubire, devotament si intelegere.

2. Nu oferi mai nimic si cand o faci, o faci cu retineri, reprosuri si astepti sa fi recompensata. Ii reprosezi lucruri pe care inca nu le-a facut, de teama ca le va face si tratezi relatia precaut nepermitandu-ti sa simti lucrurile asa cum ar trebui sa le simti, ranindu-l si pe cel de langa tine prin atitudinea ta dar nu mai risti sa suferi cum ai facut-o odata.

Nu exista o reteta a succesului in relatii, tot ce poti face este sa te folosesti de toata experienta capatata pana la acel moment si sa speri la mai bine. Din pacate nimic nu iti poate garanta ca alesul tau este ceea ce iti doresti, oamenii au multe fete si unii dintre ei sunt maestrii in folosirea acestora. Dar exista intotdeauna mici semne si indicii care ii dau de gol. Asculta-ti instinctele, fii cu ochii in patru dar in acelasi timp nu permite vechii relatii sa-ti afecteze relatia actuala. Omul care va fi acum langa tine nu are nici o vina ca tu ai suferit odata, ofera-i tot ce ii poti oferi si permite-ti sa fii fericita. Si, daca nu merge, ia-o de la capat. Frica si stilul de viata precaut nu au mers niciodata mana in mana cu fericirea.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Simplu. Nu toti oamenii sunt la fel, crezi ca nu sunt baieti care nu s-ar combina cu tine? Sunt, mai ales cei independenti si care stiu ce vor. Tu ai nevoie acum de un barbat cu caracter puternic care stie exact ce vrea de la viata si fix pe ala nu o sa-l ai deoarece esti instabila emotional si ai sa dai de "baietei" cu replici de 2 zile.Da-i timpului timp sau du-te la psiholog, sau daca consideri ca prietene sunt un psiholog bun, iesi cu ele, incearca lucruri noi, vezi ce-ti place si ce nu, e momentul in care ar trebui sa-ti pui viata la punct. Bafta sexicika!

| e1xtz a răspuns:

Ai mai mult de 16 ani? 17!

| Ofiintă explică (pentru e1xtz):

Peste 18 happy

| e1xtz a răspuns (pentru Ofiintă):

Ok, dar sigur nu peste 20.
O sa iti treaca framantarile astea existentiale cu timpul, dar daca exagerezi si te complici in modul asta si nu iei totul mai simplu, si la 30 de ani tot o nefericita o sa te afli.

| raulinho0805 a răspuns:

In primul rand cred ca trebuie sa nu te mai arunci orbeste chiar in orice relatie care iti iese in cale.Studiaza persoana mai intai. Daca se poate afla mai multe informatii despre el si cand consideri ca e ok din punctul tau de vedere te poti atasa de acea persoana.
Dar nu incerca sa pui suflet mai ales de la inceput.Intrebarea e cum? Propune ti tu insuti ca nu vrei sa te indragostesti pentru ca daca cazi in plasa si te prinde tot tieti va fi rau fi ti frica de asta pana in momentul cand esti sigura ca si el are sentimente pentru tine si nu te ar da cu una cu doua. Spune ti in minte ca nu vrei sa fi dependenta de cineva doar sa fie o reltie bazata pe prietenie, incredere nu pe santaj emotional nici unul nu trebuie sa fie sef. Spune ti in gand Cateoadata cel mai bun prieten al tau esti chiar tu insuti de multe ori noi stam si vorbim cu noi insine dupa un esec in dragoste dupa o cadere emotionala mai vb si cu prietenii si ei ne pot da sfaturi.Nu astepta cineva anume sa te faca fericita. Obisnuieste te sa fi fericita cu tine insuti fa lucruri care ti plac tie nu altora. Dupa ce ai creata in jurul tau o protectie dinasta un scut si esti sigura ca nu vei mai fi ranita de o eventuala relatie esuata atunci poti sa treci de la relatia cu tine insuti la o relatie in 2. Nu ii arata prea mult cat te atasezi de el arata i da nu prea mult ca s ar putea sa se intoarca impotriva ta totul cand te astepti mai putin. Multe le invatam in timp dupa fiecare esec dupa fiecare cadere invatam cate ceva. Ce nu te omoara te face mai puternic!