| AdelaElena88 a întrebat:

seara! Voiam sa va intreb ce parere aveti voi despre viata sexuala a adolescentilor? Este un subiect destul de controversat, stiu si destul de amplu as putea spune, insa ce credeti? Eu, una personal, ca fata, cred ca se poate foarte bine practica abstinenta sexuala, cu atat mai mult cu cat exista petting-ul si ca inceperea vietii sexuale nu ar trebui sa fie grabita.Mai mult, chiar cred ca poti iubi si fara sex, cel putin cat esti adolescent. Cred ca sexul nu ar trebui vazut ca ceva atat de vital intr-o relatie, cu atat mai mult adolescentina.( in care, cu toate acestea, vorbim despre sentimente si trairi fizice si emotionale foarte mari) Credeti ca e ciudat faptul ca o persoana aflata intr-o relatie de o bucata buna de vreme, aflata in jurul varstei de 17-18 ani isi doreste sa mai traga de timp si sa amane acest moment, chiar daca iubeste si implicit, simte atractie sexuala? Credeti ca e ok aceasta dorinta de dozare a pornilor? Pentru ca, vorbim aici despre adolescenti, care nu au atins un nivel de maturitate emotionala( cel putin nu din punctul meu de vedere)

Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Ai dreptate. Nu trebuie grabit. Momentul va veni cand va veni. E pacat sa stricati ce aveti cu sexul. Suntem adolescenti si ar trebui sa traim ca atare. Sexul e pentru adulti.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Dragostea propriu zisa e aceea care implica sentimentele, sufletul, etc.
Sexul este o etapa a dragostei,, dar sa faci sex de la prima intalnire, acolo deja nu mai e dragoste. Cea mai frumoasa dragoste e aia in care sentimentele sunt pe primul loc!

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

De acord cu tine, sexul de la prima intalnire mi se pare complet deplasat.Eu nu ma refeream la asta, eu ma refeream la faptul ca, desi, ca adolescent, care are sentimente si se afla intr-o relatie de o perioada destul de indelungata( cel putin un an), e normal sa isi doreasca amanarea acestui moment. Iti multumesc pentru raspuns!

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Eu nu faceam altceva decat sa bat apropo asupra situatiei de astazi cand Vasile si Vasilica se cunosc de 2 zile,, apoi in urmatoarea zi sunt in relatie si in noaptea aia vine sexul.
Sexul are si avantaje si dezavantaje intr-o relatie, pe o parte sustine relatia intr-un fel, iar pe alta parte o destrama. Eu optez pentru relatia in care sentimentele sa fie pe primul loc, restul vin de la sine!

| AdelaElena88 explică (pentru Drimmero):

Si eu cred la fel happy

| Drimmero a răspuns (pentru AdelaElena88):

Ma bucur 's-aud' asa!

| aCek1ng a răspuns:

Iubirea fara sex este ca si cum ai lua un corn de la magazin si ai manca doar ambalajul.

| kavasaki99 a răspuns:

Esti inca virgina de aia crezi asta, sexul influenteaza foarte mult relația. mult noroc

| AdelaElena88 explică (pentru kavasaki99):

Tocmai asta e problema, ca o influenteaza. De ce sa complici lucrurile cand exista si alte metode pentru a obtine"asa zisa placere"? Cred ca dragostea se afla dincolo de orgasm si de actul sexual.

| kavasaki99 a răspuns (pentru AdelaElena88):

Eu nu cred asta, mult noroc!

| LexiEla a răspuns (pentru AdelaElena88):

In sfarsit un om inteligent!

| Omusinguratic a răspuns:

1) 18=nu mai esti adolescent
2) ai dreaptate
Eu incas adolescent si eu am o iubita care mia jurat ca pana nu face 20 de ani nu va face sex ( avem amandoi 17) si am avut o alta iubita care mi-ma marturisit ca nu mai e virgina de la 13 ani
Concluzia optima este ca nu conteaza daca ei vor si daca ei nu vor pot sa o faca

| UzOm a răspuns (pentru Omusinguratic):

La 18 ani ești major, dar tu încă mai ai mintea unui adolescent. Chestia cu adolescența dispare atunci când ești pus să te descurci singur în viață, fără ajutorul părinților. Cam tot atunci poți spune că nu mai ești un copil, ci un om matur.

| Omusinguratic a răspuns (pentru UzOm):

Eu ma eefer ca la 18 ani esti major ci nu adolescent adinlca ai trecut de partea cu juma cam asa de gimnaziala si liceul