| MakV a întrebat:

Sper sa ma ajutati si pe mine cu o parere.

Acum 2 saptamani si jumatate, mai exact pe 20 aprilie s-a rupt prezervativul (eram in a 16-a zi a CM si am luat Postinor la 10 ore dupa contact). Nu am avut absolut nicio problema dupa cele doua pastile, dar incepand cu 25 aprilie am avut o sangerare, asemanatoare cu menstruatia, doar ca la inceput a fost mai deschisa la culoare, dar apoi era ca de obicei, atat ca aspect, cat si ca durata. Intrebarea mea este daca a fost efect secundar de la pastila sau menstruatie? In mod normal ar fi trebuit sa vina cam pe 5 mai, dar mentionez ca nu este tocmai regulata. Acum nu stiu daca sa ma ingrijorez pentru intarziere si sa fac un test sau sa consider ca acea sangerare de atunci a fost menstruatia?

Multumesc in avans pentru raspunsuri.

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

''eram in a 16-a zi a CM''
Cand a castigat Spania?

| MakV explică (pentru IMC90):

Chiar nu am nevoie de misto-uri, dar multumesc oricum ca te-ai straduit.

| IMC90 a răspuns (pentru MakV):

Nu e niciun misto, e un raspuns la fel de inteligent ca intrebarea ta. CM inseamna Campionatul Mondial, si este prescurtare inregistrata la OSIM rolling on the floor

| Azµre a răspuns:

Pastinor provoaa sangerare la unele persoane este normal daca ai fi citit prospectul mai bine ai fi vazut. UITE:

Greata apare la 25% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Voma apare la 5% din femeile care utilizeaza Postinor-2. Sangerari neregulate in unele cazuri, dupa 2-3 zile, pot aparea spotting sau sangerari intermenstruale care, insa, dispar de regula spontan. Majoritatea femeilor vor avea urmatorul ciclu
menstrual la timpul prevazut sau mai devreme. Daca instalarea menstrei se face cu o intarziere mai mare de o saptamana, trebuie efectuat un test de sarcina.
In cazul sangerarilor abundente sau prelungite, se recomanda efectuarea controlului ginecologic.
Alte efecte secundare sunt: tensiune in sani, cefalee, ameteala si oboseala.

Iarasi daca tine mult timp inseamna ca este o metroragie cauzata tot de postionor ca sa o tratezi vitamina k si calciu de. Cel mai bine vezi un medic daca ai probleme incontinuare. Acu mai muklt ca sigur ti-ai dereglat ciclul de aceea s-ar putea sa-ti vina mai tarziu. Acum vezi cand vine calculeaza si du-te la medic

| Lia09 a răspuns:

Se spune ca atunci cand pastilele isi fac efectul, apare acea sangerare in cantitati mult mai mici si o durata ceva mai scurta. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji daca le-ai luat corespunzator!