| anaservic a întrebat:

Pe 31 decembrie am avut ultima menstruatie. pe 6 ianuarie am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu, insa ni s-a rupt prezervativul. dupa 2 ore jumatate am luat postinor 2 si mi-a fost destul de rau, insa nu am vomitat.pe 11 au inceput niste sangerari destul de urate, avand o culoare modificata, maronie si au durat in jur de 4-5 zile(nu mi-a curs o cantitate prea mare). problema e ca inca nu mi-a venit urmatoarea menstruatie. acum 2 zile am facut un test de sarcina si a iesit negativ.mentionez ca ciclul meu era foarte regulat inainte de postinor 2. credeti ca pot fi insarcinata? poate postinor 2 sa deregleze hormonal atat de rau? e adevarat ca daca ai avut scurgeri de la pastila ramasesei insarcinata si ai dat copilul afara? si daca nu ai avut, inseamna ca nu ramasesei gravida? Va rog ajutati-ma! dau funda! multumesc!

Răspuns Câştigător
| crack123 a răspuns:

Din ce m-am documentat eu orice pastila asa numita de a doua zi este o bomba hormonala, efectele difera de la persoana la persoana, stiu situatii in care au fost fete care au avut ciclu 1 luna dupa ce si-au administrat astfel de pastile... hmmm, daca nu ma insel e posibil sa functioneze prin inundarea peretilor cu sange astfel un eventual ovul fecundat sa nu se poata lipi, deci stai linistita si nu-ti bate capul cu intrebari de genul:"oi fi fost gravida". Ai grija sa nu exagerezi cu folosirea unor astfel de pastile, mai mult de 1 la 6 luni e nerecomandat, ca sa nu mai zic ca si administrarea in marja asta de timp e foarte nesanatoasa... Multa bafta, si mai mult noroc pe viitor.

4 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata, ai dereglari de ciclu din cauza pastilei

| wolder a răspuns:

Se poate sa te fi dereglat hormonal si intarzie ciclul.
eu n-am auzit de teoria asta cu sangerarea daca erai insarcinata, dar nu cred ca e reala.

| Azµre a răspuns:

1)Nu
2)Da poate mai ales dacă în ultimul an ai mai luat vreodată.
Fiecare organism reacționează într-un anumit fel,
Cel mai bine vezi un medic zilele astea!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu inteleg de ce nu ai fost la doctor!