| desertflower a întrebat:

Spuneți-mi vă rog frumos, după pilula de urgență poate C.M să vină mai repede? Mulțumesc

17 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Mie mi-a venit mai repede cu 3 zile, deci e posibil...

| desertflower explică (pentru mona):

Mie cu 13 zile, dar au fost doar niște pete de sânge...

| mona a răspuns (pentru desertflower):

Petele sunt reactiile adverse ale pastilei, nu e ciclu

| desertflower explică (pentru mona):

Acum 9 zile am luat pastila, e ceva normal de abia acum să apară?

| mona a răspuns (pentru desertflower):

E ceva normal, nu ti face griji

| desertflower explică (pentru mona):

Mulțumesc! :*

| Rizer a răspuns:

Da bineinteles, pilula aceasta provoaca o sangerare masiva, si trebuie sa elimene daca s-a aflat ceva acolo si normal ar trebui sa-ti vina menstruatia abundenta.

| desertflower explică (pentru Rizer):

C.M trebuia să vină 13-15, dar azi am văzut câteva pete de sînge pe lenjerie, dar a început să mă doar și-n burtă... Pastila am luat-o acum 9 zile. E de bine sau nu?

| Rizer a răspuns (pentru desertflower):

Mai dar tu ai luat 2 pastile? Cand ai fost la farmacie, te-a instiintat cineva? Ai intrebat si tu? Pastila aia trebuie sa aiba prospect ceva. Fii mai precauta. Cauta prospectul pe internet daca nu-l mai ai. Cati ani ai? Te joci cu focul! Iti deregleaza CM pastila de-a doua zi. In prima luna dupa ce ai luat-o.Eu asa stiu!

Cum se ia pastila de a doua zi?
Neapărat citeşte prospectul înainte de administrare şi urmează întocmai indicaţiile, care sunt diferite în funcţie de marcă. Postinor 2 se ia în două doze, una la maxim 72 de ore după contactul sexual, iar cealaltă la 12 ore după prima. Escapelle se ia într-o singură doză la maxim 72 de ore după contactul neprotejat. Dacă ai nelămuriri, întreabă măcar farmacista, dacă nu un medic.

Ce se întâmplă după ce o iau?
Unele femei nu au niciun efect secundar, pe când altele pot avea greţuri şi vărsături, diaree, ameţeli, dureri de cap, dureri abdominale, senzaţie de tensiune în sâni sau sângerări vaginale de diferite intensităţi. Acestea pot dura până la câteva zile.

Când o să am următoarea menstruaţie?
Dacă ai luat pastila de a doua zi, următoarea menstruaţie poate să vină cu cel mult o săptămână înainte de data normală sau cu cel mult o săptămână după data normală. Între timp, poţi avea sângerări mai uşoare sau mai abundente care nu trebuie confundate cu menstruaţia.

Ce se întâmplă dacă nu am menstruaţie?
Dacă îţi întârzie menstruaţia cu mai mult de o săptămână, va trebui să faci un test de sarcină. Acesta este concludent la cel puţin 14 zile de la contactul sexual neprotejat.

Cât de eficientă este pilula de a doua zi?
Dacă o iei corect, este foarte eficientă, dar nu 100%. Statistic, din 100 de femei care iau pilula corect după sexul neprotejat, doar una sau două rămân totuşi însărcinate.

Pastila de a doua zi provoacă avort?
Nu, rolul ei este tocmai acela de a preveni un avort. Pastila de a doua zi şi pastila abortivă sunt două medicamente diferite. În funcţie de faza ciclului menstrual în care te afli, pastila de a doua zi poate să împiedice ovulaţia, să împiedice fecundarea sau să împiedice implantarea ovulului fecundat în uter. Dacă deja eşti însărcinată, pastila de a doua zi nu provoacă avort.

Cine nu are voie să ia pastila de a doua zi?
Conform prospectelor, nu poţi lua pastila de a doua zi dacă ai inflamaţii pelvine, infecţii genitale, anomalii uterine, inclusiv fibrom, afecţiuni hepatice sau renale, sensibilitate la infecţii. Dacă bănuieşti că eşti deja însărcinată sau ai avut în ultimele trei luni un avort septic, de asemenea trebuie să renunţi la pastilă şi să consulţi medicul.

Pilula de a doua zi se administrează cu prudenţă la persoanele cu anumite afecţiuni. Deci consultă medicul înainte să o iei dacă ai astm, migrene, epilepsie, boli renale, diabet, depresie, probleme circulatorii, boli cardiace. De asemnea consultă medicul dacă iei tratament cu antibiotice, antidepresive, barbiturice.

Când trebuie să merg la medic?
Dacă în următoarele două ore după administrarea pilulei ai avut vărsături, este bine să consulţi un medic pentru a afla dacă ai nevoie de o altă doză. De asemenea, ai nevoie de medic dacă sângerarea este foarte abundentă sau durează mai mult de o săptămână. Dacă la trei-cinci săptămâni de la administrarea pilulei ai dureri abdominale foarte puternice sau sângerare vaginală, mergi la medic – ar putea fi vorba de un avort spontan sau sarcină extrauterină în cazul în care pilula nu şi-a făcut efectul.

Pastila de a doua zi mă protejează de boli cu transmitere sexuală?
În niciun caz! Ca şi pastilele contraceptive, pilula de a doua zi nu oferă niciun fel de protecţie împotriva bolilor cu transmitere sexuală.

Sursa: Pastila de a doua zi - întrebări şi răspunsuri | Unica.ro http://www.unica.ro/......15791.html

| desertflower explică (pentru Rizer):

Eu am luat Postinor, prima pastilă peste 19 ore după contact și a 2-a pastilă peste 10 ore. Am 19 ani și am luat pentru prima dată pilula de urgență.

| Rizer a răspuns (pentru desertflower):

Dc ai luat-o dupa 19 ore? Atunci ai gasit la farmacie sau cum? Sau atunci si-a dat el seama ca s-a scapat in tine?

| desertflower explică (pentru Rizer):

Atunci el a ieșit de la lucru și a cumpărat-o.

| Rizer a răspuns (pentru desertflower):

Dar nu puteai sa mergi tu? Erai imobilizata la pat?laughing

| desertflower explică (pentru Rizer):

Eu n-am vrut să iau pastila. El când a venit de la serviciu a cumpărat-o și a insistat. (((

| Rizer a răspuns (pentru desertflower):

Dar chiar a lasat in tine, sau? Stati impreuna?

| desertflower explică (pentru Rizer):

Au fost probleme cu prezervativul și după spusele lui puțin a lăsat. Da stăm împreună el fiin mai mare cu 6 ani. (((

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

De obicei, menstruaţia ( nu CM ) vine la data normală/obişnuită!

Sângerearea avută ( pete de sânge, spotting, sau chiar o sângerare prelungită - asemănătoare cu menstra ) este POSIBIL să apară la 5-10 zile după administrare şi este un efect ADVERS al pilulei.

NU este vorba de menstruaţie!

Apoi, NU am înţeles de ce NU citeşti ATENTĂ Prospectul şi nu-l respecţi!

"Al 2-lea comprimat trebuie luat la 12 ore după administrarea primului comprimat." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.gedeon-richter.ro/......202011.pdf

Deci, NU trebuia să iei al 2-lea comprimat la 10 ore după primul, ci la 12 ore!

NU se ia "după cum te taie capu" deoarece te vei alege cu GRAVE dereglări hormonale, sau chiar cu o SARCINĂ!

Toate cele bune.