| Forkymntnn a întrebat:

Buna!
Stie cineva daca la ginecologie la synevo daca esti minor trebuie sa intre si parintele cu tine in cabinet? Stiu ca asa este daca iti ia analize de sange. Merg luni cu mama si imi e sa nu ii spuna asistenta ca nu mai sunt virgina daca intra cu mine. Dau funda!

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu intra. Ar fi culmea! Este un consult intim pana la urma.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intrii doar tu, iar ceea ce discuti cu medicul este strict confidential nu o sa i spuna mamei tale, tu ce varsta ai? Cît timp esti in cabinet mama ta va astepta pe hol doar tu intrii la medic.

| Forkymntnn explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mai am o luna pana fac 18

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Forkymntnn):

Multa sanatate, mergi linistita la medic succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa o rogi pe mama sa ramana afara.
Totusi, sincer, cred ca ar trebui sa-i spui mamei ca ti-ai inceput viata sexuala, ca nu-i nici o rusine si nimic de ascuns.
Oricum ea banuieste si daca vrea sa afle, va afla, dar isi pierde increderea in tine.

| Floridori a răspuns:

Indiferent de conditii, fetele peste 16 ani pot merge neinsotite la ginecolog.Fie ca e vorba de o consultatie, de avort, de un control, de orice, fetele peste 16 ani au acest drept de a merge la ginecolog neinsotite si fara a fi necesar acordul parintilor.Deci daca nu doresti sa mearga deloc mama ta cu tine, poti merge singura.
Acum, cu restrictiile din pandemie, oricum nu se prea permite insotitorilor sa intre decat daca e vorba de copii sau conditii exceptionale.

In orice caz, in cabinet intri singura si oricum nimeni, nici medicul si nici asistenta nu se vor pronunta in cazul virginitatii tale.In primul rand pentru ca nu se poate stabili acest aspect cu certitudine (va vedea doar ca himenul este rupt, dar asta nu inseamna neaparat ca ai intretinut relatii sexuale) si in al doilea rand, pentru ca acest aspect nu il intereseaza cu exceptia cazului in care tu mergi sa i te adresezi intr-o problema ce tine de viata sexuala.

Numai bine!