| Spicy a întrebat:

Stiu ca e destul de frecventa intrebarea asta dar in fine. Plus ca imi picase mie fisa tarziu, sa cer o parere aici. happy
Sunt o fire mai indiferenta. Calc azi si pasesc maine. Imi place de un tip, de aproximativ 2 ani pentru ca imi e si coleg de clasa. Nu mi-am dat seama nici pana la ora actuala daca si el face sau a facut acelasi lucru desi (sa zicem) ca a dat cateva semne clare. Ideea e ca eu nu am dat mare importanta semnelor acestea si am impresia ca au trecut pe langa mine.
Obisnuia sa ma ia in brate, sa ma gandile, sa ma sperie, ma facea sa rad, chestii juvenile. Ii cautam compania oriunde mergeam dar mai ales la scoala. Mi se pare(a) un tip interesant. Tind sa cred ca il plac mai mult pentru aspectul fizic big grin
Are niste ochi superbi si un zambet fain. Din punct de vedere al caracterului, e mai vagabontel asa.
La scoala glumeam si radeam mult. Incepusem sa simt ceva pentru el(asta acu' 2 ani). Intamplarea a facut sa stam si in banca la anumite ore. Il gadilam, sopteam si faceam baza in ore. Prin felul in care se comporta cu mine imi dadea de inteles ca nu-i sunt indiferenta. Asta a fost o impresie vaga de-a mea, destul de mult timp pana intr-o zi cand citeam o carte si si-a tras scaunul langa mine apoi m-a luat in brate. Nu e genu' care sa faca asta decat daca simte in mod profund. Si in general e mai,, mistocar". Mi s-a parut foarte tare faza la momentul respectiv.
Avem si aceleasi gusturi - de la imbracaminte pana la limbaj, muzica, activitati(gen fumat din pacate). Eu is o tipa mai lejera si usor baietoasa.
Imparteam guma, imi placea sa-i scriu in caiete si sa-l analizez prin ore. Mi se pare(a) misto felu' in care clipeste. Normal ca nici messu'ul nu lipsea. Vorbeam noaptea tarziu, ascultam muzica, chestii din astea. Dupa toate fazele, a urmat o perioada in care am rarit-o cu el, tocmai pentru ca eram nesigura si nici nu vroiam sa-l intreb prea direct. Intre timp, altuia incepuse sa-i placa de mine. N-am nicio treaba cu asta, pur si simplu am vrut sa testez terenu' sa-i vad reactia cand ma vede in compania celuilalt. Ideea e ca astia 2, sunt tovarasi pe bune. Isi zic toate chestiile si petrec mult timp impreuna. Bineinteles ca, de cand nu am mai vorbit, cu tipu' asta de care imi place, am incercat sa scot cateva chestii de la celalalt, sa aflu ce mai face in prezent. Pentru ca atunci cand ne vedeam, eu treceam pe langa el ca si cum n-ar fi fost acolo, daca spatiul era mai restrans, il atingeam usor sa-l dau la o parte ca sa pot sa trec, iar el, cand ma vedea se agita, punea capul in pamant, pur si simplu starea i se schimba. Asta mi-a ridicat niste semne de intrebare. Cateodata ma intrebam daca sunt eu de vina. Imi parea trist cand se uita la mine, parca vroia sa-mi zica ceva si nu ii dadeam eu voie straight face
Imi trecuse o perioada. Apoi incepusem sa-l plac iar. Numai ca isi facuse o gagica cu care este si in prezent. Mi se pare aiurea faza, am impresia ca nu se potrivesc deloc, el e linistit, detasat chiar nepasator. Ea mi se pare prea vulgara, zgomotoasa si cam prostuta straight face
Facea faze-faze, uneori avea niste manifestari de rahat si vedea si el toate astea si devenea stanjenit. Plus ca am senzatia ca nu-l merita. Si-acum mi-e ciuda pe mine, ca am avut o sansa si am fost rece. In prezent, la fel, se fastaceste in preajma mea, ma studiaza, la ore(pana in vacanta) ma analiza, ma privea iar cand il surprindeam facand asta avea momente - uneori se uita in ochii mei zeci de secunde, alteori isi tragea brusc privirea.
A fost o faza, cand cand prietenul lui statea rezemat de banca iar eu stateam in bratele lui, si tipu' asta a intrat in clasa si a avut o reactie ciudata, a pus capul in pamant si a iesit rapid. Au mai fost n faze misto si n faze in care mi-a parut rau de el. Aveam momente in care vroiam sa vorbesc cu el, sa-l iau in brate, sa-l strang tare si sa-l intreb in mod direct ce si cum.
Mnustiu ce sa zic. Pe tipa nu o iau in calcul, nu prea avem tangente, ea zice ca nu se baga in seama cu mine ca stie ca oricum n-o sa poata sa ajunga in anturajul meu. Sunt mai selectiva.
Acum, o sa-mi fie dor(deja imi e) de el vacanta asta, nu stiu... ar trebui sa mai vorbesc cu el sau as cadea in penibil? Si, rezumand toate astea, a simtit ceva pentru mine sau?

Răspuns Câştigător
| pyma a răspuns:

Alegerea îți aparține. Eu sper să fie bine pentru tine, indiferent de ce se va întâmpla.
O seară frumoasă! happy

26 răspunsuri:
| pyma a răspuns:

Doi blegi, și tu, și el. Deși el a încercat, tu ai fost cea care a dat înapoi. Și e păcat.
Da, ar trebui să faci primul pas și să vorbești cu el. It's win-win situation. Dacă simte și el ceva pentru tine, și eu cred că da, veți fi împreună, dacă nu, cel puțin vei ști și nu vei sta cu îndoiala în suflet.
Hai, prinde curaj și ia inițiativa! happy

| AlexT94 a răspuns:

Wow...long story laughing
In toata povestea ta rolurile principale sunt ocupate de 2 fraieri: tu si el.
De unde vad eu lucrurile, e clar ca simtiti ceva unul pentru celalalt.Si ceva ma face sa cred ca daca tu, vacanta asta faci primul pas, el o va lasa pe "prostuta aia" si voi doi o sa fiti impreuna happy

Good luck!

| AlexT94 a răspuns:

Eu ti-am spus parerea mea. Vorbeste cu el, fiti impreuna! Daca simte ceva pentru tine, sunt sigur ca abia asteapta un semn de la tine. Ce ai de pierdut?

| mirela9922 a răspuns:

Sincera, eu chiar cred ca a simtit ceva pentru tine, si poate mai simte, pentru ca petreceati foarte mult timp impreuna si atunci cand ati rupt relatia, ca sa zic asa, s-a schimbat, si daca spui ca si in prezent se fastaceste in preajma ta insamna ca inca simte ceva pentru tine si nu stie cum si ce sa iti zica. Dupa parerea mea, daca poti, ai trebui sa va intalniti si sa clarificati situatia, chiar si ca prieteni, daca nu esti sigura e bine sa il intrebi face 2 face ca sa te asiguri de sentimentele lui. Sper ca te-am ajutat!

| neutrino a răspuns:

Mai conteaza acum ce a fost?

| DjYeti a răspuns:

In primul rand, ma bucur ca ai reusit sa scrii atat de mult fara greseli gramaticale laughing
In al doilea rand, wow..adica serios:O Ati facut atat de multe impreuna si nimic?:O poate ca eu vorbesc, care nu am fost in stare sa actionez la momentul potrivit si acum regret..ca ma gandesc la prietena altuia.
Dar nu asta conteaza acum. Tu trebuie sa incepi sa intri cu el in vorba everyday sau macar cand il vezi.il intrebi ce face si chestii din astea marunte. apoi dupa ce vezi ca totusi e acelasi pe care il stiai inainte si nu s-a schimbat mai deloc, incearca-ti norocul ca poate reusesti.
Din partea mea ai un Succes! mare cat casa si sper sa ne scrii peste cateva zile ca sunteti impreunahappy

| adeadeliina a răspuns:

Eu cred ca a simtit ceva pentru tine din moment ce se comporta asa...si daca as fi in locul tau, as vorbi cu el happy

| Spicy explică:

@mirela9922: Merci ca ai citit atata! laughing
Stiu, cam asa pare. Mie imi da senzatia ca ar vrea sa-mi spuna ce simte si nu poate. Desi tupeu are, cu caru'straight face

@Alexander94: Merci ca ai citit TOTUSI! laughing
Ai perfecta dreptate, suntem 2 fraieri protagonisti. De fapt nu stiu el, eu clar sunt. Stii ca m-am gandit la treaba asta? Sa vorbesc cu el intr-un mod mai finut, totusi? Da' parca n-as vrea sa ma bag intre ei. Nu pentru ea, ca ea nu-l iubeste stiu sigur oh go on Ea e genu' :,, hai sa te incerc si pe tine, ca doar cati am avut... mai merge unu! oh go on" Ir eu nu sunt asa. Complicated...

@Ximena22: Merci. Te-ai simtit nasol, nu? Stii, nu sunt deloc timida! Dar mi-e nu stiu cum sa-i mai zic ceva. Imi da impresia ca ma bag in viata lui, atata timp cat are gagica. Ma schimb in preajma lui... La fel cum observ ca o face si el.

| Spicy explică:

@pyma: Merci! Stiu, e prea aiurea! Si nu prea e genu care sa faca primul pas. Nici eu, dar daca tot il facuse el, era ceva...
Sa-i zic ceva? Ce? Habar n-am cum sa-l abordez desi avem o groaza in comun straight face

| pyma a răspuns (pentru Spicy):

Hai măi, ești fată isteață, găsești tu un subiect de discuție.
Îți recomand ca această conversație să aibă loc față-n față, e cel mai bine din punctul meu de vedere. Așa îi vezi reacțiile, conversația decurge altfel, nu aveți cum să vă eschivați, nici tu, nici el.
Ori îți faci curaj și-i spui tu că îl placi și-l întrebi ce crede, ori aplici metoda mai safe, dar mai tricky, și anume să-l întrebi pe el dacă te place. Aici el s-ar putea să nege doar din teama de a nu pica de prost, de-aia îți spun că este mai complicată opțiunea asta.
Dar orice ar fi, te asigur că cerul nu se
va despica în două în cazul unui eșec. Însă dacă lași teama să primeze, ai să-ți regreți mult lașitatea.
Off, ce ți-e și cu iubirea laughing.
P.S.: Mi-a plăcut foarte mult postarea ta, stilul de a scrie, lejer, ușor, degajat. M-a relaxat happy.
Multă baftă&curaj!

| Spicy explică:

@neutrino: Sau inca este. Din partea mea, inca este. happy

| Spicy explică:

@pyma: Bun, ai PERFECTA dreptate. Am uitat sa zic, banuiesc ca s-a prins ca-l plac. Pentru ca, in ultima vreme, ma uitam mult dupa el. Si mai cred ca si-a dat seama ca nu-mi convine nici de actuala lui relatie. Vizavi de asta, daca imi iau inima in dinti si-i zic, n-as vrea sa interpreteze ca ma bag intre el si actuala lui prietena. Chiar daca nu imi convine, nu as face-o. Uneori am fost chiar paranoica, sau poate nu, dar imi parea ca o ia prea mult,, de gat" in preajma mea, apoi imi urmarea reactia. Si inca o chestie, cand ea nu era prin preajma, ma privea intr-un mod mai profund, iar cand ea langa el, se limita doar la 2 cuvinte. De aici, ma gandesc ca-i pasa si de ea... Si in final, tot eu as pica de fraiera. Plus ca, nici nu ma gandesc sa ma compar cu,, don'soara" aceea happy Din respect pentru mine, nu de altceva.
Cred ca o sa il iau in prima faza, prin invaluire. Sa-i vad reactia. Momentan nu-l mai pot vedea fata in fata. E vacanta, fiecare am plecat unde am plecat. Dar cu prima ocazie cu care il vad, incerc. big grin
Pana atunci, apa de ploaie.
PS. Merci mult!:* Conteaza!

| pyma a răspuns (pentru Spicy):

Și procedezi foarte bine. Atâta timp cât el are o relație cu altcineva, tu nu ai dreptul să intervii. Pfff, am omis cu bună știință partea asta, cam ipocrit din partea mea straight face.
So, deocamdată va trebui să-i fii doar prietenă, să păstrezi legătura cu el, să-i fii aproape. Și de va fi să ai o a doua șansă, să nu-i dai cu piciorul!
Aaa, era să uit. Vezi că sub fiecare răspuns este scris Raspunde, cu albastru. Ca să răspunzi unui utilizator care ți-a scris, te duci la răspunsul acelui user, dai clic pe acel Raspunde albastru, și astfel nu mai trebuie să scrii @pyma sau @DyYeti, răspunsul se duce automat celui căruia vrei să i te adresezi. Și partea bună este că și nouă ne apare sus, în stânga, la Notificări, că ne-ai scris, așa cum probabil ți-a apărut și ție când ți-am răspuns eu. E mai ușor așa happy.
Să nu uiți să ne ții la curent;-).
Take care! happy

| Spicy explică (pentru pyma):

Bineinteles ca nu voi da cu piciorul, asta astept...happy
Am vazut faza cu,, Raspunde", m-am gandit, dar la momentul ala mi s-a parut mai la indemana,,@"-ullaughing
Am uitat sa zic, ca-l visam si inca il visez desstraight face Il visam si atunci cand nu-mi placea de el si nici nu ma gandeam... Poate e vorba de subconstient, dar visele alea sunt prea faine sa ramana vise...
Da, va tin la curent. Sper cu lucruri bune...
Thank you for caring!happy

| Spicy explică:

@DjYeti: No way grammatical mistakes! laughing
Nici eu nu am actionat la momentul potrivit si acum sunt 90% convinsa ca nu o sa mai am vreo sansa cu el... Si eu regret enorm. Trebuia sa fiu mai tandra in preajma lui, sa-i zambesc mai mult, iar in momentul in care facea gesturi asemanatoare, sa-i dau de inteles ca e foarte bine. Nu prea am facut asta, sau daca am facut-o, foarte sters. Si nu inteleg de ce. Am fost chioara, or something? Bine, recunosc ca la inceput am fost si putin tematoare, pana m-am prins eu ca de fapt el nu e distant decat pe exterior. Si din cate am observat e foarte sentimental, sensibil si sufera cand iubeste. Scriind asta, mi-am adus aminte cum ma implora o data la scoala sa-l iert ca fusese nesimtit la o faza. Ceea ce nu ar fi facut cu usurinta. happy
Vad ca toti asteptati un deznodamant benefic pentru amandoi, mi-as dori sa-l fac sa vada macar acum, atat de tarziu cum e, ca tin la el dar nu prea cred...
Sincer? Tin la el enorm, si in cazul unor replici caustice din partea lui sau a unei interpretari gresite, mi-e teama ca am sa sufar(chiar asa rece cum sunt eu). Merci mult pentru parere. Apreciez!
In principiu, vorbesc cu el... Nu stiu cum, repet nu vreau sa se subinteleaga altceva, dar o sa vorbesc.

| Spicy explică:

Paaaai, azi, toata ziua m-am gandit la faza asta. Si sincer bateam in retragere, pana m-am hotarat ca renunt. M-am uitat pe niste poze, m-am uitat la el, la mine, din nou la el, era ceva foarte vag in legatura cu amandoi. Dar nimic care sa te faca sa fii sigur. Mi-am adus aminte de ultima noastra conversatie pe mess si am devenit iritata pentru ca era distant. Apoi, cu cateva zile inainte de vacanta, l-am rugat sa-mi faca o poza cu 2 colege si a devenit stangaci straight face In loc sa apese pe butonul pe care trebuia sa fotografieze, a inchis aparatul. Apoi am vrut sa-i zic sa fac o poza cu el, pentru ca nu am decat una(amandoi) si m-am razgandit. Sunt confuza, derutata, pur si simplu fricoasa.
Ziceam ca azi m-am hotarat. Chiar eram pe punctul de-a vorbi cu el, de-al lua incet, ca de la amic la amic, aveam de gand sa port o conversatie aiurea, ca pe vremuri tarziu... vroiam sa-; l intreb daca vine pe 12 sau 13 sa iesim cu colegii.Planuiam sa fiu mai afectuoasa. Si din nou m-am razgandit, de teama. Cum am spus, nu mi-e frica de refuz cat mi-e frica de o oarecare interpretare. Nu vreau sa risc, in situatia asta nu vreau sa fiu directa. Sincer. In momentul in care vroiam sa vorbesc cu el, poza pe care o avea la avatar, impreuna cu prietena lui ma facea sa ma simt in plus si penibil...
Iar fata in fata, ma cuprinde un sentiment de mila - pentru mine, pentru el, pntru amandoi. Pentru mine, ca nu sunt capabila sa-i zic odatam pentru el ca numai pricep privirea aia(poate n-are nicio legatura, poate ii e somn, poate e trist de altceva, poate e plictisit) si de noi, ca ne-ar fi stat foarte bine impreuna.
Deci cred ca o las asa... Cu siguranta daca era singur, poate mai luptam, cred.
Ultima data cand il mai vad(recent vorbind) e pe 12. Si nu stiu ce o sa fac. Probabil ma voi feri, voi incerca sa par ok, o sa tac si in rest... numai eu stiu.
Imi pare rau, poate o sa fie o dezamagire pentru cei dintre voi carora chiar le-a pasat(macar aparent) de situatia mea. Pur si simplu, sunt nesigura, tin la el prea mult si prefer sa ramana cu parerea aceea deja formata decat sa-mi creez una penibila acum...

| Spicy explică:

PS. M-am gandit bine daca inca mai simte el ceva pentru mine... si am dubii. Sunt aproape sigura ca nu. Daca ar fi facut-o, ar fi continuat sa vorbeasca cu mine, fara sa se mai eschiveze si sa para prostut. Poate ca daca as fi vazut initiativa acesta din partea lui, as fi raspuns si eu.
Peste 2 saptamani si ceva e ziua mea, sunt curioasa macar daca mi-ar zice,, la multi ani" si sub ce forma.
PS2. Am scris o groaza... fara rost sad

| pyma a răspuns (pentru Spicy):

Analizezi prea mult totul. Dacă e așa, dar dacă e altfel? Dar, dar, dar...și uite cum, ușor, ușor, ți-ai găsit scuzele ca să renunți. Scuze care acum îți par plauzibile, dar mai târziu...
Ai grijă cu zidurile pe care le construiești în jurul tău, nu îi ții doar pe cei nedoriți afară, ci riști să rămâi tu inchisă pe dinăuntru.
Un refuz nu e capăt de țară, un eșec așijderea, să cazi în penibil uneori se mai întâmplă (aici nu este cazul, iar dacă el va consideră că prin a îi spune ce simți pentru el ești penibilă, atunci vei ști foarte clar că nu merită nici două vorbe-n vânt), nimeni nu-i perfect.
Nu te mai judeca atât de aspru, nu mai hiperboliza detaliile, lasă lucrurile să vină de la sine.
happy

| Spicy explică (pentru pyma):

Stiu si nu prea stiu ...asta e.

| Spicy explică (pentru pyma):

Merci, sper sa uit doar.
Esti un/o scump/a! Scuze ca ti-ai pierdut 2-3 zile cu mine happy

| pyma a răspuns (pentru Spicy):

N-am pierdut nimic, dimpotrivă happy, iar scumpă nu-s, că este criză rolling on the floor.
O seară plăcută!

| Spicy explică (pentru pyma):

Omul nu-si pierde din,, valoare" in functie de criza! Daca esti un om,, de milioane", nu conteaza in ce stadiu este economia tarii laughing Glumesc, logic.
Dar eu mi-am piedut... Silly me!
Merci la fel!

| malasorte7777 a răspuns (pentru Spicy):

Tipul te a placut si inca te mai place eu am fost in aceiasi situatie numai ca rolurile s-au inversat la mine ea si - a facut prieten dar in final eu am luptat pentru ea am reusit sa o despart de prietenul ei si am aproape 3 ani si inca ne mai iubim ca in prima zi

| Spicy explică (pentru malasorte7777):

Ma bucur pentru voi. Dar eu nu am acelasi noroc si nici aceeasi ambitie. happy

| pyma a răspuns (pentru Spicy):

Alegerea îți aparține. Eu sper să fie bine pentru tine, indiferent de ce se va întâmpla.
O seară frumoasă! happy

| Ximena22 a răspuns:

Mie mi se pare că te plăcea. Sinceră să fiu așa am trecut și eu de o șansă cu un amic. Mă înțelegeam bine cu el, ne distram, radeam împreună. Era frumos. Până când mi-a plăcut de el. Ai putea vorbi cu el și acum în prezent, pentru că nu poți ști. poate el încă te place sau mai simte ceva intens pentru tine și decât să pierzi o șansă ca asta, m-ai bine încearcă. Ști cum se spune " Încercarea, moarte nu are! ".