| Leili a întrebat:

Am o mica intrebare si sunt curioasa de parerea voastra. Am ramas prietena cu un fost iubit si ieri ne-am intalnit. Dar nu doar noi doi.
Am fost patru persoane. Dar nu asta e problema. Ne-am mai intalnit de la despartire incoace. Ne-am despartit de aproape un an. Faza e ca in unele dati avea momente in care se dadea pe langa mine si facea glume cum ca am fi impreuna sau ca daca am pe cineva ca sa stie daca il alunga ca sa fiu cu el si chestii. Nu inteleg daca este un mod mai subtil de a spune ca vrea sa ne impacam sau chestii. As vrea sa il intreb pentru ca si seara asta cand am fost afara a facut faze de astea si nu l-am intrebat daca vorbeste serios sau se prosteste. Sa il intreb oare daca vorbea serios?

15 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tu-l cunosti mai bine ce fel de fire e. De obicei oamenii nu pot ramane prieteni dupa relatie, doar eventual daca au incercat o perioada si constientizeaza ca erau mai bine ca prieteni, in rest de obicei unu tot e indragostit sau chiar amandoi si doar cauta motive sa fie in prezenta celuilalt

| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai vrea sa inadesti o relatie care nu are viitor si nici nu poate fii fericita?
Doar pentru ca el face glume pe seama ta din cand in cand?
De ce nu ii dai pace si-ti cauti un alt baiat, cu care ai putea fii ferciita?
Ce sens are toata ameteala asta cu inatlnitul cu fostul?
Este cea mai proasta decizie pe care o poti lua sa te vezi cu un "fost" ca sa te minti singura si nici sa nu fii fericita.
De aceea pishologii te sfatuiesc sa nu mai tii contactul cu fostt, ca sa eviti sa mai plangi dupa o relatie care oricum nu-ti aduce fericire si nici viitor.
Rupe relatia cu el, evita sa mai mergi unde merge si el si cauta-ti unul cu care sa fii fericita.

| Raven a răspuns:

Gândește-te bine la relația pe care ați avut-o, dacă e nevoie notează-ți pe ceva care au fost motivele pentru care v-ați despărțit. Ce n-a mers? Cine a inițiat despărțirea? S-ar putea să-ți răspunzi singură la întrebare.
Ideea e că sunt oameni-și femei, nu doar bărbați-care într-o situație de genul ăsta, vor să știe dacă mai au încă puterea, dacă nu și-au pierdut abilitatea de a-l tulbura pe celălalt, doar de dragul de a o face, nu pentru că mai au sentimente pentru persoana respectivă. E o chestie de orgoliu, nu de iubire.

Răspuns utilizator avertizat
| Nătărău a răspuns:

AnaMaria50 are cele mai proaste sfaturi. :-))))))))))

| Nătărău a răspuns:

Pare că tu încă nu știi ce vrei. Ia o hotărîre și spune-i direct ce simți. Aia e cea mai bună soluție. Fără întrebări. Bărbaților nu ne plac întrebările. Sîntem soluționari, ne plac ordinele. Femeilor le plac întrebările. E atît de simplu.

| Leili explică (pentru Nătărău):

Eu stiu ce vreau, dar problema este alta. Sunt cam multe de povestit si nu am putut sa scriu tot in postarea asta? Este complicat si nu am idee cum sa rezolva asta. As vrea sa ii mai acord o sansa, dar el ma induce in eroare pentru ca nu reusesc sa inteleg ce vrea sa imi spuna prin comportamentul lui. Nu imi pot da seama daca ceea ce inteleg este sau nu corect.

| Leili explică (pentru Nătărău):

Ai putea sa imi dai cateva sfaturi daca ai sti toata povestea?

| Nătărău a răspuns (pentru Leili):

Păi trebuie să vorbesc cu el.

| Leili explică (pentru Nătărău):

Aaa... Cu el e cam imposibil sa vorbesti

| Nătărău a răspuns (pentru Leili):

Bine. Poți să îmi scrii pe căsuță care e kung-fu-ul. Îmi rezerv dreptul să îți scriu înapoi: nimic, puțin, puțin mai mult.

| qwertpro a răspuns:

Salut,ei bine o relatie stricata rareori cand poate fi reparata.Decizia de a va desparti a pus punct relatiei voastre,a rupt firul care o tinea.Da, e posibil ca prin aceste glume sa vrea sa se reapropie de tine ca sa fiti din nou impreuna, ceea ce ar insemna ca nu a gasit pe cineva mai bun ca tine, si nu a dat de ceea ce a cautat.Dar e posibil ca el sa faca doar misto, si sa vrea sa te faca sa te simti urat. Poate doar vrea sa se joace cu sentimentele tale.Sa repari relatia veche s-ar putea sa iti aduca doar suferinta pentru ca oamenii nu se schimba si totul va fi doar ca inainte.Nu te ghida de momentele frumoase din trecut,nu te lasa inselata de niste amintiri. Poti sa il intrebi ce vrea sa arate prin acest comportament,dar daca iti cere sa fiti din nou impreuna, chibzuieste bine daca esti gata sa ai din nou o relatie cu el care deja stii cu ce s-ar putea termina.Dar cine stie, poate aveti sanse sa fiti impreuna, orice e posibil, chiar daca sansele sunt mici.

| Delcatty a răspuns:

Parerea mea este ca... oh, doamne, de unde sa incep? Toata situatia asta e gresita. Fundamental. Stiu ca sunt o anonima de pe internet, dar, daca nu ti-a zis-o altcineva, o fac eu: STOP!
Sa o luam pe rand:
1. Daca nu ai copii sau obligatii de orice fel cu fostul ar fi fost normal sa nu mai tineti legatura. Orice despartire este dureroasa si, daca comunici cu el, iti lasi iluzia ca va veti impaca si ca toata agonia se va termina, dar, de fapt, o prelungesti cu sperante desarte. Alternativ, hotaraste-te: mai vrei si mai puteti fi impreuna? De ce v-ati despartit? Oare nu faptul ca ati luat-o pe alt drum demonstreaza ca nu mai aveti niciun viitor impreuna? Daca a trecut mult timp de la despartire, atunci e clar, voi chiar nu mai aveti motiv sa tineti legatura.
2. Da, cred ca tipul o face intentionat. Daca nu are autism sau ceva deficienta sociala care nu il ajuta sa constientizeze subtilitatile in comunicarea cu oamenii, atunci stie si el ca are un comportament nepotrivit si ciudat care te face sa iti pui intrebari.
Sunt doua variante: te vrea inapoi si nu are curaj sa iti spuna in fata, sperand ca o sa descifrezi mesajul de una singura (oricum o fi, nu te baga la loc) sau ii place drama si sa agite lucrurile. Unii oameni sunt imbarligatori de la natura fara un motiv evident.
3. Nu ajuta daca intrebi. Poate sa minta ca sa evita responsabilitatea in cazul in care ii dai cu flit. Si te agita orice ar face.
Leili, intrerupe legatura cu acest individ! Iti zic de parca ne-am cunoaste fiindca am trecut prin ceva asemanator și stiu ce vulcan de emotii si de sentimente negative creeaza. E spre binele tau.

| Leili explică:

Buna! Iti multumesc de parere. Eu tocmai de asta vreau sa imi dau seama. Daca e o joaca pentru elsi daca doar face misto sau daca asa crede el ca poate sa se apropie de mine. Este un baiat mai greu de inteles. Este copilaros si energic tot timpul, iar eu sunt la fel, dar nestiind ce vrea sa dea de inteles cand incepe sa se comporte asa eu nu stiu cum sa ii raspund.

| Leili explică:

Daca l-as intreba si ar spune ca se juca sau ca a fost o gluma ar trebui sa il cred sau sa ma gandesc ca incearca sa ascunda ceva dupa raspunsul dat?