| Kassandra23 a întrebat:

sunt ce ceva timp cu prietenul meu, si ma abuzeaza verbal si emotional.Nu stiu ce sa fac, ma simt manipulata, mi-e frica de ce s-ar putea intampla dupa.Va rog,am nevoie de ajutor, simt ca nu o sa mai rezist...

Răspuns Câştigător
| Crissulina18 a răspuns:

Parerea mea este ca aceea persoana care te abuzeaza verbal si emotional este doar pentru a te intimida, pentru a-ti inspira frica, teama si in concluzie este o persoana de nimic.Te-as sfatui sa rupi orice legatura cu acel baiat. Daca te-ar iubi cu adevarat nu te-ar fce sa plangi sau sa-ti,, arunce'' vorbe grele. Daca aceste evenimente se intampla des e clar ca-i da satisfactie sa te manipuleze astfel...Curaj si incearca sa te indepartezi...Este cel mai bine

| Kassandra23 explică (pentru Crissulina18):

Iti multumesc... Voi incerca...

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sau gasesti puterea sa-i tii piept, sau iesi din relatie, nu cred ca-l poti indrepta din moment ce a luat-o pe panta asta.
Apara-te.
Aveti aceleasi drepturi, sunteti doua persoane libere, nu trebuie sa accepti abuzul sub nici o forma.

| neutrino a răspuns:

Nu ne-ai explicat cine te obliga ca tu sa accepti toate aceste, si nici la ceea ce trebuie sa rezisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy haideti oameni buni, invatati fata la prosti. Incearca se te ghidezi dupa regula "ce iti e permis tie, imi e permis si mie". Daca esti abuzata verbal si emotional, intoarcei favorul. Trebuie doar sa ii sti slabiciunile, iar fiind in relatie cu el presupun ca deja sti ce il deranjeaza si ce nu. Atacal cu aceleasi arme. Tipa si face urat? Nu e nici o problema. Cine te opreste din ai face o criza de gelozie pe la 3 dimineata, urland si tipand cand ii e somnul mai dulce, deoarece "a rostit in somn numele maria" sau vezi tu big grin (chiar crezi ca stie ce zice in somn?) Ce tu nu poti avea toane? Doar domnul? Scoate la iveala scorpia din tine, si in doua saptamani fuge mancand pamantul, sau isi schimba comportamentul.
Sfatul meu, daca vrei sa il asculti, ai de ales intre doua cai, una usoara si una distractiva. Cea usoara, implica fuga, teama, regrete, pe cand cea distractiva, e drept cu mai multe dureri de cap, te scapa de toate problemele psihice pe care le poti dezvolta datorita unui dobitoc. Alegerea e a ta.

| Public22 a răspuns:

Scuze, dar intrebarea ta nu-mi spune nimic. Cum te abuzeaza? Ce sa se intampla dupa ce? De ce nu mai rezisti? Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau este sa te desparti de el si gata.

| Miss009 a răspuns:

Pleaca de langa el! Desparte-te de el! Daca te cauta prin oras muta-te fara sa stie!