| anonim_4396 a întrebat:

sunt cu un baiat de cam 11 luni...insa mi-a spus ca ar vrea sa facem sex neprotejat...pentru ca el cand folosim prezervativ imi spune ca nu simte placere. e vina mea? nu stiu...eu daca as sti sigur ca nu raman insarcinata...as face-o... dar mi-e frica sa nu raman... spuneti-mi... ce sa fac?crying

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand fi convinsa ca daca veti face sex neprotejat ceti deveni curand parinti.
Pentru a renunta la prezervativ, trebuie intai sa mergeti amandoi sa va faceti analize: HIV, hepatite, sifilis, chlamydia. Acestea sunt boli transmise si sexual dar care se pot lua si altfel, asa incat trebuie sa va asigurati ca sunteti amandoi sanatosi.
Apoi trebuie sa te duci la ginecolog pentru consultatie, test Papanicolaou si, dupa consultatie, vei solicita anticonceptionale orale. Dupa aceea, vei lua pastilele corect (una pe zi, la aceeasi ora, ncepand din prima zi de menstruatie) si veti putea renunta la prezervativ.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Dece nu ti-ai dat si varsta?! In afara de sarcina si boli, nu stii ca unele boli contractate sexual, in urma acceptarii inconstiente a unor astfel de "pretexte",... te pot lasa infertila-poate pe viata?! Merita riscul?! Citeste si aici (arhiva TPU) si pe net, despre Petting, si igiena indispensabila + protectia fata de boli, invata bine teoria, si incepe sa aplici - dar atentie si la igiena lui manuala si corporala, si crede-ma ca te vei putea simti SI astfel Extraordinar de Bine! - nu risca prosteste, si apoi poate te si paraseste, si cum te vei simti si bolnava, si singura?! Daca nu vrea, e clar ca nu moare de dragul tau, nu-i pasa si nici nu te respecta! si vrea doar inca una pe lista! Daca tine cu adevarat la tine, va face sex Protejat!, dand dovada de Altruism, Respect si Afectiune Sincera, punandu-te pe tine mai presus de senzatiile lui! Egoismul si Iresponsabilitatea lor face ravagii! Pretextul asta a adus multi copii pe lume si a imbolnavit multe fete naive si imature, "slabe... de dragul lui!"... Protejeaza-te! Tu esti prima si cea mai responsabila de Sanatatea si Demnitatea Ta! Valabil si pentru multele alte tinere, aflate la inceputul vietii sexuale, si care sunt "conditionate"=santajate! asa! Nu cedati!

| CevaNormal a răspuns:

Salut. Stii exista posibilitatea ca prietenul sa minta ca nu simte nimic, imposibil sa nu simti placere chiar si prin prezervativ. Logic sa na gandim, cind au fost concepute prezervativele s-au gandit si la placere, NU? pur si simplu el poate sa fie influentat de unii prieteni de ai lui, ca ceilalti fac fara si el cu. E o prostie mare sa-l asculti in asa situatie, gandeste-te si la tine. Eu de ex. o fac cu, da sint de acord ca fara e extra super class, dar si cu e ok, sincer. So, think about... good luckwinking

| liz23 a răspuns:

Nu te arunca cu capul inainte in ceva ce poate avea consecinte grave...Pe langa o nedorita sarcina mai sunt si riscuri sa te imbolnavesti.Placerea lui este, stai linistita, ideea de a nu folosi metoda de protectie este un moft de-al lui.Gandeste-te in primul rand la tine, daca ti-e frica, nu o faci si gata. Informeaza-te cate riscuri sunt in acesta situatie si cate fete nu au acceptat si dupa au regretat datorita problemelor aparute ulterior. Discuta cu el, explica-i teama ta si daca ti-o arunca pe cea cu dovada de iubire...nu ceda, ca nu intra in categoria dovezi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu iti recomand sa accepti, te santajeaza si nu e corect, daca te iubeste cu adevarat inseamna ca tine si la sanatatea ta. Nu stiu ce varsta ai, dar sansele de a ramane insarcinata sunt foarte mari. Daca esti minora v-a trebui sa mergi la control lunar cu unul din parinti, cum v-a primi mama ta vestea?

| simoSTAR a răspuns:

Daca ai incredere in el, daca il cunosti, e ok...si mie ca fata imi place mai mult fara prezervativ.

| cioko19 a răspuns:

Buna!

Ai grija, fara prezervativ esti foarte predispusa la boli + o sarcina.
E raspunderea voastra, dar sfatul meu este sa ai grija, si mai bine continuati cu prezervativul.

Bafta!

| Betty18 a răspuns:

Poi zii ca daca vrea sa devina tatic si poate sa creasca un copil accepti iar daca nu vrea sa NU accepti.
Cu prezervativ te poti proteja si de boli, iai facut analizele si stii ca e perfect sanatos?raised eyebrows

succes

| Monique_3125 a răspuns:

Ai grija ce faci! Mai sus, multi experti TPU te`au sfatuit ce sa faci...deci take care>big grin

| al3cse a răspuns:

Cel mai bine e sa folosesti prezervativul... asta e daca nu simte sa fie sanatoswinking sa ii zici ca daca nu vrea asa nu mai vrei sa faci cu el laughing

| DontAsK a răspuns:

Cred ca e destul de clar ca e o minciuna cam mare scuza lui.Gandeste-te la tine, chiar daca el te asigura ca nu va fi nicio problema.Stii bine riscurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum ceva timp, poate 2 saptamani o fata a pus o intrebare foarte delicata.de abia incepuse viata sexuala si a si contactat papiloma virus si nu stia cum sa. i spuna mamei sale. prietenul ei era de mare "incredere" si nu foloseau prezervativ, probabil, nu zic nu, numai ca inainte de a incepe prietenia cu ea mai mult ca sigur a avut alte relatii de unde a luat virusul papiloma, care dupa cum stii este principala cauza a cancerului de col uterin.nu e vorba numai de o sarcina, efectiv este vorba de viata ta.trebuie sa faci analize urgent si dupa aceeia te poti hotarai daca folosesti prezervativ sau anticonceptionale.fii isteata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Înainte de plăcere, trebuie respect.
Dacă vei rămâne însărcinată, el posibil, să se spele pe mâini și tu să ai de suferit. Și asta pentru ce? Că vrea el?
Pilulele sunt destul de puternice, te poți îngrășa, etc.
Impuneți punctul de vedere, este sănătatea ta în joc, nu a lui.
În caz contrar, fiecare pe drumul lui.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ia pastile ca sa nu ramai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai am 15 ani... dar mentionez ca folosim 2 prezervative.chiar e posibil sa nu simta placere?crying

| madyy_5091 a răspuns:

Dupa parerea mea.consider sa nu fii de acord. exista multe riscuri...[uite eu sunt cu un baiat de un an, s am trecut si eu pin ceva asemanator si l-am facut sa intzleleaga ca nu se poate. i-am explicat motivele.si totul acum este perfect,.]asta te sfatuiesc si eu pe tine...sa vb cu el.si sa ii explici ca acest lucru nu se poate... din diverse motive...