| alina_1996 a întrebat:

sunt fata de 16 ani si am o relatie de cateva luni cu un baiat de 28 de ani.( fara sex, doar saruturi!).insa de vreo saptamana el a inceput sa devina cam rece cu mine...imi spune ca lumea nu priveste cu ochi buni relatia noastra si ca toti se iau de el sa ma lase in pace. .insa parerea mea nu conteaza? eu il iubesc enorm si nu stiu ce as face daca m-ar parasi. Ajutati-ma cu un sfat va rog... e chiar asa de rau sa iubesti pe cineva cu multi ani mai mare decat tine? e intodeauna atent cu mine si se poarta foarte frumos...nu ne-am certat niciodata...

Răspuns Câştigător
| liviu00 a răspuns:

Am observat niste raspunsuri total dezinformate. De exemplu @constantaproca spune ca e corupere de minori. Ei bine, nu e. Daca ai peste 15 ani, si el nu este profesor sau vreo persoana care te putea influenta prin prisma functiei sale, atunci puteti sa aveti si contacte sexuale.
Tot @constantaproca te trimite la invatat. Nu vad care este legatura intre invatat si iubire. Iubirea de altfel, poate fi un factor motivational important.
@luchass spune ca prietenul tau de 28 de ani ti-ar putea fi tata. Ar putea sa fie daca ar fi avut copii la 12 ani. Tot el afirma "Pe tine poate te peăstrează, dar undeva, tot se suie pe una (sau mai multe) și i-o (le-o) dă bine". Poate majoritatea(din care face parte foarte probabil si luchass) asa ar face. Dar asta nu inseamna ca apeland la un rationament fals inductiv poti trage concluzii. Nu stiu cum isi permite cineva sa comenteze asa de virulent fara sa cunoasca o persoana.
Si acum parerea mea. Poti fi sigura ca se gandeste si la sex. Dar asta nu inseamna ca nu e capabil sa astepte. Daca te iubeste, poate face un efort sa astepte pana te simti tu pregatita sa treci la pasul asta.
Probabil este deranjat de reactia celor din jur, de asta s-a mai indepartat de tine. Nu e nimic imoral in a te atasa de o persoana, fie si cu 12 ani mai tanara. 16 ani e o varsta la care poti sa discerni. Nu cred ca varsta lui te-a atras decisiv. Daca te respecta, nu stiu de ce este criticat.
Am niste intrebari pentru tine. De ce incerci sa gasesti raspunsuri la niste persoane care nu te cunosc nici pe tine, nici pe prietenul tau, nici relatia dintre voi? Crezi ca nu esti in stare sa gandesti de una singura? Eu cred ca poti. Decide singura, cum crezi tu mai bine si cel mai important ASUMA-TI decizia. In rest, o sa ai parte doar de sfaturi subiective, dezinformate, bazate pe frustrari personale.
Sfatul meu pe care esti libera sa il urmezi sau nu, este sa nu asculti foarte mult pe cei din jur. Nu mai delega responsabilitate.
Priveste critic relatia, fii atenta la semne, cauta sa analizezi mai bine persoana de langa tine, si cu timpul vei fi capabila sa ajungi la o concluzie. O persoana nu poate disimula foarte mult timp. La un moment dat o sa aiba scapari. Observa-le daca apar si ia masuri.

23 răspunsuri:
| liz23 a răspuns:

16-28? iti pierzi copilaria pentru cineva care a avut-o pe a lui. Stie cum sa vorbesca, cum sa faca anumite lucruri ca tu sa-l visezi...realitatea e cam dura dar asa zisa relatiea voastra nu are nici un happy ending.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

La 16 ani esti minora si el poate raspunde penal pentru faptele lui.De asta spune ca lumea nu priveste cu ochi buni relatia voastra. La varsta pe care o ai trebuie sa te preocupe scoala nu dragostea, el se poarta frumos pentru ca isi da seama ca esti un copil. Parintii tai stiu de acest lucru? Iti dai seama ca daca afla il pot da in judecata pentru corupere de minore si face puscarie? A cest lucru se poate intampla si daca o cunostinta il reclama. Asta vrei? Pune mana si invata, daca te iubeste cu adevarat cum spui tu v-a astepta sa implinesti 18 ani...

| madagascar a răspuns:

Da este rau pentru ca tu esti un copil si esti usor de prostit. nu se certa cu tine pentru ca nu te-ai culcat cu el, si nici nu se risca probabil pentru ca esti minora, eu te sfatuiesc sa te indepartezi de el nu iti face bine, te ranesti singura. el are o varsta si stie ce vrea de la tine, daca o sa accepti sa te culci cu el o sa suferi toata viata. lasa-l sa gaseasca pe cineva de varsta lui si tu vezi-ti de copilaria ta. ascultama stiu ce zic, nu e iubire ce simti tu, e o iluzie, iubirea e complicata si nu e varsta potrivita pentru tine sa o cunosti cu adevarat

Stefan
| Stefan a răspuns:

Se vede ca asa este la 16 ani, fii calma priveste bine in jur si fii mai matura in gandire. Tu il iubesti, dar el ce spune? Nu este de ajuns sa îl iubesti numai tu, el este rece pentru ca ar dori mai mult si fiind mai matur in gandire te asteapta sa îi cazi in brate.

| Tessy a răspuns:

Bravo! Nu conteaza varsta! Tu stii ce e cel mai bine pentru tine. Ce-i drept nu e asa bine sa lasi totul pentru el, deoarece intr-o zi va fi posibil sa regreti.
Daca il iubesti cu adevarat lupta pentru el si pentru relatia voastra!

| plasticstyle a răspuns:

Din moment ce va intelegeti dc ar fi rau? dar daca te framanta asa tare dc nu discuti serios cu el?

| aisha01eu a răspuns:

Esti doar un copil! Oare nu crezi ca el te are doar pe tine nu?

| ramonna a răspuns:

Cum la 16 ani sa umbli cu unul de 28? De ce nu iti cauti unul mai aproape de varsta ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu 16 și el 28... Te-ai lovit la cap, peărerea mea. Omul ăla ar fi putut să fie tac'tu.
Și la faza "fără sex", să nu crezi că va sta un băiat de vârsta aia cu tine doar ca să te sărute. Pe tine poate te peăstrează, dar undeva, tot se suie pe una (sau mai multe) și i-o (le-o) dă bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In situatia data da, e cam greu, mai ales ca tu esti minora.respectele mele stimabilului, mai rar intalnesti baieti resposabili.peste ani ai sa intelegi de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:X:X:X:X sfatul meu este sa ii spui ce simti sa rezolvati problema... ahh toata lumea spune ca gresesti dar ai 16 ani nu 2 ani... si eu am o relazie cu un baiat de 29 de ani si eu 17 stiu ca nu ii bine ca ar trebui sa stau cu persoane de varsta mea, dar este alegerea mea si sunt fff fericita cu el...este exact cum mi-am dorit eu un baiat...si inca ceva baieti adolescenti sunt prostytongue nu stiu cum sa se comporte cu tine vor doar sa se distreze sa aiba cele mai frumoase fetetongue insa eu am invatat multe de la prietenul meu, ma trateaza ca pe o printesa, ne distram la maxim impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

28 de ani? cred ca glumesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu e rau sa iubesti pe cineva cu atatia ani mai mare. ai zis ca ai 16. cei care spun ca esti un copil gresescwinking. daca il iubesti si te iubeste nu lasa pe nimeni sa va desparta. in dragoste varsta nu conteaza. @liviu00 are dreptate cand spune ca poti lua decizii si singura. fa ceea ce e mai bine pentru tine. :*:* si nu tine cont de toate parerile din jurul tau care sunt rautacioase sau gresite big hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic rau in asta. Si eu am o relatie, si el este cu7 ani mai mare, dar nu ar trebui sa va luati dupa lume mai ales daca va iubiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alina sa stii ca eu tot am 16 ani acusi 17... dar nu ma complic cu persoane atat de mature... sa stii ca odata ce ti-a reprosat in mod ascuns asta nu cred ca vei dori tu peste ceva timp sa mai esi cu el. Sa stii ca totul e trecator si a avut si el 16 ani a iubit si el dar nu sa gandit ca si tie iti trebuie sa simti viata asa cu fiecare treapta. fii si tu realista priveste cum colegile tale au rieteni mai mari doar cu cativa ani si vezi cat de bine le e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce oras esti? ma numes damian cred ca pot sa te ajuthappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

F. g
Sincer si eu am prieten de 28 ani si eu am 17 dar ma inteleg bine cu el si avem impreuna 1 an...ai incredere si nu-l lasa mult sa te astepte... un barbat de 28 de ani stie cum sa se comporte decat unul de varsta noastra care isi bate doar joc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma tipu e prea mare el trebuie sa sa casatoreasca sa isi creeze un vitor

| anonim_3952 a răspuns:

Daca voi va iubiti .nu trebuie sa conteze ce zice restul lumii.contati doar voi doi si atat...si cu cat aveti mai multe diferente si cu cat veti trece prin situatii dificile...la care le veti face fata impreuna cu atat Legatura voastra va fi si mai profunda...

| sorina_4932 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu va luati dupa lume.pentru ca lumea tot timpu are ceva de comentat.toti cred ca daca esti mai mare cu 5 6 ani gata nu stiu ce. dar stiu ca iubirea nu are varsta. cel mai bine e sa faceti ce va zice inima.nu ce spun altii:-)

| consy a răspuns:

Trezestete. Poate sa-ti fie tata.

| Botiqutz a răspuns:

Nu e rau... iubirea nu are varsta... dar na totusi. felul d a gandi la 16 e diferit... fata de 28... o sa fie si certuri pe chestia asta.

| alina_1996 explică:

Eu am mare incredere in el, putea sa se culce cu mine de cateva ori dar nu a facut-o...am fost plecata intr-o excursie si intr-o noapte am dormit impreuna...am dormit in bratele lui toata noaptea...in fiecare dimineata imi da cate un mesaj de noapte buna, noaptea face la fel.si il iubesc si eu tot la fel de mult cat ma iubeste si el pe mine.nu inteleg de ce ii e teama si de ce ii pasa atat de reactia parintilor mei si a lumii...eu as fugi cu el si maine daca mi-ar cere asta...