| anonim_4396 a întrebat:

Ce rost are sa iubesti atunci cand nu ti se ofera iubire?

Va spun povestea mea. Am 17 ani si sunt impreuna cu o fata timp de 5 luni. Ea are 16 ani. La inceput a fost frumos, mi s-a parut o fata cuminte, cu bun simt, diferita, de incredere, inocenta, sincera etc. In prezent, parerea mea s-a schimbat si nu o mai vad cum o vedeam alta data.

Timp de aproximativ 3 luni, relatia noastra a fost una buna si foarte buna. Eu eram oarecum indiferent si ea parca ma iubea mult mai mult in acea perioada. Am facut MAREA greseala sa pun suflet in relatie, dupa ce am inceput sa o iubesc, poate chiar mai mult decat ma iubea ea.

Dupa ce am inceput sa tin la ea din ce in se mai mult, relatia noastra s-a schimbat (la inceput am crezut ca doar mi se pare, insa chiar asa a fost) deoarece am inceput sa ma enervez, sa ma supar din orice, sa ne certam si sa fiu foarte gelos. Cred ca intr-o saptamana nu a existat zi in care sa nu ne certam.

Saptamana trecuta am crezut ca o sa mor. Am inceput sa fiu disperat, nelinistit, sa ma panichez la orice cuvant il spunea, deoarece simeam cum relatia era pe cale de a se incheia. Nu am fost in viata mea intr-o asemenea situatie si niciodata nu am disperat pentru nimeni. In momentele alea, am realizat ca nu merita sa fiu asa si ca trebuie sa o las in pace si sa fiu indiferent.

Intr-un final, ne-am impacat. Ne-am inteles bine pentru cateva zile. Apoi ne-am certat din nou pentru un motiv banal si nu am mai vorbit de 3 zile (inclusiv astazi).

Problema este ca, ea inca mai spune ca ma iubeste si ca ii pasa de mine. Mi-a spus ca nu vrea sa ne despartim niciodata. Bineinteles, ea isi schimba parerea la minut (o cunosc, stiu ce spun). Acum nu mai cred nimic din ceea ce zice... Sunt in ceata, total.

Voi ce spuneti? Mai are rost sa continuam relatia? Daca nu, asta e. Dar, daca mai are rost, ce as putea sa fac? Eu inca mai tin la ea si nu mi-as dori sa o pierd, dar nici sa iubesc de unul singur.

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Dupa cum descrii tu evenimentele, se pare ca numai tu esti de vina. Pacat de saraca fata, ca este "cuminte, cu bun simt, diferita, de incredere, inocenta, sincera etc." si o dat peste unul cu tulburari de comportament, la care ii sare mustarul oricand i se nazare ceva.

| Ofiintă a răspuns:

Daca simti ca doar este cel care iubeste in aceea relatie, trebuie sa ai motivele tale, sa nu mai simti afectiune din partea partenerei.
Trebuie sa pui punct relatiei, este greu dar vei vedea cum stau lucrurile pe dinafara, adica sa vezi daca ea este ceea care te va vrea inapoi!

| fancyLadyGaga a răspuns:

Iti dau doar o parere, fiindca asa s-a intamplat si la mine. Daca simti ca te iubeste, poti incerca sa continui relatia. Daca esti nesigur si certurile continua[eu m-am certat si de 6 ori pe zi dar am iertat si pana la urma am ajuns la despartire] incearca sa te indepartezi de ea, oarecum...Dar puteti ramane prieteni. Norochappy

| Cristiann25 a răspuns:

Aici ii raspund si lui fancy sa nu mai raspund de doua ori! Pai in primul rand ea ar trebui sa se indeparteze de el pentru ca el este cel care se enereaza, care e gelos intr-un mod excesiv! Aceste lucruri NU trebuie sa existe intr-o relatie, intelegeti voi?
Trebuie sa ai incredere, sa o respecti, sa ii arati ca o iubesti! Succes si in alta relatie sa nu mai fii asa ca le pierzi pe toate cu acest comportament!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Poate nu iti convine faptul ca (ti se pare tie) ca iubesti mai mult in relatia asta. Relatiile de genul asta nu ajung nicaieri, vorbesc din propria experienta. Va veti termina psihic unul pe celalalt si poate va fi chiar mai rau in timp. Ori te hotarasti ce simti si discuti si cu ea si o intrebi clar ce simte ori las-o balta caci te chinui degeaba! Mereu am spus ca. dragostea e simpla dar noi o complicam, in consecinta ne complicam viata voit. De cele mai multe ori se merita. iubirea e un sentiment frumos ce trebuie trait la maxim atat cat tine, dar la voi dragostea s-a cam transformat in chin. Actioneaza cu maturitate, cu gandire "la rece" (pe cat posibil) si ia o hotarare definitiva dupa o discutie foarte serioasa cu ea.

| Larisssaa a răspuns:

Eu cred că nu ar mai trbuii să o continui...

| 26Geo a răspuns:

NU! Am patit si eu asa, pune capat.Nu are rost sa stati unu cu altu daca va certati.O sa va certati si sa va impacati in fiecare zi si tot asa.E altceva intre voi, poate atractie fizica, dar in nici un caz iubire, nu se poate numi iubire asta.Cu persoana iubita ar trebui sa te intelegi perfect,sa comunicati amandoi, sa fie o compatibilitate intre voi, nu sa va certati si sa faci crize de nervi. Sfatul meu, nu face aceeasi greseala ca mine, pune capat si fii cu altcineva.Bafta

| DaRaspund a răspuns:

Pai daca va certaati din nimicuri puteti incerca sa continuati, da'daca simti ca ea nu te mai iubeste sau tu nu o mai iubesti este bine sa va despartiti inainte sa suferiti mai rau!

| EnglandGB a răspuns:

Asa sunt fetele! fii cat mai indiferent si ai sa vezi cum iti mananca din palma,daca lasi garda jos o pierzi,Mi s-a intamplat si mie, la inceput eram indiferent si simteam ca, cu cat sunt mai indiferent cu atat ma direste mai mult dar dupa un timp am inceput sa am sentimente mai puternice fata de ea mergeam seara la ea, ii spuneam ca o iubesc, ea s-a prins si s-a jucat cu mine, ea care mereu spunea ca ma iubeste dintr-o data a zis pauza pentru un pic de timp dar dupa aflasem ca era cu altu'. deci asculta sfatul meu prietenesc, fii cat de indiferent se poate! bafta!

| fancyLadyGaga a răspuns (pentru EnglandGB):

Sa nu crezi asta despre noi fetele... Daca aratati indiferenta doar ne indepartati prin comportament. Ai o imagine totala gresita asupra ce gandim noihappy