| Sara2 a întrebat:

sunt fff agitata pentru ca mi-a zis cineva in privat ca voi regreta daca nu iau postinor, ca poate vreau sa fac avort, si ca sunt in perioada maxim de fertilitate inainte de ciclu, nu stiu ce sa fac voi ce ma sfatuiti? asta referitor la intrebarea mea daca pot ramane de la o picatura de lichid preejaculator in exteriorul prezervativului (durex extra safe), prietenului meu nu ii pasa el zice ca nu am nimic, da eu sunt agitata de mor, ma tot intreaba parintii ce am de sunt asa nelistita crying deci nu a fost vorba de ejaculare pentru ca a ejaculat in prezervativ mai tarziu, ci doar de acel lichid, se spalase pe penis inainte sa ii pun prezervativul

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Perioada de maxima fertilitate este la jumatatea distantei dintre doua menstruatii, nu inainte de ciclu. Persoana care ti-a scris in privat este prost informata si profita de ignoranta ta (poate ar trebui sa te informezi mai mult, altfel profita toti de lipsa ta de educatie elementara). Riscul tau de sarcina este absolut minim, poate 1 la mie sau mai putin. NU merita sa iei pilula de a doua zi. Dar daca vrei sa stai linistita, sa fii sigura, de ce naiba nu te duci la ginecolog. Eu sincer nu va inteleg, cum rezistati fara sa va duceti la consultatie cand apar probleme din astea. Orice femeie normala ar fi fost la 8 dimineata la usa cabinetului ginecologic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Pai daca esti asa de nesigura si de agitata, ia pastila, ca nu -ti face rau! Numa sa nu fi depasit 72 de ore de la contact. Citeste in prospect cum se ia:
http://www.calificativ.ro/POSTINOR-a3585.html. Ultima data cand am vazut eu costa 66 de lei o cutie cu 2 pastile.

| EUSIATIT a răspuns:

In cazulk tau eu as renunta la prietenia lui daca e asa de nepasotor. vEdeti voi fetelor ce repede va pacalesc baietii ei se distreaza si voi trageti [ce virsta ai?/ probabil ca esti mica si ti ai inceput viata sexuala. erai curioasa nu? si acum. un bebe iti trebuie ca avort fara acordul parintilor nu poti face si nici asa nu cred ca ai reusi [intra protectia copilului peste tine.]

| amalia_9143 a răspuns:

Eu am luat postinor dar nu am avut reactii adverse. aceste pastile nu le pai lua doar o data la 6 luni. mergi la planificare familiala si incerca sa iei contreceptive orale. e mult mai simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oo.nu te agita te rog.eu zic ca nu are rost sa te ingrijorezi daca ati facut-o cu prezervativ.in orice caz pentru linistea ta.sunt acele pilule anticonceptionale de urgenta, mergi la farmacie si iti va da ce ai nevoie.se iau parca in maxim 24 de ore si nu mai mult! deci daca e recenta faza grabeste-te! dar totusi nu cred ca ai de ce sa iti faci griji linisteste-te caci nu rezolvi nimic cu agitatia! te pup! ai grija de tine! tin pumnii sa fie okei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija cu postinorul, sa citesti prospectul bine si sa il respecti. sa nu iei mai mult de 1 pe luna. Am luat eu 4 intr-o luna si mi-am dereglat ciclul f rau, m-a tinut ciclul 14 zile si nu se mai termina era sa fa cinjectii, am luat tratament. Cezi ca nu e de joaca cu postinorul. E bun dar sa il iei cu cap o data pe luna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Raspuns anonim: fata, dupa ce ca esti proasta, mai esti si curva. sau invers. Mananci rahat aici si avertizezi fata sa citeasca cu atentie prospectul. Tu de ce n-ai fost in stare sa citesti prospectul? Pastila de a 2a zi este metoda contraceptiva de urgenta, nu s-o iei tu pentru ca nu esti in stare sa iei anticonceptionale sau pentru ca nu-ti place cu prezervativ. Daca beleai ochii in prospectul ala, vedeai ca esti avertizata sa nu iei pastila decat de 2 ori pe an pentru ca altfel vei avea dereglari hormonale. si tu o iei de 4 ori intr-o luna...doamne, stau si ma minunez cat de proasta poti sa fii. Nu mai vorbi, fata draga, pentru ca informezi lumea aiurea.