| eliza7943 a întrebat:

Buna,sunt foarte ingrijorata, in luna decembrie 2017 am avut un contact sexual neprotejat ...de atunci pana acum nu am mai avut nici o menstruatie in timpul acesta mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ.....am asteptat de pe 6dec pana pe 22ian ca sa l fac

pe 30 ianuarie 2018 am avut iar un contact sexual cu 3 numere, cu ejaculare in mine..este posibil sa fi raman insarcinata pe date de 30-2018?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau ciclul menstrual este foarte dereglat si cel mai probabil din cauza ca ovarele tale sunt afectate intr-o foarte mare masura. Doar asa se explica situatia ta actuala, deoarece ovarele NU au reusit sa maturizeze si sa elibereze un OVUL VIABIL intr-o perioada atat de indelunga, de peste minim 10 saptamani. Deoarece testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a 48 de zile de la data intretinerii ultimului sex, adica mult peste cele minim 21 de zile necesare obtinerii unui rezultat sigur valid, valabil si corect, reiese cat se poate de clar ca in urina testata NU a existat hormonal de sarcina hCG si in aceste conditii se poate afirma fara teama de a gresi ca in uterul tau NU exista o sarcina instalata nici cel putin una ipotetica. Fiindca actvitatea organelor tale reproducatoare probabil este intr-o mare masura afectata, se poate considera si aprecia ca probabilitatea ca sexul intretinut in data de 30 Ianuarie sa fi fost intretinut in perioada fertile, este mai mult decat incerta si din acest motiv si posibilitatea de a se forma o sarcina este la fel de putin credibila, insa nu si cu totul imposibila. In aceasta situatie o consultatie ginecologica ar fi mai mult decat necesara si binevenita fiindca exita posibilitatea certa ca ovarele tale sa fie mai mult sau mai putin (grav) invadate de chisturi sau de o alta forma de afectiune. Multa sanatate!