| eliza7943 a întrebat:

sunt foarte speriata
Pe 29Martie mi-a venit menstruatia care a durat pana pe 2....pe 4 am avut un contact sexual protejat dar din pacare s-a rupt prezervativul. Am luat imediat o pastila de a 2zi...a fost totul ok iar acum pe 8 am avut alt contact sexual protejat. Cu aceeasi istorie, dar de data asta nu am luat pastila.
Mentinonez ca mi-a venit menstruatia azi dimineata pe 11... mi se pare foarte ciudat si imi este foarte frica sa nu fi ramas insarcinata pentru ca este prima oara cand patesc asta ...si nu stiu care e cauza.
Multumesc, nu vreau glume pe seama asta.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila contraceptiva a fost folosita in mod complet IRESPONSABIL si intr-un mod ABSOLUT INUTIL fiindca in acel moment adica in cea de-a 6-a zi a ciclului menstrual, formarea unei sarcini era in proportie de peste 95% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care SPERMA ar fi fost ejaculate in mod absolut sigur IN VAGIN. Iar in cazul in care este posibil sa NU fi ajuns SPERMA autentica in vagin, in acel caz posibilitatea de sarcina dispare COMPLET/100%. Chiar daca dupa alte 3 zile adica in 8 Aprilie s-a repetat ruperea din nou a prezervativul, acum in acest caz formarea sarcinii a fost impiedicata sa se poata produce de catre hormonii sintetici existenti deja in organismal tau. Este cunoscut faptul si de altfel rste precizat in prospectul pastilei contraceptive de a 2-a zi ca dupa trecerea a 4-7 zile de la folosirea acesteia se poate produce o sangerare care de obicei este scurta de 1-3 zile, slaba cantitativ si reprezinta o reactie adversa/de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici proveniti din acea pastila nenorocita si blestemata de a 2-a zi. Astfel ca aceasta sangerare care a pornit in data de 11 Aprilie NU reprezinta MENSTRUATIA ci o sangerare care se produce de obicei in mod ''normal'' in astfel de cazuri. In functie de intensitatea si de gravitatea dereglarilor hormonale care se vor produce in organismal tau in urmatoarea perioada, pornirea menstruatiei s-ar putea sa se produca dupa trecerea a 28-30 de zile fata de data ultimei menstruatii sau la o data mult diferita, dar care este imposibil de anticipat. In conditiile descrise se poate aorecia ca este exclusa orice posibilitatea de a exista o sarcina. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Prima pastila nu trebuia sa o iei, a doua data trebuia sa o iei ca atunci a fost sansa mai mare de sarcina.

| Emma30555 a răspuns:

Chiar dacă faci cu prezervativ el sa se retragă înainte, sa nu mai riște având în vedere ca se tot rup, fa ți un test de sarcina ca să te liniștești peste puțin timp. Faptul ca ti a venit mai degrabă pare o dereglare decât sarcina dar mai bine fa ți un test de sarcina

| Mandreiv a răspuns:

Menstruatia este legata de pastila pe care ai luat-o. Nu ai decat sa astepti o perioada pana cand poti face un test de sarcina iar perioada poate varia functie de test. Pentru viitor nu ar strica sa apelati totusi la anumite prezervative mai de incredere sau sa iei anticonceptionale.