| Andreeaaaaa98 a întrebat:

Sunt foarte speriata si am nevoie de cat mai multe pareri, va rog din suflet!
Luna trecuta, pe 12 septembrie trebuia sa-mi vina ciclul, dar nu mi-a venit si in seara respectiva am fost la iubitul meu si am facut acel petting neprotejati. Nu a fost vorba de penetrare si nici de ejaculare, insa nu stiu despre lichidul acela preejaculator ( el imi spune ca nu, dar nu stiu ce sa spun ). Nu am mai avut niciodata un contact sexual in afara de acesta si himenul meu este neatins. Dupa 3 zile, pe 15 septembrie mi-a venit menstra si a tinut normal ca de obicei. Eu nu am ciclu regulat ( dim mai vine aleatoriu, ba 30 de zile, ba 26 ), insa de pe aplicatia pe care o am imi afisa ca undeva intre 29 august si 1 2 septembrie as fi fost la ovulatie. Am citit pe net o groaza si m-am speriat. Va rog, persoane autorizate sau cu experienta. Ce credeti?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Domnisoara, ca un sfat pentru tine si al tau iubit. Luati si cititi inainte sa va incepeti viata sexuala. Educatie sexuala se numeste si multi nu o dobandesc. Vei afla ca o femeie ramane insarcinata doar cand este in perioada fertila si DOAR DACA EJACULAREA A AVUT LOC IN VAGIN nu afara. Plus de asta, acel lichid de care spui tu, este lichid prostatic ce in momentul ejacularii se amesteca cu spermatozoizii trimisi de oute. Acel lichid are rolul de a transporta puisorii aia mici ce inoata. Intr-adevar mai apar scurgeri pe conducta, dar sansele sa fie si puisori sunt foarte mici. So..relax.

| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce nu ati avut sex nu intra in discutie sarcina. Pettingul inseamna "pipaiala", deci in nici un caz sex, penetrare sau ejaculare, ceea ce exclude riscul unei sarcini.
Cat priveste perioadat fertila la tine si ovulatia, uita de calcule, odata ce tu nu ai ciclul menstrual regulat, nu poti avea o ovulatie regulata si nici nu se poate calcula, deci, cand iti incepi viata sexuala trebuie sa o faci cu prezervativ de la cap la coada, altfel risti o sarcina de la prima penetrare.

| corbulalbrosu a răspuns:

O femeie poate ramane insarcinata DOAR daca intretine contacte sexuale neprotejate si acestea se petrec neaparat IN PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. In consecinta trebuie sa stii ca pentru a se forma o sarcina este nevoie sa fie intrunite in mod obligatoriu minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca concomitent/in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in trompa uterina, care asteapta sa fie fecundata de un spermatozoid. 2- Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa ajunga/intre obligatoriu IN VAGINUL FEMEII (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar astfel spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si apoi in trompele uterine. Lichidul preejeculator NU CONTINE spermatozoizi in momentul producerii acesteia de catre glandele bulbouretrate. Daca sexul a avut loc in afara perioadei fertile probabilitatea de a ramane insarcinata este minima, nesemnificativa chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in mod intentionat. Intarzierea inceperii menstruatiei poate sa apara DOARdin cauza unor dereglari hormonale de moment dar NUMAI in cazul in care ciclul menstrual este REGULAT. Chiar daca a "intarziat" 3 zile,(ciclul tau este neregulat) pornirea menstruatiei reprezinta intotdeauna GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual care s-a terminat odata cu inceperea sangerarii menstruale, OVULUL nu a fost fecundat, deci NU s-a format si NU s-a instalat prin NIDATIE o sarcina in ENDOMETRU. In concluzie; daca menstruatia s-a desfasurat la fel ca si cele anterioare cu privire la : numarul de zile de manifestare, cantitate, culoare, textura, miros, flux zilnic de menstra eliminata, etc. se poate considera ca prin eliminarea endometrului devenit inutil, orice posibilitate de a exista o sarcina se poate elimina complet, in proportie de 100%. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Spre stiinta ta si a altora, trebuie sa stii ca lichidul denumit preejeculator se formeaza intr-o singura glanda si are un rol complet diferit fata de cea a spermei. Sperma se formeaza in cea mai mare parte in vezica seminala, restul in prostata si o mica parte care reprezinta de fapt spermatozoizii, in testicule. Glandele Cowper, denumite si bulbouretrale in numar de 2, secreta un lichid preejeculator perfect steril in momentul producerii. Aceste glande sunt situata langa uretra dar "mai jos" (in spatiu)- "mai spre iesire" fata de pozitia prostatei si a vezicii seminale. In consecinta atunci cand acest lichid se scurge prin uretra spre iesire, traseul ei fiind inferior glandelor seminale, SE POATE CONTAMINA doar cu niste eventuali SPERMATOZOIZI ramasi pe uretra de la o ejaculare anterioara, insa doar in cazul in care barbatul nu a urinat intre timp. Fiind vorba de glande diferite, situate in locuri diferite, care produc substante cu roluri complet diferite, rezulta ca este imposibil sa fie adevarata aceasta gogorita inventata si sustinuta de anumiti "savanti" cum ca are in compozitie spermatozoizi viabil chiar din momentul producerii ei. De asemenea in cazul a 15-20% dintre barbati acest lichid NICI NU se produce, (deloc printre acestia ma numar si eu) iar la altii tot cam la fel de multi, cantitatea este extrem de mica incat practic trece neobservata. Deci poti ramane insarcinata NUMAI prin intermediul spermei ajunse in vagin in perioada fertila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a fost penetrare si nici ejaculare in vagin, nu poti fi gravida.