| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte timida, aproape antisociala. Nu pot sa vorbesc in public sau cu persoanele (uneori nici cu parintii). Nu pot sa ma uit in ochii oamenilor si as muri daca nu ar exista de ex telefonul ca sa ma ajute sa ignor sau daca as ramane inchisa cu o persoana intr-o camera fara sa pot pleca. Nu sunt in depresie sau ceva, Doamne fereste, dar si mereu cand vb cu cineva o dau in bara. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Paul754880338 a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie cu tine insati. Sa faceti impreuna niste planuri si niste pronosticuri, unde te vei afla peste 20 ani continuand cu inhibitiile si unde vei fi, sau unde iti doresti sa fii depasind situatia asta. Nu te poate ajuta nimeni, dar nici nu ai nevoie, pentru ca ai inauntrul tau resurse mai mult decat suficiente pentru a te schimba. Zambeste mai mult, chiar si in timpul conversatiei cu tine, saluta mai des, asculta daca nu poti vorbi si vorbeste cu incredere si optimism cand ai decis sa faci asta. Nu te uita in jos sau in telefon cand ai o discutie. Exerseaza! Vei reusi! Nu iti compromite viitorul doar spunand ca nu te poti schimba! Sigur poti! Incredere in tine si succes iti dores!

22 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar asta nu-i timiditate, este ceva mai adanc de atat si te-as sfatuii sa mergi la un psiholog si sa-ti expui problema, pentru ca de nu o rezolvi acum, viitorul tau va arata foarte sumbru si trist.

| Sofer a răspuns:

Fi mai relaxata și comunica încet cu alte persoane sa treci peste timiditatea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt timid. Internetul imi mai da curaj sa discut pe diverse teme. In viata reala greu deschid o discutie daca nu simt persoana ca avem ce vorbi. Cred ca sfiosenia este un plus la fete. Nu imi plac cele cu tupeu sau care se baga in seama. O fata trebuie sa fie mai la locul ei, nu sa incerce sa atraga atentia cu orice pret.
Putin mai mult curaj dar nu incerca sa pari ceea ce nu esti.

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns, dar nu cred ca o sa ma ajute daca ma balbai in fata unui baiat care ma intreaba "cum te cheama?"?

| SLS92 a răspuns:

Nu se intelege exact ce vrei sa spui prin intrebarea ta, tind sa cred ca te supara faptul ca nu ai prieten si nu te place niciun baiat, ca fata sa fii timida sau antisociala e ceva RAR intalnit in ziua de azi

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru SLS92):

Eu nu pot sa vorbesc nici cu fete, adulti si in nici un caz cu profesori. Daca nu ma placeau baietii ceream sfaturi despre cum sa i fac sa ma placa, nu despre cum sa pot vorbi cu oamenii

| SLS92 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Ce varsta ai daca nu te superi?

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru SLS92):

13 ani, plus ca am mai intrebat daca e ok sa nu iti faci gen niciodata un iubit (cel putin pe plan sentimental)

| SLS92 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Si tu la 13 ani iti faci astfel de probleme, eu am peste 24 de ani, am fost tratat ca un rahat in scoala si facultate datorita aspectului meu fizic insa nu sunt timid si pot vorbi cu lumea! nu e cazul sa iti faci probleme de genul crede-ma

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru SLS92):

Cum a zis si cel caruia i-am dat funda, unde crezi ca ma voi afla peste 20 de ani datorita inhibitiilor mele? Eu sunt deja batjocorita pentru ca nu prea am prieteni si sunt mai timida...

| SLS92 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Se rezolva in timp cunoaste lume noua esti fata in pana mea, nu baiat, ca baiat daca esti din scoala timid NU MAI AI SANSE, retras si batjocurit de cei din jur DA, ajungi un CA CA T al SOCIETATII la 23 25 cum sunt eu singur cuc, pe care il alinta masa ca fiind frumos dar da la manivela fara sa bage trenul in gara de ani buni ca arata bine

| SLS92 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Si sora mea era exact ca tine, timida, plangea de la gradinita pana in primul an de liceul, odata ce s-a transferat in capitala la liceul ei de muzica s-a schimbat radical ( a schimbat colectivul e adevarat ), nu ai ce sa ii faci griji daca esti placuta de cercul tau de prieteni totul vine de la sine

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru SLS92):

Au, pai imi pare rau de tine... ai incercat pe tinder?

| SLS92 a răspuns (pentru CerealaCuOchi):

Imi place ca vrei sa ma ajuti cu toate ca ai 13 laughing) nu intelegi tu de fapt cum sta treaba, o sa cresti si o sa vezi

| AureliusTPU a răspuns:

1.Gandestete ca toti suntem prieteni si nu facem rau
2.Du-te si fa karate ca sa stii sa te aperi
3.Te gandesti ca ii poti bate pe toti ce se iau de tine si prinzi curaj

(asta am facut eu si acum nu mai sunt timid ca eu ma uitam in jos ca un las si acum cand vine cineva si vrea sa ma bata prind tupeu si il bat) (sper sa te ajute)

| CerealaCuOchi a răspuns (pentru AureliusTPU):

Sunt o persoana pacifista dar mersi o sa iau in considerare

| Limbiancurpacific a răspuns:

Trăsăturile menționate mai sus arată faptul că ești o persoană introvertită. Nu e nimic rău în asta, nu toți putem fi, în mare parte, extrovertiți. Dovezile științifice au arătat că persoanele extrovertite și cele introvertite diferă atât în ceea ce privește comportamentul, cât și structura lor biologică. Modul în care suntem din acest punct de vedere este scris în ADN-ul nostru, arată noile cercetări, deci e puțin probabil să-l putem schimba. Dar văd că totuși ai acea dorință de a socializa mai mult, iar teama de eșec este bariera ta în a-ți îndeplini acest țel. Refuză să îți mai fie teamă că vei spune ceva stupid și nu renunța dacă nu îți iese din prima! Succes!

| ijap a răspuns:

Same here, daca doresti sa vorbim imi poti lasa Facebook-ul tau in privat printr-o felicitare.