| Anonim1a1 a întrebat:

Buna, sunt impreuna cu un baiat de 3 ani, si nu am facut sex pana acum. Desi am avut apropieri fizice nu am ajuns pana la actul in sine. Avem 23 de ani si suntem impreuna de la 20. Relatia noastra e una apropiata (dar nu prea avem cum sa dormim impreuna).Ce parere aveti, e ceva normal? Sfaturi

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate e asxual, gay sau nu il atragi fizic

| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce ai descris in pezenta intrebare, poate fi apreciata ca fiind intr-o foarte mare masura o situatie care poate fi caracterizata ca fiind in cel mai bun caz ''de neinteles'', am incercat sa ma exprim pe cat este posibil... elegant. big grin

| mihai69 a răspuns:

„... am avut apropieri fizice nu am ajuns pana la actul in sine"
Ai uitat să explici ce înțelegi tu prin „apropieri fizice" - doar v-ați atins peste haine pe la organele genitale, sau ați ajuns la atingeri directe și manevre care au dus la finalizare (orgasm) reciroc? că nu e tot aia.
În primul caz, probabil că sunteți voi mai „amish" dar dacă vă doriți să treceți la nivelul următor, până la urmă nu faptul că „nu prea avem cum sa dormim impreuna" vă oprește, ci ai tu (cel mai probabil) o reținere care te împiedică să te decizi.
Totuși, după trei ani, sigur ar cam fi timpul să iei o hotărâre: ori mergi până la capăt, ori lasă băiatul în pace să aibă și el parte de sex. Tu mai caută unul cu care s-o mai freci vreo alți trei ani la rece... și tot așa până la adânci bătrâneți. Că nu cred să fim prea mulți fraieri care stau atâta după o fată.

| Plato a răspuns (pentru mihai69):

De ce crezi ca "sta dupa ea"?

| Hammurabi a răspuns:

Păi ce sfaturi să-ți dăm dacă nu spui despre ce e vorba.
Faptul că nu faceți sex trebuie să aibă o cauză. Cauză care e ori la tine, ori la el, ori la amândoi.
Normal nu prea e să fi virgin la 23 de ani.
Și nici nu prea pot să cred că sunteți atât de timizi sau speriați amândoi. Dacă ați avut "apropieri", ce v-a oprit să mergeți până la capăt?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Si nu e normal pentru ca?

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Pentru că normalul într-o societate e definit de părerea majorității (nu a minorității, fie ea religioasă sau altfel).
Iar majoritatea consideră că vârsta normală pentru începerea vieții sexuale e pe la 19-20 ani.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Eu cred ca o poti pierde doar anormal de repede, nu si anormal de tarziu.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Păi de ce?
De ce extremitățile n-ar fi la fel de anormale?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Pentru ca nu sunt extremități, e doar o extremitate, cea de jos. Atata timp cat consideri sexul doar o distractie iti va fi imposibil sa intelegi. A face dragoste e desăvârșirea iubirii ce sustine o relatie, cand conexiunea sufleteasca devine una completa. Prin urmare, nu exista o varsta normala de a incepe, incepi cand gasesti acea persoana, lucru care, efectiv, nu ține de tine. Bineînțeles, copiii nu pot gasi "acea persoana", copiii sunt copii, deci se exclud. Nu iti incepi viata sexuala pentru un statut social sau din distractie, parerea mea, ci cand natura infinita a iubirii impune acest lucru, cand actul sexual in sine capata o nuanta non-sexuala, cand placerea trupeasca nu mai e un obiectiv, ci o metoda a unui eros sufletesc, nu stiu daca înțelegi. Pe scurt, sexul e un lucru mult mai profund decat este considerat de majoritatea aia de care spuneai.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Deci ca să fie în acord cu ceea ce ai scris mai sus, ar însemna să facem dragoste (sau sex) cu o singură persoană în viața noastră, adică cu cea cu care am reușit conexiunea sufletească perfectă.
Trebuie să găsim acea persoană, și în acel moment trebuie să ne începem viața sexuală. Viață sexuală care nu va însemna plăcere trupească, ci împlinirea unui eros sufletesc.
Am greșit ceva până aici?
Dacă nu, explică-mi de ce modul ăsta de abordare a vieții (nu sexuale, a vieții în general) ar fi mai valoros și ți-ar oferii mai multă satisfacție, fericire, implinire, etc.
Din ce punct de vedere?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu, nu ai gresit. Deoarece ai trai fiecare sentiment la un nivel absolut. Daca ai una azi, alta maine, apropierea aceasta iti va parea un lucru comun. Apoi, chiar si cu cineva mai special, desi ar fi poate o mica diferenta, nu ai atinge acea stare profunda, nu ai oferi momentului importanta meritata. De exemplu, daca ar fi Revelionul in fiecare zi, crezi ca oamenii s-ar distra in fiecare zi cum o fac acum, o data pe an? Raritatea ofera valoare, ca in cazul pietrelor pretioase. Daca s-ar gasi diamante pe marginea drumurilor, n-ar da nimeni doi bani pe ele. Din cauza ca sunt speciale si necesita efort, diamantele sunt foarte scumpe. Acum sa nu interpretezi gresit, daca iti gasesti sufletul pereche nu zic ca trebuie sa o vezi o data pe an. Sotia vezi-ti-o de cate ori vreti, eu ma refeream la prietenele tale cu beneficii.
In plus, opusul spuselor mele duce la o viata in desfrau, lucru rau prin definitie, nu cred ca necesita explicatie.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Sincer, din punctul meu de vedere, chiar dacă sunt unele chestii corecte în ceea ce ai scris, logica șchioapătă puțin.
Raritatea, da, oferă valoare, dar o valoare extrinsecă.
După ce ți-ai găsit conexiunea sufletească perfectă și ți-ai început viața sexuală, acea raritate care oferă valoare a dispărut.
Raritatea se mută la ceea ce vezi permanent în jurul tău și nu poți avea.
Pentru că, dacă instinctul sexual nu ar fi un instinct, ar funcționa perfect tot ceea ce spui. Altfel, va trebui să lupți împotriva lui. Va fi o muncă permanentă de control, pentru că nu există variante să-l reduci la tăcere (decât la peste 55-60 ani).
Războiul ăsta, chiar dacă îl vei câștiga, va lăsa răni adânci.
În plus, în construcția ta pe care eu o consider idealistă, vor apărea o grămadă de variabile nedorite.
- certuri și discuții (pentru că lumea nu e perfectă)
- frustrări pe diverse teme
- plictiseală (pentru că suntem oameni nu roboți)
- tentația extremă a fructului oprit (mai ales pentru că n-ai apucat să guști nimic altceva, iar hrănirea zilnică cu caviar deja te deprimă)
- o grămadă de alte etc-uri.
Eu am înțeles tot ce ai spus tu. Dar totul e prea idealistic. Prea rupt de realitatea cotidiană.
Tot ce scrii tu s-ar potrivi într-o carte care să poarte titlul "Sexul ca asceză".
Iar dacă toate ideile astea nu sunt legate de vreo constrăngere religioasă, chiar nu le înțeleg scopul.
Sunt curios.
Viața ta a urmat această cale? Strict?

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Bineinteles ca da. Cum am mai spus-o undeva, as avea o parere foarte proasta despre mine daca un lucru superficial mi-ar destabiliza luciditatea.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Mie-mi place caviarul.happy

| TsunadeSama a răspuns (pentru Hammurabi):

"Va fi o munca permanenta de control", hmm... cred ca oamenii se controleaza in permanenta, nu crezi? Ii ajuta ratiunea, superioara animalelor care nu se controleaza. Normal, ne controlam, gandim, avem ratiune, nu suntem animale sa dam frau liber instinctelor.

| Hammurabi a răspuns (pentru TsunadeSama):

Păi exact asta am spus.
Doar că pentru cel care s-a căsătorit virgin e mult mai dificil, pentru că va fi tentat permanent să încerce ce n-a încercat niciodată. Mai ales că vede chestia asta permanent și peste tot în jurul lui.

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

laughing) Mie nu. Sunt vegetarian.

| EcceHomo a răspuns (pentru Hammurabi):

Era un mod de-a spune că nu m-ar deprima "acelaşi fel de mâncare".happy
Eu nici nu ştiu ce gust are caviarul, dacă e s-o luam ad litteram.

| Hammurabi a răspuns (pentru EcceHomo):

Păi de acum încolo, nici pe mine.
Dar până acum... laughing))

| Anonim1a1 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Stiu ca nu am fost foarte explicita in ceea ce am zis de aceea nu ati putut sa ma ajutati prea mult

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

... cred ca oamenii se controleaza in permanenta, nu crezi?
daca omul se controleaza non stop este un robot,lipsit de sentimente,empatie, bucuria, fericirea sunt produse de partea emotionala, un om care nu ar simti nimic ar fi un psihopat, dupa afirmatia ta cu toti suntem psihopatici

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Deci daca vezi o frumusete pe drum si simti sa sari pe ea, o faci? Nu te controlezi? laughing

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Eu te am intrebat ceva, tu esti psihopata sa stim?

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Omule cand vad o fata frumoasa nu sar pe ea ( am impresia ca esti baiat ) asta daca nu ai 2 conturi si tu esti si Plato,acelasi afirmati,acelasi intrebari,acelasi stil de scriere,ceea ce tu nu intelegi e ca atractia fizica este involuntara si ca nu esti superficial ca esti atras de sexul opus, cica un om e superficial, ipocrit ca e atras de sexul opus, omule de asta ne numim hetrosexuali, daca tu esti asexual e treaba ta

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Cu mine vorbesti? Eu sunt "asexual"? Asexuala nu cred ca sunt, poate doar ma pretuiesc suficient incat sa nu ma "intind" cu oricine. Ti-am spus eu sa nu fi atras de sexul opus? Am spus doar ca e normal ca oamenii sa se controleze, tot timpul o fac, nu suntem animale.

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Ai afirmat ca daca esti atras de sexul opus esti superficial,ipocrit,pervers,imoral,lipsit de ratiune, asta scrii toata ziua aici, tu nu intelegi niste chesti simple, intrebarea e, hetrosexuali sunt ipocriti pentru ca sunt atrasi de sexul opus, asexuali nu sunt ipocriti ca nu sunt atrasi de vreun sex, ai bagat vrajeala cu omul rational in permanenta respinge ceea ce simte serios, deci omul normal este un individ care nu simte nimic, dupa tine depresivi nu exista, nici cei care iubesc, nici cei care sufera ca cica omul respinge permanent natura lui emotionala

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu cand am afirmat toate astea, dar in fine. laughing

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

A pune accent pe fizic e un lucru superficial.
Ai dreptate, in a doua parte. Dar cred ca ti-am mai spus o data, sunt constienta ca 90% din fete sunt interesate de bani si fizic, insa eu imi spun punctul meu de vedere. Nu cred ca ti-ai dori una din acele fete, superficiale si vai mama lor.
Daca iei fete din club si le zici teoriile tale stiintifice e destul de evident ca nu-ti va merge bine happy Le lasa pe ele rece discutiile tale de religie. Mergi undeva unde iti sunt impartasite preocuparile
. Pentru ca e un om bun, cu un caracter frumos, cu principii, cu perspective? Lucrurile astea te pot atrage la un om, nu doar aspectul fizic.

TsunadeSama IasminK
Nu are nicio legatura, nu exista om urat. Cine poate decide ca cineva e frumos sau urat? Aspectul fizic e irelevant pentru persoanele care gandesc, crede-ma. O piti din club normal ca se uita doar la six-pack si BMW, dar o femeie in adevaratul sens al cuvantului, va cauta un om langa care se simte bine, langa care stie ca va avea impliniri si o viata frumoasa si armonioasa. Nu-ti face probleme, singur nu ramai, undeva acolo cineva ti-e predestinat, iar fiindca e jumatatea ta pentru tine va fi perfecta. Nu va mai subestimati, si cel mai important renuntati la gandul ca cineva nu e de nasul tau, toti suntem oameni, nu e nimeni zeu din cate stiu eu.

Ca sa nu fiu inteleasa gresit, sunt constienta ca in zilele noastre 90% din fete apreciaza fizicul si banii mai mult decat caracterul. Eu vorbeam din punctul meu de vedere, stiu ca fetele/femeile de acum sunt in mare parte niste desfranate.

Inaltimea, culoarea ochilor, forma fizicului nu conteaza absolut deloc. Barbatul "perfect", desi cam greu cu perfectiunea, trebuie sa fie inteligent, educat, cu un caracter frumos, atent, romantic. In rest nu conteaza absolut nimic, orice fata iti zice ca marimea conteaza sa stii ca e o usuratica.

| RAY a răspuns (pentru TsunadeSama):

Am spus doar ca e normal ca oamenii sa se controleze, tot timpul o fac, nu suntem animale.

deci eu ca barbat e normal sa ma comport ca un asexual permanent?

| TsunadeSama a răspuns (pentru RAY):

Pai iti dai frau liber instinctelor cand situatia o permite, nu? Daca te exciti pe strada banuiesc ca totusi te controlezi, nu? Gandeste-te putin ce ar insemna ca oamenii sa nu se controleze si sa nu se forteze sa renunte la unele instincte de moment.

| sofisis a răspuns:

Nu, nu e normal deloc.

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca el nu te excita deloc, tu pe el nu, e simplu - > NU faceti sex laughing

| Anonim1a1 explică (pentru alina2k18):

Am spus ca am avut momente intime de apropieri dar nu s- a intamplat.

| alina2k18 a răspuns (pentru Anonim1a1):

Pai daca erati amandoi infierbantati o baga in tinewinking dar citez ''nu s-a intamplat ''

| mihai69 a răspuns (pentru alina2k18):

„... o *baga* in tine..."
Aici ar trebui o dezambiguizare, ca la wikipedia:
- http://dexonline.ro/intrare/baga/4670
- http://dexonline.ro/definitie/b%C4%83ga/777318 / indicativ prezent - bagă sau participiu trecut - băga
?!?

| alina2k18 a răspuns (pentru mihai69):

Participiu trecutwinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mie nu mi se pare normal. Cand iubesti o persoana esti foarte atras fizic de ea.

| Emma30555 a răspuns:

Intrebatea este de ce nua ti ajuns? Care dintre voi nu vrea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deloc

| Uvox a răspuns:

Nu este chiar normal. Sunteti excesiv de credincioși sau care este cauza?

Ca sa fac o gluma, poate tu nu ai facut sex in ăștia 3 ani happy

| CrissL0101 a răspuns:

Nu e nimeni in stare sa-ti judece relatia, dar daca chiar va doriti, cautati contexte sa fiti cat mai mult singuri, in intimitate.