| Nextone a întrebat:

Sunt intr-o situatie destul de dificila.Am o relatie de un an si totul merge bine doar ca am un amic, e cel mai bun prieten al meu si ne cunoastem de cand ne stim pe lume.Eu ma mai vad cu acest amic, ca amici desigur si nici odata nu s-a pus problema ca noi sa fim impreuna sau ceva, iar iubitul meu este gelos si nu este de acord cu situatia asta.Eu nu vreau sa renunt la prietenia cu acest amic pentru ca am mai avut o relatie de 3 ani si timp de mai bine de un an nu am vorbit cu acest amic pentru iubit si nu as mai repeta greseala.I-am explicat iubitului meu ca nu este nimic intr-o mine si amicul meu decat o frumoasa prietenie si nu are de ce sa se ingrijoreze, dar tot il deranjeaza.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| grab a răspuns:

Important e sa fii tu destul de diplomata sa ii poti multumi pe amandoi.

Adica iubitului tai acorda-i majoritatea momentelor importante pentru o relatie in doi, iar amicul tau sa ramana pe planul 2 si sigur nu se va supara ca o mai rariti, doar tine la tine ca la o sora si fericirea ta e foarte importanta, nu?

Iubitul tau stie el ce stie, sunt momente in viata unei fete, cand sub influenta unei emotii puternice sau deceptii se arunca in bratele celui care ii ofera umarul sa planga. regreta a doua zi, dar dupa ce ii ia spuma! happy

Fii diplomata!

10 răspunsuri:
| Nextone explică:

Intre*

| Djlsghtnquuw a răspuns:

Nu renunta la amicul tau pentru ca asa vrea iubitul tau. Dupa ce o sa va despartiti, nu o sa mai ai pe nimeni pentru ca e el gelos. Iesiti toti 3 odata, si asa va intelege ca nu se intampla nimic intre voi.

| roxpau a răspuns:

Il inteleg pe prietenul tau este si normal sa fie gelos cred ca si tu ai fi la fel. nu cred ca trebuie sa rupi pritenia definitiva ci sa incerci s ava vedeti mai rar sau cand o faceti sa fie impreuna cu iubitul tau poate cei doi vor devni prieteni buni si asa rezolvi problema cu el. incerca sa te vezi cu el in preajam iubitului

| BlackheartQueen a răspuns:

Nu mi se pare normal sa renunti la prieteni de dragul iubitului. Daca exista incredere intr-o relatie nu vad de unde atata gelozie. E normal sa ai prieteni nu? Nu poti sa rupi legatura cu amicul tau doar pentru ca iubitul e prea gelos.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Cred că ar trebui să rămâi prietenă cu el, dar şi să rămâi cu prietenul tău, aşa încât ar trebui să-i pui faţă în faţă ca să îi poţi demonstra prietenului/iubitului tău că nu e nimic decât prietenie între voi. Spune-i dinainte amicului tău că iubitul tău e mai gelos, şi explică-i iar iubitului tău cum stă treaba. Sper să funcţioneze.

O zi bună şi baftă!

| unarab40 a răspuns:

Unamic sincer e mai bun decat un prieten gelos

| Nebunatyca69 a răspuns:

Daca ai prieten d eun an de zile, nu poti renunta la amici sau ce? Pana la urma stai cu iubitul tau, nu cu amicul. El vorbeste cu amice de ale lui? Daca da, atunci vorbeste in continuare cu acest amic al tau, daca nu vorbeste. Nici tu numai vorbi, trec printr-o situatie asemanatoare cu tine, dar prietenul meu cum a renuntat la prietenii lui si amicele lui, am renuntat si eu, si ne intelegem foarte bine!

| Nebunatyca69 a răspuns:

Si tu daca ai fi in situatia lui. si prietenul tau ar iesi cu amica lui, r vorbi cu ea, la un momen.dat crezi ca este ceva intre ei, si sa fi geloasa.

| AnalbagRevine a răspuns:

Barbatul domina, femeia se supune

| Ionicutza a răspuns:

Ai putea sa ii pui fata in fata ca si amicul tau sa ii explice ca nu e nimic intre voi. Sau, in caz ca se va ajunge la situatia in care iubitul te va pune sa alegi intre prietenie si iubire, alege prietenia. O gasesti foarte rar in forma adevarata!