| July20 a întrebat:

Sunt nedumerita cu ceva. Pe data de 21 decembrie mi s`a terminat menstruatia. In noaptea de 1 spre 2 ianuarie am avut contact sexual neprotejat. A fost in felul urmator : inainte cu 10 minute de inceperea actului sexual baiatul a fost la baie de a ejaculat dupa care a urinat, s`a sters si cam atat. Era complet uscat. Dupa aceste lucruri am avut contact sexual neprotejat. Cat timp a fost contactul nu a ejaculat deloc. Sunt riscuri mari de sarcina sau minime? Mentionez ca am un ciclu regulat si prima zi este pe data de 19. O zi buna va doresc si sper sa ma puteti ajuta.

14 răspunsuri:
| crisu2012 a răspuns:

Hey..in mod normal perioada feritila este cu 5 zile inainte si 5 zile dupa menstruatie...din acest punct de vedere nu ar trebui sa-ti faci griji. Cat despre ejaculare, ei bine exista si Glandele lui Cowper care sunt ''eliminate'' imediat cum baiatul simte placere si aceastea contin si ele spermatozoizi.Riscul sa ramai insarcinata exista insa nu extrem...cel mai bine ia-ti un test de sarcina si data viitoare cu prezervativul.Mult succes:* si sper ca te-am ajutat thinking

| July20 explică (pentru crisu2012):

Multumesc pentru raspuns Crisu. Deci pana la urma sunt sanse dar foarte mici nup? Eram ingrijoarata ca nap pe 21 mi s`a terminat menstruatia si pe 2 ianuarie am avut contactul. Chiar daca nu a ejaculat mi s-a parut cam mare distante intre contact si terminarea menstruatiei. Deci ar fi totul in regula nup?

Răspuns utilizator avertizat
| July20 explică (pentru adiuseri):

Sa inteleg ca riscul de sarcina este foarte foarte mic?

| Vix999 a răspuns (pentru July20):

Exista sanse 50-50. de ce spun asta?
Pentru ca fiecare femeie are corpul diferit iar functiile fiziologice sunt diferite. Se poate ca la mine ziua a 13 de exemplu sa fie singura zi in care nu pot ramane insarcinata iar la tine sa fie ziua cu fertilitate maxima.
Per total, NU EXISTA ZILE INFERTILE in care esti protejata. Exista zile cu fertilitate mai scazuta. Asta logic, da risc de sarcina, chiar daca mai scazuta.

| July20 explică (pentru Vix999):

Vroiam doar sa stiu cum este riscul. este mic sau foarte mare?

| crisu2012 a răspuns (pentru July20):

Asa ar trebuihappy insa 100% nu poti fi sigura happy

| July20 explică (pentru crisu2012):

100 % nu poti fi niciodata sigura. am mai facut asa si a fost totul oki insa mereu am o teama cat de cat. deci ramane ca sansele sa fie minime de tot?

| Vix999 a răspuns (pentru July20):

Ti-am raspuns deja. Sunt sanse 50-50. Depinde de organismul tau. In principiu singura zi in care sa zicem ca e cel mai sigur este ziua 1 a menstruatiei. Dupa asta, Dumnezeu cu mila. De asemenea sa zicem ca primele 5-6 zile ai fi putin mai protejata decat in restul zilelor.
Deci la tine e la ghici.

Răspuns utilizator avertizat
| July20 explică (pentru crisu2012):

Crisu lasa-mi te rog frumos id tau de mess.

| Nelamuritul a răspuns:

Pai,din cate ai zis nu are ce sa fie, dar ar putea axesta sanse extrem de mici.

| July20 explică (pentru Nelamuritul):

Da. este exact asa cum am zis mai sus. Exact asa s-a intamplat. Multumesc pentru raspuns.

| July20 explică:

Pana la urma cum ramane? Cineva spune ca sanse minime, altcineva ca sanse 50-50... cum este pana la urma? cine imi poate spune mai sigur? straight face